Kaip greičiau išgydyti bronchitą?

vaikui-bronchitas-gydyti-padeda-inhaliacijosKol formuojasi ir stiprėja vaiko imunitetas, jam tenka dažnai sirgti peršalimo ligomis. Greitai praeinanti sloga ir kosulys neatneša didelių bėdų, bet kartais prie užsitęsusio peršalimo prisideda sunkesnė liga. Viena iš jų – ūminis bronchitas, dažniausiai kamuojantis vaikus iki 5 metų. Liga pažeidžia bronchus ir sukelia jų gleivinės uždegimą, kurio pagrindinis kaltininkas yra virusai. Bronchitu vaikai dažnai serga rudenį, žiemą ir pavasarį – ypač virusinių epidemijų metu.

Kodėl vaikas suserga bronchitu?

Kai kurie tėvai jaučiasi kalti dėl to, kad vaikas susirgo bronchitu, nes netinkamai rūpinosi negaluojančiu ligoniuku. Tačiau be reikalo – rūpestingiausios mamos prižiūrimas mažylis gali pasigauti šią ligą, o kalta dėl to dar nespėjusi sustiprėti mažo vaiko imuninė sistema.

Ūminio bronchito priežasčių yra keletas. Dažniausiai liga atsiranda sergant viršutinių kvėpavimo takų uždegimais ir gripu. Iš pradžių virusai atakuoja gerklę, po to keliauja žemyn – į kvėpavimo takus ir pažeidžia bronchus. Kartais prie virusinės infekcijos prisijungia bakterinė ir liga pasidaro dar sunkesnė. Jeigu įtariate bronchitą, vaiką būtinai turi apžiūrėti gydytojas. Gydantis savarankiškai, liga gali užsitęsti ir komplikuotis plaučių uždegimu, taip pat tapti lėtine.

Ūminiu bronchitu susirgusiam vaikui gali neduoti ramybės bronchų spazmai, dusulys. Taip atsitinka, kai dėl paburkusios gleivinės užsikemša kvėpavimo takai. Toks bronchitas vadinamas obstrukciniu.

Kaip atpažinti bronchitą?

Šią ligą ne visada lengva atpažinti, nes ji iš pradžių panaši į peršalimą. Pagrindiniai bronchito požymiai: sausas kosulys (kartais vaikai atkosėja skreplių), pakilusi kūno temperatūra, sloga ir užgulta nosis, šaltkrėtis, galvos skausmas ir bendras silpnumas. Sergantis virusiniu bronchitu vaikas gali švokšti, girdisi karkalai, iš kvėpavimo takų išsiskiria gleivingi skrepliai. Kūdikiai ir vaikai iki 3 metų dažnai atsikosėja labai sunkiai, kartais išvemia skreplių.

Iškvepiant orą obstrukciniu bronchitu sergančiam vaikui girdisi švilpimas, švokštimas, mažylį kamuoja dusulys. Labai mažam vaikui gali sutrikti kvėpavimas, ištikti hipoksija (vadinamasis deguonies badas) ir cianozė (pamėlsta oda ir gleivinės).

Kita bronchito rūšis – bronchiolitas – smulkiųjų bronchų uždegimas. Šia liga dažniausiai serga kūdikiai ir maži vaikai iki 2 metų. Kūdikiams liga primena plaučių uždegimą – vaikas dūsta, plaučiuose girdisi daugybė drėgnų karkalų. Kiti požymiai: sausas kosulys, pamėlynavusi oda aplink burną, šiurkštus kvėpavimas, ypač iškvepiant.

Kaip gydomas bronchitas?

Ūminiu bronchitu sergantis vaikas turi gerti daug šiltų skysčių – jie skystina skreplius ir palengvina jų tekėjimą iš bronchų. Kelis kartus per dieną ligoniukui galite duoti karštoko vištienos sultinio. Vaikui atsikosėti lengviau, kai jo kambarys drėkinamas. Todėl jeigu mažylis dažnai serga, pravartu įsigyti specialų oro drėkintuvą.

Ligos pradžioje gydytojai skiria atsikosėjimą gerinančių bei skreplius skystinančių preparatų, ligoniukui tenka duoti antivirusinius vaistus, o sergančiam bakterine ligos forma prireikia ir antibiotikų. Jei vaikas karščiuoja, skiriami temperatūrą mažinantys vaistai. O kad vaistai būtų švelnesni mažajam pacientui, gydytojai pataria ne girdyti tabletes, o atlikti inhaliacijas.

Greičiau pasveikti padeda inhaliacijos

Inhaliacijos padeda greičiau pasveikti vaikui ir suaugusiajam, sergantiems ne tik bronchitu, bet ir bet kuria kita kvėpavimo takų liga. Šios procedūros atliekamos specialiu prietaisu –  inhaliatoriumi. Vaistai per prietaisą į kvėpavimo takus patenka suskaidyti į mikrodaleles – aerozolio pavidalo. Inhaliuojamo tirpalo mikrodalelės gali patekti giliai į bronchus bei plaučius ir greitai pagerinti sergančiojo būklę.

Universalūs yra kompresoriniai inhaliatoriai, kurie išskaido vaistus į mažiausias daleles ir jos pasiekia net smulkiausias plaučių alveoles. Be to, tokiu inhaliatoriumi galima atlikti procedūras su negazuotu mineraliniu vandeniu. Tėveliai, naudojantys namuose šiuos prietaisus, pastebi, kad vaiko sloga ar kosulys dažnai išgyja be vaistų.

Inhaliacijos metu įkvepiamos vaistų dalelės iškart patenka į pažeistą kvėpavimo takų gleivinę, skirtingai negu geriamieji vaistai, keliaujantys ilgu keliu per visą virškinamąjį traktą. Todėl sergančiojo būklė greitai pagerėja.  Dar vienas inhaliacinės terapijos privalumų – inhaliuojamos vaistinės medžiagos beveik nesirezorbuoja į kraują, todėl nesukelia šalutinių negalavimų, kurie pasitaiko geriant tabletes. Kompresorinis inhaliatorius padės greičiau išgydyti ne tik bronchitą, bet ir slogą, sinusitą, gerklų uždegimą, laringitą, astmą.

Tokiu inhaliatoriumi galima atlikti gydomąsias procedūras bet kuriam šeimos nariui – net mažiausiam kūdikiui, tai patogu daryti ir gulinčiam, ir ant rankų laikomam mažyliui.

Sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook