Gimdos kaklelio vėžys – svarbu anksti nustatyti

woman working on a laptop
woman working on a laptop

Gimdos kaklelio vėžys yra viena iš penkių dažniausių vėžio rūšių, kuriomis serga Lietuvos moterys. Lietuvos vėžio registro duomenimis, 2012 m. šia liga sirgo 294,26 iš 100 tūkst. moterų. 12,6 iš 100 tūkst. moterų nuo šio naviko mirė.

Gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksniai

Žmogaus papilomos viruso infekcija (ŽPV). Ja dažniausiai užsikrečia nenaudojančios barjerinių kontraceptinių priemonių, anksti pradėjusios lytinius santykius, dažnai keičiančios lytinius partnerius moterys. Susimąstyti turėtų ir vyrai: dažnai keisdami lytines partneres, jie užsikrečia ŽPV infekcija ir ją perduoda.

Chlamidijozė. Ja užsikrečiama taip pat kaip ir ŽPV infekcija. Tik dažnai moterys nežino, kad yra užsikrėtusios, nes ši liga nesukelia jokių simptomų.

Rūkymas taip pat yra rizikos veiksnys, nes tabakas tiesiogiai veikia gimdos kaklelio gleivinę, taip pat skatina vėžio atsiradimą užsikrėtus ŽPV.

Imunosupresija (organizmo imuninių mechanizmų slopinimas gydant imunines ligas arba po organų transplantacijos.). Dėl sumažėjusio organizmo atsparumo padidėja rizika užsikrėsti ŽPV infekcija. Silpna imuninė sistema negali kovoti su vėžinėmis ląstelėmis, todėl jos greičiau dauginasi ir plinta.

Netinkama mityba, ypač jei nepakankamai valgoma daržovių bei vaisių.

Antsvoris padidina riziką išsivystyti gimdos kaklelio adenokarcinomai.

Oraliniai kontraceptikai, ypač jeigu jie vartojami ilgesnį laiką, skatina gimdos kaklelio vėžį ŽPV užsikrėtusioms moterims.

3 ir daugiau gimdymų padidina riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu dėl hormoninių pokyčių organizme.

Paveldimumas. Gimdos kaklelio vėžio atvejai šeimos istorijoje padidina riziką susirgti šia liga. Jei moters mama ar sesuo sirgo gimdos kaklelio vėžiu, rizika susirgti yra 2-3 kartus didesnė, palyginti su moterimis, kurių šeimos moterys gimdos kaklelio vėžiu nesirgo.

Išvengti gimdos kaklelio vėžio padės sveika gyvensena. Nerekomenduojama ilgai vartoti hormoninių kontraceptinių preparatų. Efektyvi ŽPV infekcijos prevencija yra barjerinės kontraceptinės priemonės, jos taip pat efektyviai saugo ir nuo chlamidijų infekcijos. Skiepai nuo ŽPV apsaugo nuo keturių viruso tipų, iš kurių du sukelia 70 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Efektyviausia skiepyti paaugles mergaites, neturėjusias lytinių santykių, nes vyresnės moterys jau gali būti užsikrėtusios ir tokiu atveju skiepai nebus veiksmingi.

Efektyvi antrinės prevencijos priemonė yra ankstyva ligos diagnozė. Net 80 proc. šia liga susirgusių moterų galėtų pasveikti, jei liga būtų greitai pastebėta ir kuo anksčiau pradėta gydyti. Lietuvoje vykdoma gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa, kurios metu 25-60 metų amžiaus moterys gali kartą per trejus metus nemokamai pasitikrinti PAP testu.

Tai citologinis tyrimas, kurio metu ištiriamas gimdos kaklelio tepinėlis. Procedūra yra greita ir neskausminga, o šis tyrimas leidžia anksti diagnozuoti ligą ir laiku imtis gydymo. Moteris dėl tyrimo turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją arba ginekologą. Jei atlikus citologinį tyrimą nustatomi pakitimai, gydytojas siunčia pacientę atlikti biopsiją, kuri galutinai patvirtina arba paneigia šią diagnozę.

Pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro medžiagą informaciją parengė Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Asta Ivoškienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook