Į pagalbą mamai – buteliukas

Mama ir kūdikis - maitinimas iš buteliukoMamos pienas – pats geriausias maistas kūdikiui. Jame yra visos mažyliui reikalingos medžiagos, kurios stiprina imunitetą ir padeda kovoti su infekcijomis. Deja, mama ne visada gali tęsti kūdikio žindymą tiek, kiek norėtųsi. Susirgusi mama priversta vartoti vaistus, kurie pereina ir į pieną. Pieno gali pritrūkti arba žindyti kūdikio nebeįmanoma, jei moteris nusprendžia anksčiau grįžti į darbą. Pieną tenka nutraukti ir maitinti kūdikį iš buteliuko, kaitalioti maitinimą krūtimi ir mišinukus, pereiti prie dirbtinio maitinimo. Visais šiais atvejais nepatyrusiai mama turi išmokti taisyklingai maitinti vaiką iš buteliuko.

Kaip kūdikis maitinamas iš buteliuko?

Maitinti iš buteliuko nėra sudėtinga, bet mama turi prisiminti keletą taisyklių, kad išvengtų vaiko ašarų, išsipylusio maistelio ir kitų problemų.

Kūdikis mielai valgys iš buteliuko, jeigu tinkamai jį maitinsite. Geriausiai maitinti ant rankų laikomą mažylį – jis jausis saugus ir bus ramus. Tai darykite sėdėdama, panašiai kaip žindydama: kūdikio galva turi būti paremta ant kairės rankos ir kiek aukščiau už liemenį. Įsitikinkite, kad maitinamas vaikas per daug neatlošia galvos arba nelenkia jos į priekį, nes netaisyklingos padėties jam bus sunkiau valgyti: dėl netinkamos galvytės padėties maisto gali patekti į kvėpavimo takus. Gastroezofaginio refliukso kamuojamą arba sloguojantį kūdikį maitinkite pusiau sėdomis ir kiek įmanoma vertikalesnės padėties.

Pirmiausia, pieną ar mišinuką būtinai pašildykite. Ar mokate patikrinti pieno temperatūrą? Paprasčiausiai išspauskite keletą lašelių ant vidinės riešo pusės – jeigu Jums malonu, patiks ir kūdikiui. Dirbtiniu mišiniu kūdikį maitinanti mama, turi atkreipti dėmesį į jo galiojimo terminą ir mišinuką ruošti tiksliai pagal instrukciją.

Maitinamą vaiką laikykite taip, kad būtų patogu ir jam, ir Jums. Čiulptuką spustelkite prie jo apatinės lūpos, kad kūdikis pakankamai išsižiotų ir stebėkite, kad liežuvis būtų apačioje, po čiulptuku. Jeigu mažylio lūpos apžioja platųjį čiulptuko pagrindą – jis valgys netaisyklingai. Neskubinkite ir neverskite būtinai suvalgyti visos porcijos: vieni kūdikiai valgo greitai, kiti – lėčiau, o treti mėgsta daryti pertraukas. Taigi pasitelkite kantrybę.

Buteliuką visada laikykite pasvirusį – čiulptukas prisipildys pieno ar mišinio, todėl vaikas neprisivalgys oro. Įsitikinkite, kad čiulptukas neužsikimšęs ir nesuplotas. Netinkamą čiulptuką pakeiskite. Jei kūdikis viso mišinuko nesuvalgė, likusį išpilkite – išvengsite bakterinės infekcijos. Po valgio palaikykite mažylį vertikaliai, kad jis galėtų atsirūgti.

Nepalikite iš buteliuko valgančio mažylio vieno ir su buteliuku burnytėje neleiskite jam miegoti – abiem atvejais kūdikis gali užspringti.

Kaip išsirinkti kūdikiui buteliuką?

Pirmiausia atkreipkite dėmesį į medžiagą, iš kurios jis pagamintas. Svarbu, kad plastmasės ar stiklo sudėtyje nebūtų kenksmingų medžiagų. Stikliniai buteliukai sunkesni už plastmasinius ir dūžta. Bet jie tarnauja ilgiau, o plastikiniai gali greitai apsidrumsti arba suskilti. Plastikinis buteliukas patogus vaikštinėjant lauke arba, kai mažylis pats bando jį nulaikyti. Atkreipkite dėmesį ir į aiškias tūrio padalas, pagal kurias mama galės tiksliai nustatyti pieno ar mišinio kiekį.

Dauguma žymių gamintojų buteliukų turi apsaugą nuo dieglių. Specialūs mechanizmai nepraleidžia oro į mažylio skrandį, todėl padeda apsaugoti nuo pilvuko problemų. Kai kurių gamintojų buteliukai kūdikiams turi specialią ventiliacijos sistemą, kuri neleidžia į buteliuką patekusiam orui prasiskverbti į skystį. Kai vaikui valgant skysčio mažėja, buteliukas tuštėja ir prisipildo oro, bet vakuumas nesusidaro. Iš tokio buteliuko valgančio mažylio ausyse nesikaupia skystis ir kūdikis išvengia vidurinės ausies uždegimo – otito. Kūdikis ne tik neprisivalgo oro, bet ir čiulptukas nesulimpa, todėl pienas teka laisvai, kaip ir maitinant krūtimi. Mat dėl šiuose buteliukuose esančios oro cirkuliacijos sistemos susidaro teigiamas slėgio srautas, panašus į maitinimą krūtimi.

Svarbu ir tinkamas čiulptukas. Dauguma jų gaminami iš latekso ir silikono. Silikoniniai čiulptukai bekvapiai, tvirtesni ir lengvai dezinfekuojami. Dar svarbus čiulptuko srovės intensyvumas. Patiems mažiausiems patogiausi čiulptukai su dviem mažom skylutėm, o paūgėjusiam kūdikiui– su keliomis angelėmis.

Buteliukų ir čiulptukų priežiūra

Mažo vaiko imunitetas per silpnas susidoroti su visomis infekcijomis. Todėl maitindama iš buteliuko dar neturintį metukų kūdikį mama turi laikytis tinkamos higienos. Jeigu buteliukų, čiulptukų ir kitų maitinimo reikmenų tinkamai neprižiūrėsite, gali sutrikti vaiko virškinimas bei atsirasti viduriavimas. Po kiekvieno maitinimo gerai viską plaukite šiltu vandeniu su plovikliu, tik buteliukams ir čiulptukams nenaudokite abrazyvinių dalelių turinčių ir antibakterinių valiklių. Prieš kitą maitinimą – sterilizuokite, kad išnyktų visos bakterijos. Geriausia sterilizuoti vandeniu iš butelio arba švariu filtruotu vandeniu – išvengsite apnašų.

Mama gali rinktis vieną iš kelių sterilizavimo būdų.

– Virinimas. Sterilizuojamus reikmenis sudėkite į puodą, užpilkite vandeniu ir virinkite 5 minutes.

Sterilizavimas mikrobangų krosnelėje. Kūdikio indukus sudėkite į stiklinį indą, įpilkite vandens, uždenkite ir įjunkite krosnelę 5– 8 minutėms.

– Dezinfekavimas specialiame buteliukų sterilizatoriuje.

Dar keletas patarimų mamai

Atsiradus pirmiesiems pažeidimams, buteliukus ir čiulptukus išmeskite. Čiulptukus geriausia keisti kas tris mėnesius.

Jeigu naudojate stiklinius buteliukus, nepamirškite jų atidžiai apžiūrėti prieš kiekvieną maitinimą – ar jie nesuskilę (tai gali atsitikti sterilizuojant).

Nešildykite pieno mikrobangų krosnelėje, nes jis sušils netolygiai, todėl maitinamas kūdikis gali nusiplikyti.

Paruošto mišinuko nelaikykite ilgiau kaip pusvalandį, nes vėliau jame atsiranda nuosėdų ir pradeda daugintis bakterijos, kurios sukelia ligas ir susilpnina imunitetą.

Prieš maitindama kūdikį, mama visuomet turi patikrinti pieno ar mišinio temperatūrą.

Nemaitinkite neramaus ir verkiančio kūdikio, nes tuo metu jo kvėpavimo takai nėra apsaugoti ir maistas gali patekti į gerklas. Taigi, pirmiausia jį nuraminkite.

Kūdikio maitinimas – svarbi jo dienotvarkės dalis. Apgaubkite šį kasdienį ritualą švelniu rūpesčiu ir mėgaukitės kiekviena kartu su kūdikiu praleista akimirka.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook