Miegas automobilinėje kėdutėje – mirtinai pavojingas

Automobilinė kėdutė – vienas iš būtiniausių kūdikio daiktų, bet naudoti jį reikia atsakingai. Šis daiktas išgelbsti gyvybes, tačiau gali ir pražudyti. Pediatrai perspėja, kad miegojimas automobilinėje kėdutėje gali baigtis didele nelaime. Ši kėdutė turi būti naudojama griežtai pagal paskirtį, o grįžus namo joje užmigusį kūdikį reikia perkelti į lovelę.

Netinkamas daiktas naudojimui namuose

JAV medikai atlikto tyrimą, kuris buvo paskelbtas žurnale „Pediatrics“ 2019 metų liepos mėnesį. Tyrėjai išanalizavo JAV Nacionalinio mirtingumo kontrolės ir prevencijos centro (National Center for Fatality Review and Prevention (NCFRP) duomenis apie kūdikių mirtingumą miegant 2004–2014 metais. Jie domėjosi, kur vaikas buvo mirties metu ir kas iš suaugusiųjų tuo metu buvo šalia. Šio tyrimo duomenimis, iš 11 779 kūdikių mirčių miegant 348 įvyko sėdėjimui pritaikytuose įrenginiuose. 62% atvejų tai buvo automobilinės kėdutės, kurias prižiūrintieji vaikus naudojo ne pagal paskirtį.

Sėdėjimo ir nešiojimo įtaisai (tokie kaip automobilinės kėdutės, kitos kūdikių kėdutės, sėdimi vežimėliai, sūpynės) sukurti kūdikiams ir mažiems vaikams gabenti, maitinti ir žaisti. Nepaisant numatytos šių daiktų paskirties, kūdikiai juose praleidžia per daug laiko. Šiame žurnalo „Pediatrics“ straipsnyje rašoma, kad vieno tyrimo, kuriame dalyvavo 187 kūdikiai, metu nustatyta, kad vidutinis kūdikio laikas, praleistas sėdimoje priemonėje, buvo 5,7 valandos per dieną. Kai kuriais atvejais šie daiktai naudojami kaip miegojimo vietos alternatyva kūdikio lovelei ar lopšiui.

Kodėl automobilinė kėdutė tampa pavojinga?

Žurnale „Pediatrics“ aprašytame tyrime dalyvavusių specialistų duomenimis, sėdėdami automobilinėse kėdutėse vaikai mirė būdami namuose, o dažniausiai šalia jų buvo globėjai ar auklės. „Automobilinių kėdučių naudojimas ne pagal paskirtį gali būti pavojingas vaikui“, – perspėja šio tyrimo autoriai.

Anot tyrėjų, mirtys, susijusios su automobilinėmis kėdutėmis, ištiko tada, kai jos buvo naudojamos ne kūdikiui vežti, o kaip lopšys ar vaiko lovelė. Nustatyta, kad dauguma mirčių dėl šios priežasties ištiko jaunesnius nei 2 mėnesių mažylius. Tėvams nederėtų pamiršti, kad automobilinės kėdutės nėra tokios saugios miegoti kaip lovelė ar lopšys.

Tikimybė uždusti mažyliui atsiranda tokioje kūno padėtyje, kurioje jis negali tinkamai kvėpuoti. Kai vaikas miega sėdėdamas, apsunkusi jo galva gali nusvirti į priekį, dėl to jam sunku kvėpuoti ir tokioje padėtyje gali būti užspausti kvėpavimo takai. „Kūdikių kaklo raumenys yra silpni, todėl galvos pakreipimas per daug į priekį gali būti pražūtingas, ypač miegančiam kūdikiui“, – aiškina mokslininkai.

Be to, ne automobilyje, o ant lygaus paviršiaus esanti kėdutė gali apvirsti, ir jos saugos diržai gali pasmaugti vaiką. Automobilyje kėdė pritvirtinama prie sėdynės ir palenkiama kampu, todėl vaikui joje yra saugu.

Vaiką automobilyje reikia stebėti

Važiuodami automobiliu vaikai visada turėtų sėdėti automobilinėse kėdutėse,

ir nesijaudinkite, jei vaikas kelionės metu užmiega joje, jeigu jį stebite ir jis ten miega neilgai. Tačiau turite atsiminti, kad automobilinės kėdutės yra skirtos vaikui vežti, ir jei kelionės pabaigoje mažylis vis dar miega, namuose perkelkite jį į lopšį ar lovelę.

Palikti vaiką automobilinėje kėdutėje rekomenduojama ne ilgiau kaip dviem valandoms ir kelionės metu stebėti jo būklę. Jeigu vaikas pakeičia padėtį ir smarkiai nusvyra į priekį, tėvai turėtų nedelsdami sustoti ir išlaisvinti jį. Taip pat nesaugu ištisai užkloti automobilinę kėdutę antklode.

Šiuolaikiniai tėvai keliauja automobiliu net su kelių mėnesių kūdikiais. Automobilinė kėdutė, pritaikyta pagal kūdikio svorį, ūgį ir amžių, tinkamai įtvirtinta transporto priemonėje, suteikia ir saugumą, ir patogumą. Tačiau jei išsiruošėte į ilgą kelionę, susiplanuokite sustojimų laiką, kai paimsite kūdikį iš kėdutės, panešiosite jį, suteiksite galimybę pasimankštinti.

Saugaus miego rekomendacijos

Su miegu susijusi kūdikio mirtis yra terminas, apimantis staigios kūdikio mirties sindromą, atsitiktinį uždusimą, pasismaugimą lovoje ir kitas neaiškias mirties priežastis. Tai yra pagrindinė kūdikių nuo 28 dienų iki vienerių metų mirtingumo priežastis.

Ekspertai nustatė, kad lovos taip pat ne visada yra saugios kūdikiams – 69% mirčių miegant įvyksta dėl netinkamos patalynės. Pagalvės, čiužiniai ir antklodės yra labiausiai paplitę kvėpavimo takus blokuojantys daiktai.

Siekdama sumažinti su miegu susijusių mirčių skaičių, Amerikos pediatrijos akademija paskelbė saugaus kūdikio miego aplinkos rekomendacijas. Rekomenduojama kūdikį guldyti ant miegojimui skirtos vietos, kurios paviršius yra lygus ir tvirtas, vengti minkštos patalynės ir perkaitimo. Kūdikiai turėtų miegoti tėvų kambaryje, bet ne tėvų lovoje. Vaikų nedera migdyti specialiuose sėdėjimo įtaisuose, tokiuose kaip automobilinės kėdutės ar sėdimi vežimėliai. Amerikos pediatrijos akademija primygtinai rekomenduoja kūdikius guldyti miegoti tik ant nugaros, ant tvirto čiužinio, be pagalvės, lovoje neturi būti žaislų ir kitų daiktų, jokių minkštų apsaugų. 

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook