Ką daryti, kad vaikas pamėgtų sveiką maistą?

Įprastiniai mamų skundai: „Mano vaikas nieko nevalgo, mano vaikas valgo tik nesveiką maistą.“ Kaip įpratinti mažametį pamėgti naudingus maisto produktus?

Mano dukrytė mažai ką mėgsta: visiškai atsisako vaisių, uogų, daržovių, košių, sriubų. Laimei, bent darželyje retkarčiais suvalgo mėsytės. Šiuo metu ji pripažįsta sausus pusryčius su pienu, virtus kiaušinius, batoną, koldūnus be mėsos, keptus žuvies pirštelius, bulves ir, žinoma, saldumynus. Šie produktai atsirado pas mus tada, kai vaikas atsisakė valgyti „normalų“ maistą. Tada džiaugėmės, kad nors kažką valgo. Neįsivaizduoju, kaip ją įpratinti pamėgti įvairų ir sveiką maistą? Tokį laišką mitybos specialistei Ramintai Bogušienei parašė mama Inga. Ką pataria mamoms ir tėčiams dviejų ikimokyklinio amžiaus vaikų mama R. Bogušienė?

Geriausias pavyzdys mama ir tėtis

Vaikai – mūsų atspindys, todėl valgykime taip, kaip norime, kad maitintųsi mažieji. Pirkime naudingus maisto produktus, apeikime parduotuvės lentynas, kuriose puikuojasi menkaverčiai skanumynai su daugybe cukraus, druskos, hidrintų bei rafinuotų riebalų, beveik neturintys skaidulinių medžiagų. Negaminkime kasdien keptų, gruzdintų, skrudintų patiekalų, atsisakykime rūkytų produktų. Jeigu namuose neturėsime tokio maisto, nebus ir valgytojų. Pirmiausia atsigręžkime į savo lėkštę, rodykime pavyzdį, o vaikams neliks kitos išeities kaip prisitaikyti.

Mėgstantiems tikrąjį, natūralų, skonį net su vandeniu išvirta grikių košė, pagardinta žiupsneliu druskos ir cinamono, skanumynas. Jei mes patys priklausomi nuo cukraus, kurio gausu ne tik saldumynuose, bet ir duonoje, nesistebėkime, kad prekybos centre vaikas stveria spalvinga etikete viliojantį saldų gardumyną. Ne visi tėveliai žino, kad net tokie vaikiškais piešinukais išmarginti produktai kaip saldinta varškytė ar jogurtukas – ne kalcio, bet cukraus šaltinis.

Žinoma, jei retkarčiais pasilepinate ne itin sveikais maisto produktais, nėra labai blogai. Tik vaikas turi žinoti, kad tai daryti negalima kasdien, o jūs pasistengsite, kad tokios išimtys būtų vis retesnės.

Sudarykime vaikui sąlygas tinkamai maitintis.

Dažnai siūlykite vaikui naudingus patiekalus ir anksčiau ar vėliau jis ne tik paragaus, bet ir pamėgs. Pagudraukite: raginimą „suvalgyk, nes tai sveika“ pakeiskite į „paragauk, tau patiks“. Nebijokite, kad mažametis liks alkanas, jei neužsikimš skrandžio sausainiais, bandelėmis, trapučiais ir t. t. Būkite kantrūs, jei vaikas atsisako paragauti naujo patiekalo.

Prie naujų patiekalų vaiką pratinkite pamažu. Iš pradžių į įprastinius pridėkite naudingų ingredientų – maltų sėmenų ar saulėgrąžų sėklų, uogų ar daržovių. Dalį įprastų miltų, iš kurių gaminate blynus, apkepus, virtinukus, keiskite viso grūdo miltais, bandykite įvairesnius (avižų, grikių, kukurūzų, viso grūdo dalių speltų ir kitus miltus).

Kai kurie tėveliai kaltina darželius, kiti močiutes, kurios dažniausiai valgydina vaiką gana nesveiku maistu, dėl to namuose jis atsisako vertingų patiekalų. Pirmiausia, nepamirškite, kad močiutė su savo rankomis pagamintu maistu perduoda dar ir meilę, teigiamą energiją. Tokia nekasdienė mityba neišderins natūralaus skonio. Kitas dalykas, jei močiutė vaišina ne savo keptais gardžiais pyragais, o pirktiniais saldumynais, koldūnais ar žuvies piršteliais. Antra, darželių maistas dažniausiai nėra prastas. Jis ruošiamas ne mažiau kaip 3 kartus per dieną, vaikai maitinami reguliariai, o dienos racionas subalansuotas. Nors ir darželio meniu nėra idealus, bet jame nerasite tokių maisto produktų kaip sausainiai su iš dalies hidrintais riebalais, saldainiai, gazuoti gėrimai, rūkyti mėsos ir žuvies gaminiai, kurie puikuojasi ant dažnos šeimos stalo.

Dalinkimės žiniomis su vaikais ir pasitikėkime jais

Kalbėkime su vaikais, analizuokime drauge, koks maistas geras, ir vaikai įpras jį vertinti. Kartu skaitykime etiketes ir rinkimės kokybiškus maisto produktus. Nesakykite, kad brangu. Maisto papildai kainuoja daugiau nei natūralūs produktai (daržovės, šviežia mėsa, žuvis, vertingos grūdinės kultūros, kiaušiniai ir kita).

Nesuteikime vaikui progos valgyti netinkamą maistą. Pavyzdžiui, jei kavinėje kartu šlamščiate gruzdintas bulvytes, vaikui atrodys, kad jas galima valgyti ir namuose. Paaiškinkite vaikui, kad nuo tokio maisto skaudės pilvuką, galvą, suges dantys, dažniau puls peršalimo ligos.

Neverskime vaiko suvalgyti viską, kas yra lėkštėje. Leiskite jam vadovautis įgimtu alkio ir sotumo jausmu. Kai nori valgyti – duokime, kai vaikas sako aš sotus”, nekiškime jam prievarta ar gudrumu. Pasitelkime intuiciją, pridėkime fantazijos ir perduokime vaikui naudingą patirtį. Tik neskubėkite, nes per vieną dieną įpročių nepakeisite.

Pagal sveikatai palankaus maisto technologės Ramintos Bogušienės informaciją

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook