Kaip gelbėtis užpuolus vėjaraupiams?

Vaikas serga vėjaraupiaisVėjaraupiai – labai greitai plintanti liga, turbūt todėl ir jos pavadinimas susijęs su vėju, kuris nežinia iš kur plūstelėjęs atpučia odą išmarginančias pūsleles. Šią infekciją sukeliantys pūslelinės grupės virusai nepaprastai lakūs – nebūtina prisiartinti prie sergančiojo, kad jie pasiektų sveiką vaiką. Sergančiam vaikui kosint, čiaudint, kalbant, virusų patenka į orą, o jiems to ir tereikia, kad nukeliautų pas toje pačioje patalpoje esantį sveikąjį.

Dažniausiai vėjaraupiais serga ikimokyklinio ir mažesni mokyklinio amžiaus vaikai, bet gali susirgti ir naujagimiai, jeigu jų mamos neturėjo imuniteto šiai ligai, taip pat – paaugliai bei suaugusieji. Ligonis pavojingas aplinkiniams jau dvi dienas iki atsirandant bėrimui ir penkias dienas po to, kai iškilo paskutinė pūslelė.

Įkyriai niežtintys bėrimai

Infekcija į organizmą patenka per viršutinių kvėpavimo takų gleivinę. Čia besidaugindamas virusas nukeliauja į kraują, kuris jį išsklaido visur. Vėjaraupių sukėlėjo mėgstamos vietos – odos epitelis ir gleivinės – čia jis ir sukelia bėrimus.

Liga užpuola staiga. Temperatūra gali pakilti iki 39 laipsnių, išberia ne tik veido, rankų, kojų, liemens odą, bet ir burnos, nosiaryklės, akių, lytinių organų gleivinę, taip pat – galvos odą. Iš pradžių atsiranda raudonos dėmelės, kurios greitai virsta skaidraus skysčio pripildytomis pūslelėmis, o jas apjuosia raudoni lankeliai. Po to pūslytės sudžiūna ir virsta rudais šašeliais, kurie nukrinta po 1-3 savaičių. Penkias ligos dienas atsiranda vis naujų bėrimų, todėl odą išmargina ir rausvos dėmelės, ir pūslelės, ir šašeliai.

Tie bėrimai – dar pusė bėdos. Blogiausia, kad odą labai niežti, o nusikasęs vaikas gali užsikrėsti dar ir pūline infekcija. Dar daugiau – nudraskytų pūslelių ir šašų vietoje gali likti randų.

Nepavojinga, bet gali pridaryti bėdų

Ligos eiga vaikams dažniausiai nėra sunki, nors ir nemaloni, todėl laikoma, kad geriausia ja persirgti vaikystėje, nes suaugusiuosius vėjaraupiai kamuoja labiau. Pavojinga ši liga nėščiosioms – ypač pirmąjį trimestrą, nes ji gali būti apsigimimų priežastis. Jeigu būsima mama ja persirgs, liga persiduos ir gimusiam kūdikiui.

Ši dažna infekcinė liga vaikui, atrodytų, nėra pavojinga, bet neapsigaukite – ji klastinga, nes gali komplikuotis sunkiomis ligomis. Dažniausios – odos bakterinė infekcija bei plaučių uždegimas. Vėjaraupiai gali būti sunkių nervų sistemos pažeidimų, encefalito, meningito priežastis. Jeigu vėjaraupiais sergančiam vaikui ėmė svaigti galva, jį pykina, krečia drebulys, jis pasidarė dirglus, sutriko eisena, nedelsdami kvieskite gydytoją.

Dar vienas blogas dalykas, kad nors persirgęs vėjaraupiais vaikas įgyja imunitetą, virusas gali tebetūnoti nugaros smegenų mazgeliuose, o nusilpus organizmui jis suaktyvėja ir galima susirgti juostine pūsleline.

Kaip padėti išbertam vaikui?

Vėjaraupiais sergančio vaiko odelė turi būti idealiai švari, todėl kasdien jį maudykite po dušu su specialiu švelniu antiseptiniu losjonu, turinčiu antimikrobinį poveikį, pavyzdžiui, Octenisan. Šis losjonas neutralaus pH, todėl švelnus vaiko odelei, o jo poveikis išlieka 24 valandas. Jame esanti veiklioji medžiaga oktenidino dihidrochloridas naikina mikrobus, bet nepažeidžia odos audinių ląstelių, todėl losjonas taip pat tinka jautriai odai – apsaugoti ją nuo mikroorganizmų. Losjonu galite nuprausti ir vaiko veiduką. Nuplautą odelę atsargiai nusausinkite švariu, išlygintu ir minkštu rankšluosčiu.

Anksčiau buvusi įprastinė vėjaraupiais sergančio vaiko puošmena, paslėpdavusi bėrimus – briliantinis žaliasis skystis – jau praeitis. Tepti vaiko jokiomis spiritinėmis dezinfekuojančiomis medžiagomis nevalia, nes dar labiau pažeisite odą. Švelnus odelei ir žaizdelėms vaistas – antiseptikas Oktiseptas. Jis dezinfekuoja vėjaraupių pūsleles, naikina šią ligą sukeliantį virusą ir bakterijas, kurios gali išprovokuoti pūlines odos ligas.

Paprastai ligoniukas gydomas namuose. Jam gali prireikti temperatūrą mažinančių vaistukų, kartais skiriami antivirusiniai vaistai. Kai vaikas karščiuoja ir atsiranda vis naujų bėrimų, jis turėtų gulėti lovoje. Jeigu išberta burnytė, sunku valgyti, gaminkite mažyliui skystą arba labai minkštą maistą. Išbertą burną, ypač po valgio, reikėtų skalauti dezinfekuojamaisiais tirpalais, pvz., burnos skalikliu Octenidol. Vaiko drabužėliai ir patalynė turi būti nuolat keičiami ir išlyginti. Nukarpykite trumpai nagučius ir nuolat plaukite vaikui rankytes. Tai padės išvengti pūlingos odos infekcijos.

Kada vaikas visiškai pasveiksta?

Net ir lengva vėjaraupių forma sergantis vaikas į darželį ar mokyklą gali eiti tik tada, kai visiškai pasveiksta. Turi praeiti ne mažiau kaip 5 dienos, kai atsirado paskutinė pūslelė, nukritę visi šašeliai – mažiausiai tai trunka 10 dienų. Su ligoniuku bendravę neskiepyti vaikai turi būti paskiepyti ne vėliau kaip trečią dieną po draugystės su sergančiuoju.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook