Vaikui iš nosies bėga kraujas: ką daryti?

Jei vaikui iš nosies pasirodo kraujas, išsigąsta visi – ir mažylis, ir jo tėvai. Priežasčių daug, ir nustatyti jas ne visada paprasta, bet dažniausiai kraujavimas nebūna intensyvus, nekelia grėsmės ir nesunkiai sustabdomas arba liaujasi savaime.

Kodėl kraujuoja iš nosies?

Bet koks kraujavimas iš nosies atsiranda dėl kraujagyslių pažeidimų, kuriuos sukelia ne tik įvairios traumos, bet ir ligos. Todėl jei vaikui kraujas iš nosies bėga dažnai ar stipriai, būtina kreiptis į gydytoją. Kraujavimas iš nosies būdingas vaikams iki 10 metų. Mat mažylių nosies gleivinė, dengianti kraujagyslių tinklą, yra plona, todėl kraujas pasipila net nestipriai pažeidus ar nedaug išsiplėtus kraujagyslėms.

 11 dažniausių priežasčių:

  1. Traumos sukeltas nosies gleivinės pažeidimas. Nosies gleivinė yra plona, todėl kraujagyslės lengvai pažeidžiamos. Jos gali trūkti stipriai pučiant nosį, krapštant, taip pat – čiaudint. Dažna mažų vaikų problema yra svetimkūniai, kuriuos jie įsikiša į nosį. Lengvai nosytėje įstringa smulkesnė žaislo detalė, žirnis, karoliukas ar akmenukas. Svetimkūnį galima įtarti, jeigu iš vienos šnervės teka nemalonaus kvapo išskyros.
  2. Sausas oras. Problemų gali kilti išsausėjus gleivinei, pavyzdžiui, karštu oru, taip pat šildymo sezono metu. Sausa gleivinė dar labiau suplonėja, pasidaro jautresnė ir labiau pažeidžiama, todėl dėl menkiausio pakrapštymo gali sukraujuoti.
  3. Karštis ir temperatūrų kaita. Nuo šalčio susitraukiant nosies kraujagyslėms, o nuo karščio išsiplečiant, jos gali prakiurti. Taip nutinka vasarą iš kondicionieriais vėsinamos patalpos ar automobilio išėjus į karštą orą. Kraujavimas iš nosies gali prasidėti perkaitus saulėje.
  4. Nosies sužalojimas krentant, nuo smūgio, pavyzdžiui, sportuojant, kamuoliu ar ranka.
  5. 5. Viršutinių kvėpavimo takų infekcija, alerginis rinitas, sinusitas, nes sergant šiomis ligomis pažeidžiama nosies gleivinė, ji sudirgsta, ir menkiausiai sužeidus gali prasidėti kraujavimas. Nosies gleivinė išplonėja ir pasidaro labiau pažeidžiama per ilgai lašinant nosies kraujagysles sutraukiančius vaistus nuo slogos.
  6. 6. Kraujagyslėms gali pakenkti vitamino C trūkumas, dėl kurio jos pasidaro trapios. Taip pat kraujas iš nosies ima tekėti persirgus infekcine liga, nes vaikas nusilpsta ir pritrūksta vitaminų.
  7. Kraujospūdžio padidėjimas. Manoma, kad hipertenzija būdinga tik suaugusiesiems, tačiau kraujospūdis gali staiga keistis ir vaikui, pavyzdžiui, sergančiam širdies liga.
  8. Kreiva nosies pertvara, dėl kurios sutrinka oro cirkuliavimas nosies ertmėje, todėl išdžiūsta gleivinė, kaupiasi sausos plutos ir atsiranda kraujavimo židiniai.
  9. Kraujo krešėjimo sutrikimai. Tuomet kraujuoja net nežymiai pažeidus nosies gleivinę, dažnai susidaro kraujosruvų įvairiose kūno vietose.
  10. Augliai nosies ertmėje, kurie gali sukelti stiprų kraujavimą. Jie išopėja bei suardo sveikus audinius.
  11. Vaistai nuo uždegimo, kai jais piktnaudžiaujama, taip pat – slopinantys kraujo krešėjimą.

Kada kraujuojama intensyviau

Dažniausiai kraujas teka iš dviejų nosies vietų ir kraujavimas skirstomas į priekinį ir užpakalinį. Vienas iš šaltinių yra priekinėje nosies pertvaros dalyje esantis kraujagyslinis rezginys. Iš jo paprastai kraujas teka per šnerves, ir jo nėra daug. Tokį kraujavimą lengviau sustabdyti, nes kraujagyslės yra arčiau išorės. Jas pažeidžia nosies gleivinės traumos, sukeltos pirštais, kietais daiktais (pieštuku, žaislu).

Kraujuojant iš užpakalinės pertvaros dalies, situacija sudėtingesnė, nes čia esantis kraujagyslinis rezginys sunkiau prieinamas, dalį kraujo vaikas nuryja, todėl nelengva nustatyti, kiek jo neteko. Be to, kraujavimas iš šios vietos gali būti intensyvus ir kraujo gali patekti į kvėpavimo takus.

Pirmoji pagalba kraujuojant iš nosies

Prasidėjus kraujavimui iš nosies, jį reikia nedelsiant sustabdyti. Kaip tai padaryti?

  • Pirmiausiai vaiką nuraminkite, nukreipkite dėmesį, pavyzdžiui, į žaislą. Susijaudinus širdis plaka intensyviau, o kartu stipriau bėga ir kraujas.
  • Stengiantis sustabdyti kraujavimą, reikėtų atsargiai išpūsti nosį, kad joje būtų kuo mažiau kraujo.
  • Vaiką pasodinkite arba įtaisykite pusiau sėdimoje padėtyje, šiek tiek palinkusį į priekį, o galvą jis turi laikyti tiesiai. Žiūrėkite, kad vaikas neatloštų galvos, nes kraujas pradės tekėti ne į išorę, o į vidų, todėl gali juo užspringti. Jeigu vaikas nuris daug kraujo, jį gali pykinti, net sukelti vėmimą.
  • Vaikui reikia gryno oro, todėl, jeigu esate patalpoje, atidarykite langą, prasekite apykaklę, atlaisvinkite drabužius. Skatinkite mažylį kvėpuoti tolygiai ir giliai.
  • Prispauskite nosies sparnelius prie pertvaros. Laikykite nosį užspaustą 15 minučių. Ant nosies uždėkite šaltą kompresą ar ledo paketėlį, o ant kojų – šildyklę, kad susitrauktų nosies gleivinės kraujagyslės. Jeigu kraujuojant stipriau kraujo patenka į burną, jį reikia išspjauti pasilenkus į priekį.
  • Jei tai nepadeda, kreipkitės į gydymo įstaigą. Ten kraujavimas gali būti stabdomas adrenalinu sumirkytais tamponais, kurie dedami į nosies ertmę. Tačiau patiems stabdyti kraujavimo adrenalinu nedera, nes galite dar labiau pakenkti. Tinkamai tai padarys tik gydytojas.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook