Gyvenkime ramiai – be nėštumo baimės

gimdos-spiraleKiekviena šeima, planuodama vaikelio gimimą, trokšta, kad jis į pasaulį ateitų palankiausiu momentu, tuomet, kai tėvai pasirengę ir jo laukia. Lygiai taip pat tai svarbu laukiantis ir pirmo, ir antro, ir trečio vaikelio. Nepageidaujamas nėštumas gali sugriauti svarbiausius planus, o didžiausia našta prislegia mamą, kuriai tenka atidėti mokslus, karjerą ir kitus gyvenimo tikslus. Todėl kontracepcija – daugeliui moterų tikras pagalbininkas, o šiuolaikinė medicina siūlo daugybę apsaugos nuo nėštumo būdų. Vienas iš efektyviausių ir saugiausių – gimdos spiralė. Šios kontracepcijos priemonės veiksmingumas siekia net 99 proc.

Gimdos spiralių privalumai

Šiuolaikinės gimdos spiralės pagamintos iš elastingo plastiko, ant kurio paviršiaus papildomai gali būti aktyvusis elementas, t.y. grynas varis (Cu), sidabro-vario (Ag-Cu) ar aukso-vario (Au-Cu) derinys. Vario poveikis spermatozoidams (spermicidinis poveikis) atrastas maždaug prieš 50 metų ir gimdos spiralių efektyvumui padidinti sėkmingai naudojamas nuo 1970-ųjų. Auksas ypač atsparus korozijai, tačiau svarbiausia, kad dėl jo sąveikos su variu (elektrocheminė reakcija) į gimdos ertmę išskiriamų vario jonų kiekis padidėja iki 60%. Taip dar labiau sustiprinamas gimdos spiralės spermicidinis poveikis, o negyvybingi spermatozoidai nebegali apvaisinti kiaušialąstės.

Hormoninėse gimdos spiralėse vietoje vario išorėje yra speciali vidinė kapsulė su levonorgestreliu (progestininio tipo hormonu, naudojamu kontracepcijoje). Iš kapsulės į gimdos ertmę palaisniui išsiskiriantis hormonas pagerina spiralės efektyvumą bei sumažina menstruacinį kraujavimą.

Į dinamišką gyvenimo tempą įsisukusiai moteriai gimdos spiralė dažnai yra patogesnė priemonė negu kasdien vartojamos tabletės, kurias galima pamiršti laiku išgerti. Naudojant spiralę nereikia niekuo papildomai rūpintis – tiesiog pamiršti, kad ji yra viduje. Ši kontracepcijos priemonė nejaučiama nei aktyviai judant, nei lytinio akto metu.

Palyginti su kitomis kontracepcijos priemonėmis, gimdos spiralė – ekonomiškesnis sprendimas. Tiesa, ji kainuoja daug daugiau negu kontraceptinių tablečių pakuotė, bet sėkmingai tarnauja 3-5 metus ir tai dar ne riba. Jau kuris laikas Lietuvoje galima įsigyti prailginto veikimo spiralę Gold Lily Exclusive (aukso ir vario derinys), kuri gali būti naudojama net iki septynerių metų. Yra sukurtos gimdos spiralės, skirtos net dešimčiai metų. Tačiau tokiam ilgalaikiam poveikiui spermatozoidams užtikrinti reikia daugiau vario, o tai pastebimai didina pačios spiralės svorį bei mažina jos komfortiškumą.

Skirtingai negu geriamieji kontraceptikai, ir hormoninės, ir jų neturinčios gimdos spiralės neveikia viso organizmo, o būtent tokio poveikio baiminasi ne viena moteris. Dėl šios savybės spirales ginekologai pataria žindančioms mamoms, moterims nuo 35 metų, taip pat rūkančioms. Jos nepakeičiamos, sergančioms tam tikromis ligomis, kai negalima vartoti geriamųjų kontraceptikų, bet reikia efektyvios apsaugos nuo nėštumo.

Tiesa, iš pradžių kai kurios moteris jaučia nestiprų tempimą pilvo apačioje, bet šie pojūčiai praeina. Naudojant spiralę be hormonų, ypač su variu, gali kiek pagausėti kraujavimas per mėnesines. Rimtesni šalutiniai poveikiai pasitaiko gana retai.

Kaip veikia gimdos spiralė?

Plastikinių – pirmosios kartos nehormoninių spiralių principas grįstas svetimkūnio poveikiu. Tačiau tokios spiralės dabar naudojamos tik išimtiniais atvejais – jeigu moters organizmas yra jautrus variui. Spiralės su vario arba aukso ir vario aktyviuoju elementu yra tobulesnės, nes veikia ne tik gimdos gleivinę, bet ir spermatozoidus, o kai kurios – dar ir kiaušialąstes. Pastarojo poveikio intensyvumas priklauso nuo vario paviršiaus ploto (mm2), kuris nurodomas skaičiais prie spiralės pavadinimo. Kuo šis plotas didesnis, tuo daugiau vario jonų išskiriama į gimdos ertmę. Gimdos spiralės, kurių aktyviojo elemento plotas yra daugiau kaip 300 mm2, vario jonų išskiria tiek, kad paveikia ne tik spermatozoidus, bet ir į kiaušintakius patekusias kiaušialąstes. Dėl tokio abipusio poveikio nebelieka net teorinių sąlygų apvaisinimui įvykti. Spiralėse su aukso ir vario deriniu aktyviojo elemento plotas gali būti ir nenurodomas, nes tarp dviejų metalų vykstanti elektrocheminė reakcija turi dar didesnės įtakos vario jonų koncentracijai gimdos ertmėje.

Hormoninės spiralės atlieka aukščiau minėtą pirmos kartos, t.y. plastikinių spiralių funkciją, o iš jų pamažu išsiskiriantys hormonai veikia dvejopai slopina gimdos gleivinės (endometriumo) augimą, dėl to mėnesinės pasidaro negausios, ir sutirština gleives gimdos kaklelio kanale, taigi

spermatozoidams (taip pat ir mikrobams) sunku prasiskverbti į gimdos ertmę. Todėl hormoninės spiralės sumažina lytinių organų uždegimų ir negimdinio nėštumo tikimybę.

Visų rūšių šių priemonių kontraceptinis poveikis yra nuolatinis ir gali susilpnėti tik pasibaigus gimdos spiralės galiojimo terminui. Mažiau patikimos yra vien tik iš plastiko pagamintos spiralės, kurios dabar yra naudojamos labai retai.

Gimdos spiralė su aukso ir vario lydiniu – be hormonų

Tai itin efektyviai apsauganti spiralė – išskirtinė dėl elektrocheminio poveikio, kurį sukuria aukso ir vario tarpusavio sąveika, prasidedanti metalams patekus į rūgštinę gimdos terpę (gimdos ertmės pH – apie 6,5). Pagrindinė tokio įtaiso dalis pagaminta iš polietileno, ant kurio yra lengvesnis, nei įprasta, aukso ir vario aktyvusis elementas. Pavyzdžiui, Gold Lily Exclusive spiralių šis elementas yra tik 240 mm2 ploto. Tačiau dėl elektrocheminės reakcijos į gimdos ertmę išskiriamų vario jonų kiekiu jis prilygsta 384 mm2 gryno vario elementui. Be to, efektyvi aukso ir vario tarpusavio sąveika šioje spiralėje paskaičiuota laikotarpiui iki 7 metų. Tokia gimdos spiralė moterį saugo nuo nepageidaujamo nėštumo taip pat patikimai, kaip ir geriausios kontraceptinės tabletės. Šiuo metu tai – viena iš saugiausių nehormoninės kontracepcijos priemonių.

Varis pasižymi antiseptiniu poveikiu, todėl naudojant metalų lydinių turinčią gimdos spiralę gali sumažėti uždegimų. Didelis privalumas – 7 metų šios kontracepcijos priemonės naudojimo periodas.

Įterpimas ir pašalinimas

Spiralės įterpimas – paprasta procedūra, atliekama ginekologo kabinete. Geriausia tai padaryti paskutinėmis mėnesinių dienomis arba per 3 dienas po mėnesinių (sumažėja nenustatyto nėštumo pavojus). Gimdos spiralę galima įterpti praėjus 10–15 minučių po aborto. Spiralė į gimdą įvedama specialiu plonyčiu vamzdeliu. Tai nėra skausminga, bet gali šiek tiek mausti pilvo apačioje. Po 6-12 savaičių reikės pasitikrinti, o vėliau dėl spiralės ginekologo kabinete užtenka apsilankyti kartą per metus.

Pašalinti gimdos spiralę galima bet kuriuo momentu – ginekologas greitai ją išima žnyplėmis sugriebęs siūlelius. Geriausia tai padaryti menstruacijų metu.

Gebėjimas pastoti ateityje

Šis kontracepcijos metodas neturi įtakos ovuliacijai, todėl pašalinus spiralę kontraceptinis efektas greitai išnyksta. Mėnesinių ciklas normalizuojasi per mėnesį, o gimdos gleivinė atsikuria per 1-3 mėn. Planuoti nėštumą galima praėjus mėnesiui po spiralės pašalinimo.

gimdos-spiraleJeigu apsisprendėte dėl spiralės, pirmiausia turite kreiptis į gydytoją, kuris patikrinęs sveikatą bei atlikęs tyrimus patars, kokia gimdos spiralė Jums tinkamiausia ir kokio dydžio reikia pagal gimdos matmenis.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook