Gimė per anksti

Neišnešiotas naujagimisLapkričio 17d. pirmą kartą minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Vienas iš dešimties naujagimių į gyvenimą ateina per anksti ir per mažas. Tokių naujagimių pasaulyje per metus gimsta apie 13 milijonų, o daugiau kaip milijonas jų neišgyvena. Priešlaikinis gimdymas,neišnešioto naujagimio sveikata, išvaizda, kūdikio atskyrimas nuo šeimos, aplinka, į kurią jis patenka naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje sukelia stresą šeimoje. Kuo mažesnio svorio gimsta naujagimis, tuo intensyvesnės ir didesnės pagalbos ir priežiūros jam reikia. Tik gimęs neišnešiotas naujagimis yra visiškai priklausomas nuo jį supančių žmonių – kūdikio tėvų ir specialistų.

Neišnešiotais naujagimiais laikomi nuo 22 iki 37 nėštumo savaitės gimę kūdikiai. Jie paprastai sveria mažiau kaip 2500 g. Tokie naujagimiai gali būti normalaus svorio (daugiau 2500 g), mažo svorio (nuo 1500 iki 2500 g), labai mažo svorio (nuo 1000 iki 1500 g), ypač mažo svorio (mažiau 1000 g). Neišnešioti naujagimiai gimę iki 32 nėštumo savaitės arba iki 1500 g svorio priskiriami atskirai, t. y. labai mažo svorio naujagimių grupei. Jie nėra pakankamai išsivystę ir neturi reikiamų adaptacijos ypatybių. Gimimo laikas labai svarbus ne tik neišnešioto naujagimio išgyvenimo galimybėms, bet ir tolesnei jo raidai ir sveikatos būklei.

Naujagimio išgyvenimo galimybės ir tolesnė raida priklauso nuo jo organų ir jų sistemų išsivystymo. Jei naujagimis gimsta 23 nėštumo savaitę, išgyvenimo tikimybė yra tik apie 20 proc., o gimusiojo 25 nėštumo savaitę – padidėja iki 65 proc. Tokiems naujagimiams raidos metu atsiranda įvairių sveikatos sutrikimų. Jų atsiradimo priežastys labai individualios. Išgyvena per 75 proc. 26–31 nėštumo savaitę gimusių naujagimių, o gimusiųjų 32 nėštumo savaitę ir vėliau – daugiau kaip 85–90 procentų.

Taigi, dauguma neišnešiotų naujagimių, suteikus šiuolaikinę medicininę pagalbą, išgyvena. Problemų atsiranda mažyliams, kuriems dėl nepakankamai subrendusių kvėpavimo, virškinimo ar centrinės nervų sistemų atsiranda komplikacijų: pasireiškia
infekcija nėštumo ar gimdymo metu, patiriama trauma gimdymo metu ar atsiranda
komplikacijų teikiant medicininę pagalbą.

Neišnešiotų naujagimių poodinis riebalų sluoksnis nesusiformavęs arba labai plonas, todėl dažnai yra ne tik labai maži, bet ir kaulėti. Paprastai tokie naujagimiai būna neaktyvūs ir nejudrūs, turi mažiau jėgų. Jų oda dažnai rožinė, matomos poodžio venos. Jei vaikelis gimsta su plaukučiais – jie ploni, panašūs į pūką. Tokie mažyliai neatsparūs infekcijoms, todėl juos būtina saugoti nuo bet kokio kontakto su sergančiaisiais ūmiomis ligomis. Prižiūrint mažylius būtina kruopščiai laikytis švaros buityje ir maksimalios asmens higienos.

Neišnešiotus naujagimius reikia dažniau maitinti, jų svoris padvigubėja 2 – 4 mėnesiais. Nors mažylio protinė branda iš pradžių nuo sveikų naujagimių gali skirtis 3-4 mėnesiais (priklausomai nuo gimimo laiko, svorio ir pan.), tačiau atotrūkis paprastai užtrunka 6-7 mėnesius. Vėliau kūdikis bręsta kaip laiku gimęs naujagimis. Visi neišnešioti naujagimiai gimsta su mažomis geležies atsargomis, todėl anksti išryškėja mažakraujystė. Užkirsti jai kelią galima laiku nustačius. Todėl dažnai siūloma kas 3-4 savaites atlikti kraujo tyrimus. Neišnešioto naujagimio vidaus organai dažniausiai nėra pakankamai išsivystę lyginant su bendraamžiais. Todėl jie dažniau serga rachitu ir kai kuriomis kitomis ligomis.

Neišnešiotų naujagimių neišsivystę čiulpimo ir rijimo refleksai, todėl jie negali patys valgyti ir yra zonduojami. Jei negalima maitinti per burną, skiriamos lašinės. Dažnai tokie mažyliai negali patys kvėpuoti, todėl tai daryti jiems padeda aparatai.

Tokių mažylių poodinis sluoksnis neišsivystęs, taigi įprastoje aplinkoje jie sušaltų. Todėl neišnešioti naujagimiai guldomi į specialius šildomuosius inkubatorius.

Į namus neišnešioti naujagimiai iš ligoninės išleidžiami tik tuomet, kai jų svoris padidėja iki 2500 g ir stabilizuojamos visos gyvybinės funkcijos

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook