Jau yra vakcina nuo B grupės meningokokinės infekcijos

Skiepai kūdikiui nuo meningokokinės infekcijosMeningokokine infekcija Lietuvoje kasmet užsikrečia apie 80 žmonių, daugiau kaip 10 proc. jų miršta. Dažniausia – B grupės meningokokinė infekcija. Iki šiol apsisaugoti nuo šios grėsmingos ligos negalėjome. Dabar jau galima pasiskiepyti pirmąja vakcina pasaulyje nuo B grupės meningokokinės infekcijos -„Bexsero”. Ja galima skiepyti visokio amžiaus žmones, taip pat ir kūdikius nuo 2 mėnesių. Kūdikiai – labiausiai pažeidžiami šios ligos.

Kuo pavojinga meningokokinė infekcija?

Meningokokinė infekcija yra dažniausia bakterinio meningito (smegenų ir stuburo dangalų uždegimo) ir sepsio (kraujo užkrėtimo) priežastis. Maždaug 10 proc. susirgusiųjų miršta, nors ir tinkamai gydomi. 5 proc. pasveikusiųjų visam gyvenimui lieka neįgalūs, pavyzdžiui, išlieka pažeistos smegenys, žmogus gali prarasti klausą ar netekti galūnių. Jeigu liga vystosi staiga, žmogus gali mirti per 24 valandas.

Dažniausiai meningokokinę infekciją sukelia penkios pagrindinės meningokokų grupės: A, B, C, W-135 ir Y. Yra vakcinų nuo A, C, W-135 ir Y grupių meningokokinių infekcijų ( MenB), tačiau nuo B grupės MenB , kuri yra pagrindinė bakterinio meningito priežastis, iki šiol nebuvo veiksmingos vakcinos.

Pirmoji B grupės meningokokų vakcina

„Lietuvoje susirgimų meningokokine infekcija kasmet daugėja. Šia liga serga įvairaus amžiaus žmonės, tačiau dažniausiai – kūdikiai bei vaikai iki penkerių metų. Meningokokine infekcija dažnai serga ir paaugliai bei jauni žmonės iki 25 metų. Jeigu nėra bėrimo ir meningito simptomų, ligą sunku diagnozuoti. Liga greitai progresuoja ir yra grėsminga, todėl galimybė pasiskiepyti B grupės meningokokų vakcina „Bexsero“ – puiki išeitis. Tikime, kad ši vakcina sustabdys ligos plitimą“, – teigia gydytoja infektologė Daiva Radzišauskienė.

„Bexsero“ – daugiau kaip 20 metų tyrimų rezultatas. Tai pirmoji plataus veikimo B grupės meningokokų vakcina, patvirtina Europos Komisijos ir leidžiama naudoti jau 2 mėnesių kūdikiams ir vyresniems žmonėms.

„Diagnozuojant B grupės meningokokinę infekciją nesunku apsirikti. Liga gali ir pražudyti arba sukelti sunkų neįgalumą visam gyvenimui. Europos šalyse MenB sukelia apie 90 proc. vaikų meningokokinių infekcijų. Žmogaus imuninė sistema sunkiai atpažįsta šią bakteriją, tad įprastais būdais sukurti vakcinos iki šiol nepavykdavo. „Bexsero“ sukurta iššifravus B grupės meningokoko genetinę sandarą ir pritaikius naujus metodus. Vakcinos klinikiniuose tyrimuose dalyvavo beveik 8 000 kūdikių, vaikų, paauglių ir suaugusiųjų. Įrodyta, kad „Bexsero“ vakcina gali padėti apsaugoti nuo šios pražūtingos ligos įvairaus amžiaus žmones, įskaitant kūdikius, kurių rizika susirgti didelė“, – komentuoja dr. D. Radzišauskienė.

Dažniausiai meningokokine infekcija netikėtai užsikrečia iki tol buvę sveiki žmonės. Meningokokinę bakteriją lengvai galima perduoti kosėjant, čiaudint ir tiesiog kontaktuojant. Žmogus gali užsikrėsti mirtiną ligą sukeliančia meningokokine infekcija arba tapti meningokokų nešiotoju. Dėl artimo kontakto su jų nešiotoju pavojus užsikrėsti šiomis bakterijomis gali padidėti 800 kartų.

Pasiskiepyti „Bexsero“ vakcina Lietuvoje galima kai kuriose privačiose ir valstybinėse gydymo įstaigose. Vakcina gali būti naudojama kartu su kitomis įprastomis vaikų ir suaugusiųjų vakcinomis. Tačiau ji, kaip ir kitos vakcinos, draudžiama esant padidėjusiam jautrumui (alergijai) arba sergant (karščiuojant, sloguojant ir pan.).

Apie meningokokinę infekciją Lietuvoje:
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2014 m. iki birželio mėnesį Lietuvoje meningokokine infekcija susirgo 37 žmonės, iš jų keturi mirė. 2013 m. užregistruoti 89 ligoniai, o mirė 11. Labiausiai ši liga pavojinga kūdikiams, vaikams iki 5 metų ir paaugliams, taip pat žmonėms , kuriems pašalinta blužnis.

Daugiau žmonių suserga žiemą ir pavasarį, tačiau užsikrėsti galima bet kuriuo metų laiku. Susirgs žmogus ar ne – priklauso ne tik nuo ligos sukėlėjų, bet ir nuo individualių savybių, pavyzdžiui, genetikos. Rizikos veiksniai: rūkymas, ūmi kvėpavimo takų infekcija, amžius.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook