Kaip kalbėti su dukra apie brendimą ir mėnesines?

Paauglė dukraŠiuolaikinės paauglės gerokai iki lytinio brendimo jau informuotos apie jų laukiančias moteriškas problemas – mėnesines. Internetas, televizija, knygos, mokytojai, draugės – šaltinių tikrai užtenka. Taigi pirmąkart pasirodęs kraujas vargu ar sukels didelį stresą, bet šiuo sunkiu lytinio brendimo periodu mergaitė gali nebūti pasirengusi jos organizme vykstantiems pokyčiams – jai neramu, ar viskas bus gerai.

Kita vertus, iš šalies gauta informacija gali būti netiksli, nepilna ir ne visiškai mergaitei suprantama. Svarbiausia, kad visi šie šaltiniai nesuteiks paauglei psichologinės ir emocinės paramos, neapsaugos nuo baimių. Todėl apie laukiančius pokyčius geriausia išgirsti iš artimo žmogaus, o kas gali būti arčiau negu mama. Ne mažiau negu žinios mergaitei būtinas artimo žmogaus palaikymas. Mama iš savo patirties paaiškins dukrai apie šiuos intymius dalykėlius, patars ir atsakys į visus klausimus.

Kada laikas pradėti rimtus moteriškus pokalbius?

Atrodytų, dar vakar jūs dukrelei buvote didžiausias autoritetas, mielai drauge leidote laiką, o bene įdomiausias jos užsiėmimas buvo pasipuikuoti mamos suknele ar įsispirti į jos aukštakulnius. Dabar mergaitės pomėgiai visiškai kitokie, o ir elgesys tapo tipišku maištaujančio paauglio pavyzdžiu. Ji pasidarė uždara, užgauli, dirgli, nuotaikos nuolat kinta. Mamai šiuo periodu iškyla nelengvas galvosūkis – kaip neprarasti ryšio su dukra ir išlikti jai geriausia drauge ir patarėja.

Lytinis brendimas – mergaitei sunkus periodas, o prasideda jis dar gerokai prieš pasirodant pirmosioms mėnesinėms – maždaug aštuonerių-dešimties ir trunka keletą metų. Mergaitė ištįsta ir priauga svorio, šiuo periodu kiaušidėse pradeda bręsti folikulai, gali atsirasti balkšvų makšties išskyrų. Mergaitei svarbu žinoti apie jos laukiančius šiuos kūno pokyčius.

Todėl ginekologai siūlo mamai pakalbinti dukrą šiomis temomis iš anksto – dar prieš mėnesinių pradžią. Juo labiau, kad jos prasideda ne visoms to paties amžiaus – vienoms 11-12 metų, kitoms – 13-14. Be to, stambesnėms mergaitėms mėnesinės gali ateiti greičiau, o lieknesnėms – vėliau, turi įtakos ir genai. Taigi paruošti dukrą naujam gyvenimo etapui derėtų iš anksto, pamažu, suteikiant vis daugiau ir išsamesnės informacijos apie moters organizmo ypatumus, krūtų formavimąsi, kitus pokyčius ir artėjančias mėnesines.

Apie viską atvirai

Šiam intymiam pokalbiui raskite tinkamą progą, kai mergaitė gerai nusiteikusi, pradėkite pokalbį ramioje vietoje, kur niekas jums nesutrukdys. Priverstinis pokalbis nebus nuoširdus – jis turi išplaukti iš jūsų artimų santykių ir abiejų noro. Apie viską kalbėkite atvirai, be jokių užuominų ir nutylėjimų, kad dukrai būtų aišku. Pasistenkite išsiaiškinti, ką ji jau žino, o jeigu ką nors įsivaizduoja klaidingai, paaiškinkite tikrąją situaciją. Jeigu bandysite nutylėti kai kuriuos dalykus, išsisukti nuo kai kurių temų, mergaitė kitą kartą drovėsis jūsų paklausti apie tai, kas tam tikru gyvenimo momentu jai labiausiai rūpės. Kalbėdama apie intymius moteriškus dalykus, stenkitės pati nesijausti nejaukiai, tuomet ir dukrai bus paprasčiau. Lytinį brendimą, vyro ir moters santykius, ateityje laukiančią motinystę ji turėtų suvokti kaip natūralius dalykus, apie kuriuos nėra gėda kalbėti su mama. Paskatinkite dukrą užduoti jums klausimus. Juk pati ne per seniausiai buvote paauglė ir greičiausiai prisimenate, ką tuomet labiausiai norėjote sužinoti.

Pirmųjų pokalbių metu neperkraukite dukros informacija – nušvieskite tik esminius dalykus, nevarginkite jos išsamiais aiškinimais. Prie šios temos geriausia grįžti nuolat, kai tik jausite, kad to reikia arba dukra pati pradės pokalbį. Mergaitė turi žinoti, kad prireikus visada gali kreiptis į jus – kas gi geriau paaiškins, patars, pagaliau – paguos, negu mama.

Pasakodama apie mėnesines, dukrai prieinama kalba bandykite paaiškinti, kodėl jos atsiranda, kad tai pirmieji jos žingsniai į suaugusios moters pasaulį. Ji būtinai turi sužinoti apie visus mėnesinių keliamus nemalonumus: pilvo skausmą, pykinimą, galvos svaigimą – vadinamąjį priešmenstruacinį sindromą. Perspėkite mergaitę, kad ją gali užklupti nuovargis, dirglumas, prasta nuotaika – tų dienų palydovai, kurie greitai dingsta. Kalbėkite apie tai kaip apie natūralius reiškinius, susijusius su moters fiziologija, apie tai, ką galime padaryti, kad būtų lengviau. Mergaitei reikėtų paaiškinti ir tai, kad mėnesinės prasideda ne visoms to paties amžiaus, o iš pradžių ciklai gali būti nevienodi – jos gali kartotis rečiau negu kas mėnesį ir trukti neilgai. Ji turi žinoti, kad tai natūralu ir dėl to baimintis nereikia.

Apie higieną ir įklotus

Kalbėdamos apie šias moteriškas problemas, nepamirškite papasakoti apie higieną. Paaiškinkite, kad mėnesinių dienomis geriau praustis po dušu, o ne mirkti vonioje. Intymios vietos prausiamos ne rečiau kaip du kartus per dieną – ryte ir vakare, apsiprausti būtų gerai ir dar sykį dienos viduryje, o geriausia tai daryti specialiu intymios higienos prausikliu. Mėnesinių dienomis vertėtų atsisakyti maudynių jūroje, ežere ar baseine, nes galima pasigauti bakterijų ir susirgti kuria nors ginekologine liga.

Paauglei bus įdomu sužinoti ir apie higieninius įklotus, kurie tinka tam tikru momentu. Paaiškinkite, kad jie turi būti laidūs orui, natūralių medžiagų, nes odai reikia kvėpuoti, o netinkami gali sukelti perštėjimą, oda gali parausti, niežėti. Be to, higieniniai įklotai turi gerai sugerti kraują ir slopinti kvapą, kad mergaitė nesibaimintų visose situacijose. Tik nederėtų rinktis prikvėpintų cheminėmis medžiagomis, kurios gali dirginti odą. Parodykite mergaitei savo naudojamus įklotus, paaiškinkite, kodėl tokius pasirinkote ir pasitarkite, kokie įklotai jai būtų patogesni ir malonesni. Mergaitė turėtų žinoti, kad higieninius įklotus reikia keisti kas kelias valandas. Kai jau mėnesinės prasidės, galėsite drauge išsirinkti dukrai tinkamiausius.

Specialiai paauglėms skirtus įklotus sukūrusi, Mama ir Gentle Day® prekės ženklo įkūrėja Vilmantė Markevičienė sako, kad šiai naujovei ją paskatino paauglė dukra. „Jos pagalbos ir patarimų dėka gimė paketų dizainas, kuris pateisintų tiek mergaičių, tiek ir jų mamų lūkesčius, – pasakoja Vilmantė. – Šios linijos paketai yra siauresni ir mažesni, labai ploni ir švelnūs, pritaikyti lengvesnėms menstruacijoms, gražiose spalvingose pakuotėse. Kurdama šią liniją norėjau paskatinti mamas artimiau bendrauti su dukromis apie brendimą, menstruacijas ir intymią higieną, taip pat padrąsinti mergaites nebijoti pačioms užduoti rūpimus klausimus mamoms. Tikiuosi, kad ši linija bus puiki dingstis pradėti tokį pokalbį.“

Kiekviena mama jaučia dukros nuotaikos svyravimus, kitas paauglystės pokyčių išraiškas, pagaliau – kada mergaitei ypatingai reikia artimiausio žmogaus palaikymo. Kiekviena mama gerai pažįsta savo dukrą ir tikrai ras progą pradėti pokalbį apie artėjančią moteriškumo pradžią, ji geriausiai žino, kuri situacija nuteiks palankiausiai.

Undinė Gilė

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook