Sloga

Sloga - dažna mažų vaikų ligaDažniausiai tai ūminis nosies gleivinės uždegimas. Susergama įkvėpus oro, kuriame yra ligos sukėlėjų (įvairių virusų) arba jų į nosį patenka per nešvarias rankas. Mažyliai neįpratę prie temperatūros pokyčių, tad užtenka, kad sušaltų jų rankos ar kojos, būtų peršalęs, netinkamai aprengiamas ar maudomas – ir iš nosies gali pradėti tekėti gausios išskyros. Mažyliai gali užsikrėsti sloga ir tuomet, kai suaugusieji, pvz., nepaiso asmens higienos taisyklių, nusišnypštę nosį ir nenusiplovę rankų ima mažylį ir pan. Jei žindanti mama ar mažylį maitinantis asmuo negaluoja, žindoma ir maitinama turi būti tik užsidėjus kaukę, jos įsigyjamos vaistinėse.

Sloga yra rimta mažylio liga. Užsikimšus nosytei, jis negali gerai kvėpuoti ir jo gyvenimas pasikeičia – jis nevalgo ir blogai miega. Mažylio organizmas nesugeba apriboti uždegimo plitimo. Jis išplinta į nosiaryklę ir kitus kvėpavimo takus. Susikaupusios išskyros čiaudint, kosint greitai per platų klausomąjį vamzdį patenka į vidurinę ausį ir prasideda jos uždegimas (…).

Būdinga:

  • nosies gleivinė paburksta, atsiranda įvairaus tirštumo gleivių (dažniausiai skystų, vandeningų), nosytė „varva“, vėliau gleivės tirštėja;
  • mažyliui sunku kvėpuoti pro nosį, jis tampa irzlus, neramus;
  • atsiranda čiaudulys – taip organizmas mėgina atsikratyti gleivių, kuriose yra ligos sukėlėjų;
  • mažylis neramiai miega, blogai valgo;
  • gali karščiuoti;
  • sloga tęsiasi 7–10 dienų.

Mažyliams vienintelis būdas nosiai išvalyti yra gleivių ištraukimas nosies gleivių aspiratoriais. Aspiratoriais išskyros pašalinamos greitai, saugiai ir higieniškai. Mamai tereikia antgalio galą pridėti prie mažylio nosies šnervės ir įtraukti pridėjus burną prie siurbiamosios angos. Aspiratoriaus antgalis sulaiko ir absorbuoja gleives. Panaudojus antgalį rekomenduojama pakeisti kitu. Gleivės atsiurbinėjamos dažnai, kai tik pamatoma, kad jų atsirado, ir būtinai prieš žindymą, maitinimą, miegą, vaistų lašinimą į nosį.

Vienas iš efektyviausių slogos simptomų lengvinimo būdų – tai nuolatinis nosies skalavimas ir drėkinimas. Tai suskystina gleives ir jas lengviau išsiurbti. Skalauti tinka izotoninis jūros vanduo (…).  

Mažyliams iki vienerių–trejų metų į nosį galima lašinti tik jiems skirtus vaistus. Kitaip tariant, negalima lašinti vyresniems vaikams ir suaugusiems skirtų lašų. Nosies lašus, mažinančius nosies užgulimą, galima lašinti tik gerai išvalius susikaupusias išskyras. Lašiukus lašinkite gulinčiam mažyliui iš pradžių į vieną šnervę, o paskui į kitą. Į kiekvieną šnervę įlašinami 2–3 lašai. Jokių lašų į nosį negalima lašinti dažniau kaip 5–6 kartus per parą. Lašindamos vaistus į nosį, stenkitės jų buteliuko (pipetės) antgalio neįkišti į šnervę, nes, pajudinęs galvą, mažylis gali susižeisti. Po kiekvieno lašinimo buteliuko galas nuplaunamas šilto tekančio vandens srove.

Sloguojančiam mažyliui padėkite pagalvėlę, kad gleivės lengviau ištekėtų iš nosies į išorę. Kai sloguojant gleivės teka į nosiaryklę, mažylis kosi, o tai vėl sukelia nemalonius pojūčius ir mažylį erzina, jis tampa neramus, verkia.

Sloguojančio mažylio kambarį dažnai, jei įmanoma, vėdinkite skersvėju, palaikykite jame temperatūrą, ne aukštesnę kaip 18 °C. Vėsiame ore vaikas geriau jaučiasi. Mažylį migdykite gerai išvėdintoje patalpoje, balkone (kai lauke ne žemesnė negu +5–7 °C temperatūra). Vėsus oras mažina nosies gleivinės paburkimą, palengvėja kvėpavimas, mažylis geriau pailsi. Be to, žemesnėje temperatūroje gleivės ne taip greitai sudžiūsta į plutą.

Jeigu mažylis neturi temperatūros, eikite į lauką. Žinoma, būnant gryname ore, reikia nuolat stebėti, ar mažylis kvėpuoja pro nosį. Jeigu nosis užkimšta ir mažylis kvėpuoja išsižiojęs, grįžkite į namus. Prieš nešdamos mažylį į lauką, išvalykite nosį.

Sloguojančiam mažyliui žįsti krūtį sunku, nes, apžiojęs spenelį, likusiu vieninteliu kvėpavimo šaltiniu – nosimi – jis negali arba beveik negali kvėpuoti. Tuomet jis dažnai išspjauna spenelį, pyksta, verkia, kartais iš viso atsisako žįsti. Todėl prieš kiekvieną žindymą ir maitinimą nosis išvaloma jūros vandeniu ir išsiurbiamos gleivės. Krūtis pasiūloma dažniau, nes kai sunku kvėpuoti, mažylis greitai pavargsta ir ištraukia mažiau pieno. Reikia stengtis, kad žindantis sloguojantis mažylis būtų kuo vertikalesnėje padėtyje. Sloguojantį mažylį geriau žindyti sėdint, kiek pakėlus galvutę, krūtinėlę. Galima žindyti priglaudus mažylį prie krūties vertikaliai. Maitinant pieno mišiniu taip pat būtina imti jį ant rankų, maitinti kuo vertikalesnėje padėtyje.

Į gydytoją nedelsiant dera kreiptis, kai:

  • pradėjo sloguoti jaunesnis nei 3 mėnesių mažylis;
  • pakilo temperatūra iki 38 °C;
  • išskyros pagelto, tapo pūlingos, tirštos, atsirado nemalonus kvapas;
  • staiga tapo neramus, irzlus, pablogėjo apetitas, griebiasi už ausų;
  • atsirado kosulys;
  • sloga užtruko ilgiau nei 10 dienų.

Svarbu mažinti užsikrėtimo nuo sloguojančių asmenų riziką. Dera:

  • peršalusiems sloguojantiems naudoti vienkartines nosinaites, popierinius rankšluosčius. Panaudotas minėtas priemones iš karto išmesti į uždarą talpyklą;
  • nečiaudėti, nekosėti neužsidengus burnos ir nosies;
  • plauti rankas. Nesiliesti prie mažylio neplautomis rankomis;
  • mamai dėvėti kaukę, dengiančią burną ir nosį;
  • valyti virtuvės stalo ir spintelių paviršius, durų rankenas, jei serga bet kuris iš šeimos narių.

Mažyliams, ypač pirmomis savaitėmis po gimimo, nosis būna užsikimšusi ir be slogos. Kai kurie mažyliai net kelis mėnesius pro nosį kvėpuoja švilpdami. Taip yra dėl to, kad mažylių nosies landos gana siauros – jas greitai užkemša nedidelis gleivių kiekis. Mažylis šnopuoja ir dėl to, kad, atsiradus įvairiems dirgikliams (dulkėms, lakiosioms cheminėms medžiagoms, bakterijoms, virusams), jo nosies gleivinė greitai paburksta ir išskiria daugiau sekreto. Švogždimą skatina ir sausas patalpų oras, todėl būtina patalpas gerai vėdinti, sekti, kad jose nebūtų per sausa ir mažylio nosytę prireikus išplauti jūros vandeniu (…). Jei šnopavimas sumažėja, išvalius nosies angas vatos suktukais, iš jos nebėga išskyros, nėra mažylio elgesio pokyčių, kosčiojimo, vadinasi, tai ne sloga.

 Ištrauka iš knygos „Nėštumas, gimdymas, pirmieji gyvenimo metai(gydytojo pediatro Algimanto Vingro patarimai)

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook