Kad vaikui nepritrūktų vitaminų

Vaiko mitybos meniu žiemąTrumpos dienos, mažai saulės ir šaltis – ekstremalios sąlygos organizmui. Ypač sunku atsilaikyti mažam vaikui – darželinukui ir pradinukui. Nebėra šviežių vaisių ir daržovių su gausybe stipriam imunitetui reikalingų vitaminų. Antra vertus, šaltuoju metų periodu organizmas priverstas intensyviau dirbti ir jam reikia daugiau energijos sušilti. Todėl natūrali organizmo apsauga susilpnėja ir negali apsaugoti mažylio nuo aktyviai puolančių virusų. Peršalimo ligų sezonu juos greitai pasigauna vaikų darželyje ir mokykloje ar kitame vaikų kolektyve aktyviai bendraujantys mažyliai. Ne viena mama skundžiasi, kad žiemą vaikas serga daugiau negu eina į mokyklą ar darželį.

Kaip maitinti vaiką žiemą, kad jam užtektų jėgų atsilaikyti prieš šalčius ir virusus? Sudarydama mitybos meniu, mama turėtų atsižvelgti į visus žiemos ypatumus ir maisto gaminimo taisykles.

 

Pagrindinės vaiko mitybos taisyklės

  • Tegu vaikas valgo daugiau šviežių vaisių ir daržovių. Galite iš jų ruošti salotas.
  • Tinkamai laikykite ir gaminkite daržoves, kad jose liktų kuo daugiau naudingų medžiagų.
  • Vaikui naudingos sultys (persikų, obuolių, citrusinių vaisių), spanguolių gėrimai, kompotai (taip pat ir džiovintų vaisių), aviečių arbata, karštas gėrimas su citrina.
  • Vaiko maiste neturi trūkti kalio. Daugiausia jo jūros kopūstuose, juodosiose slyvose, razinose, žirniuose, bulvėse, avižinėse kruopose, burokėliuose, juoduosiuose serbentuose. Gausu kalio jautienoje, menkėje, jūrinėje lydekoje, skumbrėje, kalmarų filė.
  • Nepamirškite maisto produktų, kuriuose daug kalcio ir magnio (pienas, sūris, riešutai, kruopos, žiediniai kopūstai ir kiti).
  • Virdama daržovių sriubas dėkite žalumynų: krapų, petražolių ir kt. Šiose prieskoninėse žolelėse ne tik gausu vitamino C, bet ir mineralinių medžiagų, o jose esantys eteriniai aliejai skatina apetitą.
  • Papildykite vaiko meniu energijos teikiančiais mėsos, žuvies ir kitais baltyminiais patiekalais.
  • Venkite šaltų patiekalų (ledų bei gėrimų).

Vasaros energija – pagrindiniai vitaminų šaltiniai žiemą

Vienas iš vitaminų šaltinių žiemą – vaisiai ir daržovės. Jų būtinai duokite vaikui kasdien ir kuo daugiau šviežių. Gaminkite salotas, tarkuokite.

Daug vitaminų, mikroelementų ir kitų naudingų medžiagų turi obuoliai. Vaikas turėtų suvalgyti 2 – 3 obuolius per dieną. Juos galite duoti ir trintus. Naudingos citrinos, mandarinai, greipfrutai, apelsinai, bananai, taip pat – bruknės ir spanguolės.

Žiemą parduotuvėje mama tikrai ras morkų, burokėlių, šviežių ir raugintų kopūstų, konservuotų žirnelių ir kitų daržovių, iš kurių galima pagaminti salotas. Jas galite paįvairinti obuoliais. Tik ridikėliai nepageidautini vaikui iki trejų metų.

Prisiminkite, kad obuolys, morka ar kopūsto lapas išlaiko daugiau vitaminų, jeigu nepjaustome ir netarkuojame. Be to, krimsdamas obuolį ar morką, vaikas stiprina dantenas. Kopūstuose, taip pat ir raugintuose, geriausiai, lyginant su kitomis daržovėmis, išsilaiko vitaminas C.

Idealus vitaminų ir mikroelementų šaltinis žiemą – džiovinti vaisiai. Mama gali virti iš jų kompotus, o išmirkytomis juodosiomis slyvomis bei razinomis pagardinti košes ir varškę.

Konservuotuose maisto produktuose vitaminai ir mineralai išsilaiko geriau. Pavyzdžiui, nuskinti obuoliai per 180 dienų netenka beveik visų naudingų medžiagų, o konservuotuose obuoliuose jų išlieka nemažai. Vitaminai ir kitos medžiagos gerai išsilaiko šaldytuose maisto produktuose. Be to, sušaldytų šviežių maisto produktų patiekalai greičiau ( 2 – 3 kartus) pagaminami už įprastinius. Žiemą vertingos su cukrumi pertintos uogos, kuriose beveik nesumažėja vitamino C – skirtingai negu uogienėse ir džemuose. Mažyliams labai naudingi juodieji ir raudonieji serbentai, avietės.

Ar mama gamina maistą tinkamai?

Maksimaliai vitaminų ir mineralų išlieka tik tinkamai laikomuose ir paruoštuose vaisiuose bei daržovėse. Pavyzdžiui, rauginti kopūstai turi būti apsemti sūrimo, kitaip vitaminai iš jų dings. Vitaminus prarandate ir nuspausdami arba plaudami raugintus kopūstus.

Daržoves mišrainėms ir salotoms virkite su odele ir nedideliame kiekyje vandens arba garuose. Nedaug vandens pilkite ir į troškinamas daržoves. Mikroelementai (kalcis, kalis, natris ir kiti) geriau išsilaiko verdant šiek tiek pasūdytame vandenyje.

Ruoškite daržovių patiekalus likus valandai – pusantros prieš valgį. Daržovių ir vaisių odelę lupkite kuo plonesnę, nes viršutiniame jos sluoksnyje kaip tik daugiausia vitaminų.

Šaldytus maisto produktus į verdantį vandenį berkite neatšildytus.

Žiemą reikia daugiau energijos

Žiemą vaikui ypatingai reikia augalinių ir gyvulinių baltymų. Pagrindiniai jų šaltiniai: mėsa, paukštiena, žuvis, kiaušiniai, pienas ir ankštiniai.

Duokite mažyliui veršienos, triušienos, vištienos, jautienos ir neriebios kiaulienos. Verdama nesupjaustyta mėsa, ją reikia dėti į verdantį vandenį – tuomet neišteka sultys. Kepant mėsą, dėl to ją reikia dėti į įkaitintą keptuvę. Vaikui naudinga ir troškinta mėsa. Iš pradžių mėsą reikia apkepti, po to įpilame šiek tiek vandens ir troškiname nedidelėje temperatūroje.

Įvairių rūšių žuvies mažas vaikas turėtų valgyti ne mažiau kaip 2 – 3 kartus per savaitę. Būtinai reikia lašišos, skumbrės ar kitokios žuvies, kurioje daug polinesočiųjų riebiųjų rūgščių. Nepamirškite ir kiaušinių, kuriuose gausu ne tik baltymų, bet ir mikroelementų.

Idealus baltymų šaltinis – riešutai. Mažyliui užteks keleto smulkintų riešutų per dieną. Riešutų mama gali dėti į košes ir konditerijos gaminius.

Žiemos gėrimai

Šaltuoju metų periodu mama turėtų kasdien girdyti vaiką arbatomis, vitamininiais gėrimais, kompotais bei kisieliais. Rinkitės natūralią arbatą be cheminių priedų. Žiemą vaikui išvirkite erškėtuogių nuoviro, vaistinėse galite įsigyti vitamininių vaistažolių arbatų. Naudingiausios šviežiai spaustos sultys. Vaikams tinka kompotai iš šviežių, šaldytų ir džiovintų vaisių. Tik stenkitės nedėti į juos cukraus. Pasaldinti gėrimą galite, pavyzdžiui, razinomis. Labai vertingi spanguolių gėrimai.

Vitaminų maisto papildai

Taigi, žiema – metas, kai vitaminų ir mineralų vaikui reikia daugiau, kad imunitetas pajėgtų atsilaikyti prieš šiam sezonui įprastas virusines ligas. Kai kurių vitaminų, pavyzdžiui, D žiemą trūksta labiausiai, nes jis susidaro būnant saulėje. Ypač svarbūs vitaminai dažnai sergančiam vaikui, kurio imunitetas nepajėgia nugalėti infekcijų.

Specialiai vaikams pagaminti vitaminų ir mineralų maisto papildai sustiprins atsparumą ligoms, taigi vaikas rečiau praleis pamokas ar užsiėmimus darželyje, bus aktyvus ir energingas.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook