Gyvenimą gadina meteorizmas – ką daryti?

Dujos žarnyne

Dujų kaupimasis žarnyne (meteorizmas) yra normalus reiškinys, bet kai tai vyksta itin intensyviai, ima pūsti, raižyti ir skaudėti pilvą. Tai yra vieni nemaloniausių pojūčių, kurie gali užklupti tiek suaugusiuosius, tiek vaikus. Atsikratyti šių nemalonumų dažnai padeda mitybos korekcijos. Tačiau kartais prireikia ir gydytojo, nes meteorizmą gali sukelti virškinimo sistemos ligos.

Maisto produktai ir į žarnyną patekęs oras

Dujos žarnyne, nespėjančios natūraliai pasišalinti iš virškinamojo trakto, yra ne liga, o simptomas, kurį sukelia nemažai priežasčių. Viena iš dažniausių yra dujų susidarymą skatinantis maistas – tai beveik visi ankštiniai augalai, kopūstai, obuoliai (ypač saldūs), gazuoti gėrimai (įskaitant ir mineralinį vandenį).

Šį nemalonų reiškinį lemia maisto produktai, kurie sukelia rūgimą žarnyne: vaisiai, uogos, medus, kai kurios daržovės (česnakai, svogūnai, porai, pupelės, lęšiai, soja), saldikliai. Tačiau termiškai apdorojus maistą pilvo pūtimas sumažėja. Meteorizmo priežastis gali būti pieno produktai, kai organizmas nesugeba pasisavinti laktozės, jeigu trūksta ją skaidančių fermentų. Tuomet prasideda rūgimo procesas ir susidaro dujos.

Kviečiuose, miežiuose, rugiuose yra glitimo, kurio organizmas gali netoleruoti, ir dėl to tokius žmones kamuoja meteorizmas.

Didelę įtaką daro ir valgymo dažnumas, valgymas paskubomis, kai maistas gerai nesukramtomas, jeigu persivalgoma, per mažai geriama vandens.

Dujos žarnyne pradeda kauptis dėl ten patekusio oro. Taip nutinka kramtomosios gumos mėgėjams, taip pat – rūkaliams. Prisivalgoma oro ir geriant per šiaudelį, dėl įpročio daug kalbėti valgant.

Dujos žarnyne gali kauptis dėl ligos ar nėštumo

Dujos žarnyne gali kauptis dėl mechaninių kliūčių, kurios trukdo slinkti žarnų turiniui ir pasišalinti dujoms, tokių kaip žarnyno nepraeinamumas (obstrukcija). Tai gali būti, pavyzdžiui, žarnų sąaugos, navikai. Viena iš dujų kaupimosi priežasčių yra funkcinis žarnyno motorikos sutrikimas – dirgliosios žarnos sindromas. 

Vidurių pūtimo priežastys gali būti įvairios žarnyno infekcijos, ūmios ir lėtinės ​​virškinamojo trakto ligos: Krono liga, kolitas, kasos ligos, pavyzdžiui, lėtinis pankreatitas. Meteorizmui turi įtakos disbiozė – žarnyno mikrobiotos pusiausvyros sutrikimas.

Besikaupiančios dujos dažniau vargina tuos, kuriems dėl įvairių priežasčių užkietėja viduriai. Pavyzdžiui, per mažai vartojantiems skysčių, trūkstant skaidulų maiste, sutrikus žarnyno mikroflorai.

Vidurių pūtimas yra dažna problema nėštumo metu, mat vaisiui augant padidėjusi gimda spaudžia žarnyną, be to, susilpnėja žarnyno peristaltika. Meteorizmą paskatina ir negalavimai, kurie nėra tiesiogiai susiję su virškinamuoju traktu: tai gali būti neurozės simptomas. Dujų sankaupas žarnyne gali lemti stresas, nes jis sutrikdo virškinimą.

Pagrindiniai simptomai

Dėl žarnose susikaupusių dujų išsipučia pilvas, padidėja jo apimtis, atsiranda tempimas, spazminiai pilvo skausmai, gurguliavimas, pilnumo pojūtis, raugėjimas, susilaiko dujos. Padidėjus dujų sankaupoms virškinamajame trakte, gali pablogėti bendra savijauta, kamuoti nuovargis, skaudėti galvą. Dujoms pasišalinus, meteorizmo sukeltas diskomfortas laikinai išnyksta.

Dujos žarnyne netinkamu momentu ir pastangos jas sulaikyti gali lemti itin nemalonią situaciją, kuri apsunkina gyvenimą. Neatsitiktinai vienas iš dažniausiai gastroenterologui užduodamų klausimų, kaip išvengti tokio diskomforto.

Gali padėti tinkama mityba ir masažas

Pirmiausia reikėtų pašalinti priežastis, dėl kurių žarnyne ėmė kauptis dujos. Kadangi vidurių pūtimas dažnai yra susijęs su dujų gamybą organizme skatinančiais produktais, jų reikėtų atsisakyti. Bent jau kol meteorizmo simptomai praeis, o kartais tenka ir visam laikui.

Lėtai valgykite visavertį maistą mažomis porcijomis maždaug 5 kartus per dieną, gerkite pakankamai vandens. Nepersivalgykite ir nevakarieniaukite vėlai, venkite sunkiai virškinamo riebaus ir saldaus maisto. Žarnyno peristaltiką stimuliuoja judėjimas. Todėl daugiau vaikščiokite, bėgiokite, reguliariai mankštinkitės.

Sunerimti derėtų, jeigu prie pilvo pūtimo prisideda didelės tuštinimosi problemos, išmatose atsiranda kraujo, labai stipriai skauda pilvą. Kreiptis į medikus reikia ir tuomet, kai nepadeda aukščiau išvardintos priemonės.

Jeigu meteorizmas tėra fiziologinis reiškinys, dažniausiai nereikia jokio gydymo, o vaistinėje galite įsigyti nemalonius reiškinius slopinančių preparatų. Bet juos vartojant taip pat nedera valgyti maisto produktų, kurie sukelia vidurių pūtimą. Tačiau, jei dujų sankaupų priežastis yra ligos, preparatai nuo vidurių pūtimo jų neišgydys, taigi reikia kreiptis į medikus.

Norint pagerinti virškinimą ir užkirsti kelią rūgimo procesui žarnyne, naudojami virškinimo fermentų preparatai. Padėti gali paprasčiausias pilvo masažas – pagal laikrodžio rodyklę.

Ši paprasta priemonė nuo vidurių pūtimo dažnai padeda kūdikiams. Jiems taip pat galima naudoti specialų dujų šalinimo vamzdelį, kuriuo nuraminsite išpūstą pilvuką. Primaitinamam kūdikiui vidurių pūtimas dažnai liaujasi atsisakius kai kurių maisto produktų. Preparatą nuo vidurių pūtimo kūdikiui turėtų skirti tik gydytojas.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook