Pilvuko diegliai nebaisūs, kai šalia mama

kudikio-diegliai-kaip-padetiPilvo dieglių tėvai pradeda bijoti dar iki kūdikio gimimo. Prieš akis iškyla itin nemalonūs vaizdai, pagalvojus apie dažną verksmą, bemieges naktis ir nuolatinį galvos skausmą, kaip nuraminti mažąjį. Nelabai paguodžia mintis, kad pilvo diegliai nelaikomi liga ir dažniausia jų priežastis – dar besiformuojanti kūdikio virškinimo sistema.

Kaip dieglius atskirti nuo kitų skausmų?

Kūdikis neturi daug būdų išreikšti savo nepasitenkinimą arba pranešti mamai, kad jam kažkas negerai. Tai galima spręsti iš nenumaldomo verksmo, prasto mažylio miego ir dingusio apetito. Jeigu kūdikis lenkia kojytes prie pilvuko, išriečia nugarytę, dažnai atsirūgsta, mama supranta, kad jam skauda pilvuką. Jeigu skausmo priežastis, pavyzdžiui, užkietėję viduriai, pasituštinęs mažylis iš karto nurimsta, toliau valgo ir pasisotinęs užmiega.

Nenumaldomo verksmo priežastis gali būti ir su virškinimu nesusiję kūdikio negalavimai, pavyzdžiui, ausų skausmas. Įsitikinti, kad dėl mažylio nerimo kaltas pilvukas, galite jį pačiupinėjusi. Esant diegliams, pilvo raumenys stipriai įtempti ir jis kietokas.

Išskirtinis pilvo dieglių požymis – staiga užeinantys priepuoliai. Ką tik ramiai besielgęs mažylis staiga ima rėkti kiek įmanydamas ir spardytis. Dažnai taip atsitinka maitinant: kūdikis su malonumu pradeda valgyti, bet staiga išmeta iš burnytės krūties spenelį arba nusisuka nuo buteliuko ir ima rėkti. Diegliai dėl neaiškių priežasčių gali prasidėti bet kuriuo momentu. Dažniausiai jie užeina vakare ir gali tęstis dalį nakties, kol išsekintas kūdikis ir mama užmiega.

Baigtis dieglių priepuoliai gali taip pat netikėtai, kaip ir prasidėjo. Sušvelninti šiuos negalavimus padeda pilvuko masažas, šiluma ir vaistažolės.

Diegliai prasideda pirmosiomis gyvenimo savaitėmis ir paprastai tęsiasi iki 4-5 mėnesių, bet gali kamuoti ilgiau.

Kodėl kūdikius kamuoja diegliai?

Pediatrai aiškina, kad diegliai atsiranda dėl netobulos kūdikio virškinimo sistemos, kuriai reikia laiko prisitaikyti prie naujų darbo sąlygų – skirtingų negu mamos pilve. Nepajėgiantis susidoroti su maisto virškinimu žarnynas prisipildo dujų, kurios ištempia žarnų sieneles ir sukelia stiprius, ilgai trunkančius spazmus. Tik retais atvejais diegliai atsiranda dėl virškinimo organų sutrikimų.

Specialistai išskiria keletą priežasčių, skatinančių dujų sankaupas kūdikio žarnyne. Viena iš jų –kol žarnyno darbas nėra tobulas, virškinant pieną, išsiskiria daug dujų. Dar labiau pabloginti situaciją gali netinkama mamos mityba, jeigu ji valgo daug ląstelienos turinčių maisto produktų, dujų sankaupas skatinančio maisto bei produktų, kurie mažylio organizmui netinka arba sukelia jam alergiją.

Dujos kaupiasi ir dėl žarnyno disbiozės. Steriliame ką tik gimusio kūdikio žarnyne nuo pirmųjų gyvenimo minučių atsiranda bakterijos. Reikalingiausią mikroflorą jis gauna per mamos odą ir su priešpieniu. Silpnas naujagimis, kuris ne iš karto glaudžiamas prie krūties, taip pat gimęs atlikus cezario pjūvio operaciją, arba kai mama negali žindyti, mikroorganizmų iš jos negauna. Kokių bakterijų mažasis prisigraibo iš aplinkos, nuspėti neįmanoma ir jų pusiausvyra žarnyne gali nebūti tinkama.

Mažylio virškinimas sutrinka ir atsiranda diegliai, jeigu mama nemoka taisyklingai žindyti. Tuomet kūdikis valgydamas gali užspringti, prisipumpuoti į žarnyną oro, persivalgyti.

Dieglius sukelia pieno cukrų (laktozę) skaidančio fermento – laktazės stoka. Tuomet pienas žarnyne neįsavinamas, kaupiasi dujos, mažylis tuštinasi skystomis putotomis išmatomis.

Sutrikdyti žarnyno darbą gali netinkami mišinukai. Dirbtiniais pieno mišiniais maitinami kūdikiai dažnai kamuojami dieglių, kol parenkamas tinkamas variantas

Kaip padėti kūdikiui?

Pirmiausia, tėvai turi išlikti ramūs, nesinervinti patys dėl kūdikio riksmo. Nervinga mama ir nervingas vaikas – dvigubas derinys, stiprinantis dieglius. Patogiau ir saugiau dieglių kamuojamas kūdikis jausis glaudžiamas prie mamos – ilgiau laikykite jį ant rankų, sūpuokite, ramiai kalbėkite.

Diegliai – laikina vystymosi problema ir kūdikio sveikatai jokios grėsmės nekelia. Todėl šį sunkesnį periodą reikia tiesiog išlaukti ir stengtis padėti mažyliui sušvelninti skausmą.

Tinkama mityba mažiau dieglių

Jeigu kūdikis dažnai ir daug atpila, vadinasi, dalis pieno nesuvirškinama – galbūt jis persivalgo. Verčiau duokite maisto mažiau, bet dažniau. Įsitikinkite, ar kūdikis valgydamas tinkamai apžioja krūtį – burnytė turi apimti ne tik spenelį, bet ir aplink jį esantį tamsesnį laukelį – areolę. Taisyklingai žįsdamas mažylis neprisivalgys oro, o mamai netrūkinės speneliai.

Perpildytą krūtį vaikui sudėtinga gerai apžioti ir jis gali užspringti didele čiurkšle tekančiu pienu. Taip neatsitiks, jeigu prieš maitindama šiek tiek pieno ištrauksite.

Neduokite kūdikiui antros krūties, kol jis neištuštino pirmosios. Pirminis pienas turi daugiau vandens ir mažiau maistingųjų medžiagų. Manoma, kad būtent pirmoji pieno porcija sukelia dujų sankaupas.

Dirbtinai maitinamam kūdikiui pirkite buteliukus su specialiais vožtuvais ir anatominius žindukus, kurie neleidžia orui iš buteliuko patekti į mažylio burnytę

Mamai taip pat reikia laikytis dietos. Nevalgykite daug ankštinių daržovių, kopūstų, ridikų, vynuogių, kriaušių, slyvų ir kitų produktų, nuo kurių pučia pilvą. Atsisakykite alergiją vaikui galinčių sukelti produktų: šokolado, apelsinų, medaus. Mažiau valgykite duonos, bulvių ir kitų krakmolingų maisto produktų.

Mankštelės ir šiluma

Padėti dieglių kamuojamam kūdikiui yra daug būdų, kuriuos mamos ir močiutės perduoda iš kartos į kartą. Bandykite ir atraskite tinkamiausią savo vaikui.

  • Prieš maitinimą palaikykite kūdikį ant pilvuko 15- 20 minučių.
  • Pašildykite skaudantį pilvuką – priglauskite prie savęs.
  • Paguldykite kūdikį pilvuku ant delno, palaikydama galvutę, – jūsų ranka bus šiltas kompresas ir pilvo raumenų atrama.
  • Uždėkite ant pilvo kelis kartus perlenktą lygintuvu sušildytą flanelinį vystyklą.
  • Švelniai pamasažuokite pilvuką apskritais judesiais pagal laikrodžio rodyklę.
  • Padarykite dviratuko pratimą – kūdikio kojas sulenkite prie pilvo per keliukus ir ištieskite.

Pavalgiusio mažylio nepamirškite panešioti vertikalios padėties – palaukite, kol jis atsirūgs ir išeis su maistu prisigriebtas oras.

Pilvuko pagalbininkai – kmynai

Kmynai – naudingi sveikatai prieskoniai, kuriais pagardinami daugelis patiekalų. Jie vertinami ir kaip vaistiniai augalai – seniai vartojami virškinimui gerinti persivalgius, nuo skrandžio negalavimų, vidurių pūtimo.

Kmynuose esančios naudingosios veikliosios medžiagos yra eteriniai aliejai, kurie skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, gerina žarnyno peristaltiką, mažina puvimo procesus ir dujų kaupimąsi, skatina apetitą. Kmynų sėklų arbatėlės – populiari liaudies medicinos priemonė kūdikių diegliams sušvelninti. Tik dabartinėms mamoms paprasčiau sugirdyti vaikui vaistinėje nusipirktus lašiukus iš kmynų eterinio aliejaus, be to, ramiau, kad mažylis gaus tiek veikliųjų medžiagų, kiek reikia ne tik pagal jo amžių, bet ir svorį.

Paruošusios vaikui arbatėlę pačios, nežinosime, kiek joje kmynų veikliųjų medžiagų. Jeigu šių medžiagų vaikas gaus per daug, jam gali užkietėti viduriai, o jei per mažai – arbatėlė pilvukui nepadės. Todėl kmynų lašiukai yra puiki išeitis, leidžianti tiksliai pasirinkti būtent jūsų vaikui reikalingą šio vaistinio augalo veikliųjų medžiagų kiekį.

Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook