Kada sustiprėja vaiko imunitetas?

Apie imunitetą reikia prisiminti ištisus metus, o ne tik prasidėjus ligų sezonui arba išleidus vaiką į darželį ar mokyklą. Dauguma mamų guodžiasi, kad namuose vaikas beveik nesirgo, o tik pradėjus lankyti darželį ligos puola viena po kitos. Nieko stebėtino – juk tarp daugelio vaikų vis atsiranda sloguojančių arba kosėjančių. O jų paskleisti virusai tykoja kito šeimininko ir toje pačioje erdvėje nesunkiai suranda. Palaužia jie tą, kuris nesugeba pasipriešinti, t. y. kieno silpnesnis imunitetas.

Ikimokyklinio amžiaus mažyliai ir pradinukai sparčiai auga, o didelių pokyčių patiriantis organizmas labai pažeidžiamas. Virusų išvengti negalime, todėl pagrindinė apsauga nuo ligų – vaiko imunitetas. Kaip jį sustiprinti?

Pratinkime vaiką prie nepalankesnių sąlygų

Pediatrai pataria neauginti vaiko kaip šiltnamyje. Imunitetą stiprina ne itin palankios aplinkos sąlygos. Žaisti ar pasivaikščioti lauke būtina kasdien ir ne tik gražiu oru, lyjant ar spaudžiant šaltukui tereikia tinkamai apsirengti. Rudenį dar yra puikių progų vaikui pasilepinti net ir nelabai dosnios saulės spinduliuose, kuriuose gaminasi vitaminas D. Namuose leiskite mažyliui pabėgioti basomis, tegu jis dažniau pažaidžia su bendraamžiais. Tai padės vėliau lengviau prisitaikyti prie naujų sąlygų darželyje.

Labiausiai mamos bijo, kad vaikas nesušaltų, bet pernelyg jį apmuturiavusios, sulaukia priešingo efekto – mažylis suprakaituoja, o pūstelėjus menkiausiam vėjeliui, suserga.

Kuo mažiau stresų

Vaiko imunitetui didelės įtakos turi ramūs nervai. Labiausiai pažeidžiami infekcijų vaikai iki trejų metų, nes jų imuninės sistemos atsparumas dar silpnas. Kaip tik tokio amžiaus mažyliai dažniausiai pirmą kartą susipažįsta su gyvenimą ir įpročius keičiančia naujove – darželiu, o ją su džiaugsmu pasitinka toli gražu ne visi. Dauguma mažylių patiria emocinę įtampą.

Būtinai atkreipkite į mažylį dėmesį ir pasistenkite nuraminti, jeigu protestuodamas prieš darželį jis plūsta ašaromis, trepsi kojytėmis ar kiek įmanydamas rėkia. Darželiui vaiką turite paruošti, sudominkite mažąjį užsispyrėlį, kad jis nepatirtų streso tempiamas už rankos per prievartą. Papasakokite, kaip ten smagu, kiek daug žaidimų jo laukia, kokie šaunūs nauji draugai. Sudėtingi pirmieji metai ir į mokyklą pradėjusiam eiti pradinukui. Tai vėl nauja situacija, prie kurios reikia prisitaikyti, o dėl to neramu. Neigiamai imunitetą veikia konfliktai šeimoje, dėl kurių vaikas labai pergyvena. Nuolat konfliktuojančių tėvų vaikai dažniau serga, nes jų imunitetas nusilpsta dėl užsitęsusio streso.

Naudingas maistas

Mamos puikiai žino, kad tinkama mityba – geros sveikatos pagrindas. Vaikui reikia ir augalinių, ir gyvūninių baltymų, kasdien mažylis turi valgyti įvairius produktus: mėsą, žuvį, riešutus, daržoves ir vaisius, kuriuose gausu mikroelementų ir kitų reikalingų medžiagų. Puikus energijos suteikiančių angliavandenių  šaltinis – grūdų košės. Pavyzdžiui, iš avižų košės, vaikas gaus polisacharido beta gliukano, kuris svarbus imunitetui stiprinti. Mažyliui reikalingas jogurtas, kefyras ir kiti rauginto pieno produktai, kuriuose esančios gerosios bakterijos  padeda susiformuoti tinkamai žarnyno mikroflorai, o ji taip pat turi įtakos imunitetui. Puikus vitaminų šaltinis rauginti kopūstai, jie naudingesni net už šviežius – turi daug vitamino C ir kitų, mineralinių medžiagų.

Nepamirškite ir skysčių vaikas turi gerti užtektinai vandens. Pakankamas skysčių kiekis padeda iš organizmo pašalinti toksinus ir paruošia kovai su virusais.

Grūdinimas ir sportas

Užsigrūdinę vaikai serga rečiau, lengviau nugali įvairias infekcijas, jie aktyvesni, žvalesni, geriau miega, atsparesni oro permainoms. Paprasčiausias  grūdinimo būdas – apipylimai vėsiu vandeniu arba kontrastinis dušas. Tik nepersistenkite – vandens temperatūrą mažinkite palengva. Namuose neturi būti šilčiau kaip 20-22 laipsniai, vaiko kambarį nuolat vėdinkite, naktį praverkite langą arba orlaidę.

Imunitetą stiprina judėjimas gryname ore ir sportas. Smagūs užsiėmimai mažyliui  bėgiojimas, važinėjimas dviračiu, plaukiojimas baseine. Jeigu vaikas labai daug laiko praleis ruošdamas pamokas, o poilsiaus prie kompiuterio, nesistebėkite, kad dažnai sirgs.

Pastovi dienotvarkė padeda nenuvargti

Laiko planavimas svarbus, kad išvengtume skubėjimo ir stresų. Organizmas įpranta prie reguliarių valgymų, protinio darbo ir fizinio aktyvumo valandų, miego ir kėlimosi tuo pačiu metu. Tuomet vaikas nepavargsta ir nuotaika nesuprastėja.  Vaiko dienotvarkė neturi būti perkrauta įvairių būrelių, jam reikia laiko pailsėti.

Didelės reikšmės vaiko sveikatai ir imuniteto stiprinimui turi miegas. Miegant yra aktyvūs augimo hormonai, gaminasi kitos medžiagos, kurios yra svarbios vaiko vystymuisi ir imunitetui. Net ir nedidelė miego stoka gali veikti nuotaiką ir darbingumą.

Nuo ligų apsaugo higiena

Virusai per nešvarias rankas gali patekti į burną, todėl vaiką pratinkite dažnai jas plautis. Paaiškinkite, kad negalima gerti iš draugo puodelio ar atsikąsti to paties sumuštinio.

Vaisiai ir uogos imunitetui

Nepamirškite apie gamtos teikiamas gėrybes, padedančias sustiprėti imunitetui. Viena iš jų – medus, kurio vaistinės savybės žinomos nuo seno. Erškėtrožių vaisiai turi daug gerai pažįstamo antioksidanto – vitamino C, sutrinkite šias uogas su cukrumi, duokite vaikui jų arbatos. Apsauginių, imunitetą stiprinančių medžiagų turi spanguolės, šaltalankiai, juodieji serbentai. Daug šio vitamino citrusiniuose vaisiuose (apelsinuose, greipfrutuose, citrinose) ir kiviuose. Greipfrutuose be vitamino C yra jo aktyvumą padidinančių bioflavonoidų.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook