Kad paprastas peršalimas nevirstų rimtesne liga

Vaikas peršalo ir kosėjaAtrodytų, pavasario saulė turėtų leisti tėvams lengviau atsikvėpti nuo šaltojo sezono ligų. Deja, peršalimo ligomis vaikai dažnai serga ne tik žiemą, bet ir pavasarį. Rudenį ir žiemą vaiko organizmas sunkiai darbavosi, nes reikėjo atremti padažnėjusias virusų atakas, o neatsilaikęs mažylis išeikvojo daug jėgų pasveikti nuo vienos ar kitos viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Taigi nuvargęs organizmas nusilpo, taip pat – ir imunitetas.

Puikios sąlygos virusams plisti – pavasario drėgmė ir šiluma. Saulė, kuri vasarą naikina ligų sukėlėjus, pavasarį dar blyški ir dažnai nelepina. Turi įtakos ir temperatūrų kaita: sukaitusį saulėje vaiką staiga gali perpūsti šaltas vėjas, o užkluptas lietaus arba pastypsojęs baloje vaikas sušlampa kojas. Taigi pakanka šiek tiek peršalti ir virusai kaipmat prisistato. Palanki virusams ir smulkesnė vaiko kūno sandara, todėl net ir nedidelis gleivinės paburkimas užblokuoja kvėpavimo takus. Peršalimas – lengvas būdas vaikui susirgti sloga, ryklės uždegimu, laringitu, bronchitu, kuriuos sukelia rinovirusai ar kiti virusai.

Pirmieji požymiai, kad vaikas pasigavo virusą ir susirgo, visiems tėvams gerai pažįstami:

sloga ir užgulta nosis, perštinti gerklė, kosulys, pakilusi temperatūra. Tinkamai gydoma peršalimo liga praeina be jokių komplikacijų, kitaip viršutinių kvėpavimo takų infekcija gali pereiti į sunkesnę formą arba tapti lėtine.

Temperatūra, gerklės skausmas ir sloga

Labai aukštos temperatūros peršalimas nesukelia. Jeigu vaiko temperatūra mažesnė negu 38 laipsnių, neskubėkite jos malšinti vaistais, nes neleisite vaiko organizmui kovoti su užpuolusiais virusais.

Tradicinis peršalimo simptomas – sloga. Labiausiai sloguojantį vaiką ar kūdikį vargina sutrikęs kvėpavimas per nosį. Todėl užsikimšusią nosį reikia būtinai išvalyti. Išmokykite vaiką tinkamai šnirpšti nosytę, pakaitomis užspaudus vieną šnervę. Higieniškiausios – vienkartinės nosinės. Kad infekcija nuo jų neišplistų, vienąsyk panaudotą nosinaitę reikia iš karto išmesti. Jeigu išsišnirpšti vaikas pats negali, išskyras reikia išsiurbti specialia pompa. Tėvams nedera pamiršti, kad negalima piktnaudžiauti kraujagysles siaurinančiais lašais, nes jie gali pažeisti nosies gleivinę. Nepageidaujamo poveikio neturi, pavyzdžiui, jūros vandens preparatai.

Jeigu peršalęs vaikas skundžiasi gerklės skausmu, nupirkite jam ryklę dezinfekuojantį preparatą. Čiulpiamosios pastilės arba purškiamieji vaistai turi antiseptinių savybių. Juos geriausia pradėti vartoti iškart peršalus. Tuomet liga bus lengvesnė ir vaikas greičiau pasveiks. Kai kurie šių vaistų slopina uždegimą ir ramina ryklės skausmą. Tik nepamirškite, kad po šių vaistų 2 -3 valandas nedera valgyti ir gerti. Skaudamą gerklytę galima skalauti ramunėlių arba medetkų nuovirais.

Kosulys – vaiko apsauga

Kosulys – dažniausiai infekcijos simptomas. Tėvams pravartu mokėti atpažinti skirtingų ligų kosulį, kad žinotų, kaip padėti vaikui, kada skubiai reikia gydytojo. Kosulys – nėra blogai, tai – vaiko organizmo gynyba. Jis padeda pašalinti kvėpavimo takuose dėl uždegimo susikaupusius pūlius. Vaikas pradeda kosėti, kai sudirginami jo kvėpavimo takų receptoriai. Daugiausia jų yra gerklose ir tose trachėjos vietose, kuriose ji išsišakoja į du bronchus. Labiausiai šios vietos dirginamos sergant laringitu, patekus svetimkūniui ar dėl gleivių nutekėjimo iš nosiaryklės, pavyzdžiui, sergant sloga, faringitu, sinusitu, adenoiditu (tonzilių uždegimu). Net jeigu susirgęs sloga mažylis moka išsišnirpšti nosį, vis tiek gleivės gerklės sienelėmis nuteka į apačią ir patenka į viršutinius kvėpavimo takus, o vaikas pradeda kosėti, kad jos pasišalintų. Taigi drauge su kosuliu svarbu gydyti ir slogą, ir gerklės uždegimą.

Peršalimo pradžioje kosulys paprastai būna sausas – vadinamasis neproduktyvus kosulys. Po kelių dienų jis pasidaro drėgnas ir vaikas iškosėja skreplius. Gydytojai sako, kad nei sauso, nei drėgno kosulio dažniausiai slopinti negalima. Mat vaikas iškosėja ne tik dėl uždegimo bronchuose susikaupusias gleives, bet ir mikrobus bei bakterijas. Kai bronchai išsivalo, uždegimas praeina. Todėl ir sausą, ir drėgną kosulį reikia minkštinti bei skystinti gleives ir skatinti jų pasišalinimą iš kvėpavimo takų. Vaistai intensyvina bronchų liaukų veiklą bei kvėpavimo takų gleivinės virpamojo epitelio blakstienėlių, kurios stumia nereikalingas gleives laukan, judėjimą. Slopinti kosulį gydytojai pataria tik tuomet, kai labai kamuoja sausas ir draskantis kosulys, ypač naktį.

Kosinčiam mažyliui patariama duoti karštos mėlynių, aviečių arbatos, vaiko kambarys drėkinamas. Vaistinėse galima įsigyti kosulį skatinančių ir lengvinančių vaistų, kurie stimuliuoja kosulio refleksą ir padeda pasišalinti gleivėms. Vaikui galite duoti augalinį preparatą, pavyzdžiui, sirupą, kurio sudėtyje yra gebenių lapų ekstrakto. Iš gebenių lapų gaminami vaistai kvėpavimo takų ligoms gydyti. Juose yra medžiagų, gerinančių bronchų sekreciją ir dirginančių kosulio centrą, todėl jie lengvina atsikosėjimą. Šiame augale esančios medžiagos slopina spazmus, naikina bakterijas ir grybelius. Gebenės preparatai vartojami kaip pagalbinė priemonė net plaučių uždegimui gydyti.

Kai peršalimas komplikuojasi

Kai virusas kvėpavimo takais nukeliauja giliau, pakitęs kosulys praneša apie rimtesnę ligą, į kurią komplikuojasi paprastas peršalimas. Viena iš šių ligų – bronchitas. Juo sergantį vaiką iš pradžių kamuoja sausas kosulys, po to jis tampa drėgnas ir gilus. Smulkiųjų bronchų uždegimas – bronchiolitas kūdikiams labai panašus į plaučių uždegimą: kūdikis dūsta, plaučiuose girdimi karkalai ir kūdikiui reikia skubios medikų pagalbos. Burnos sausumas, gerklės perštėjimas, užkimęs balsas ir sauso, lojamo kosulio priepuoliailaringito (gerklų uždegimo) požymiai. Sunkesnė laringito komplikacija – netikras krupas. Dėl paburkusios gerklų gleivinės atsiranda spazmai, todėl vaiko kvėpavimas pasunkėja ir pasidaro triukšmingas, jis pradeda dusti, gali prarasti balsą, o būklei blogėjant vaikas pamėlynuoja ir sutrinka sąmonė. Jei pastebėjote pirmuosius netikro krupo požymius, reikia skubiai kviesti gydytoją, o kol jis atvyks, suteikti vaikui galimybę pakvėpuoti garais.

Jeigu vaiką paryčiais kamuoja stiprus kosulys, tai gali būti tracheitas (trachėjos gleivinės uždegimas). Tuomet kosulys sausas, garsus, skauda už krūtinkaulio ir atrodo, kad kosėjantis vaikas dūsta. Toks kosulys kyla staiga arba įkvėpus šalto oro. Kokliušu sergantį vaiką kosulys dažnai ištinka naktį, jis užpuola priepuoliais. Vaikas ilgai ir garsiai įkvėpia, kosėdamas gali net vemti. Sunkios peršalimo komplikacijos – sinusitas (prienosinių ančių uždegimas) ir plaučių uždegimas, kurį gali nustatyti tik gydytojas.

Kad nekiltų rimtesnių negalavimų, peršalimą reikia pradėti gydyti nedelsiant. Jeigu peršalimo simptomai nepraeina per savaitę, sveikata prastėja bei laikosi temperatūra, tęsiasi kosulys ir nemažėja sloga, galite įtarti peršalimo komplikaciją ir būtina kreiptis į gydytoją.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook