Kaip padėti bronchitu susirgusiam vaikui?

Atšalus orui ir vaikams periodiškai sergant įvairiomis peršalimo ligomis, taip pat dažnesnė giliau į organizmą prasiskverbianti infekcija – bronchitas. Tai bronchų gleivinės uždegimas, dėl kurio ji paburksta ir padaugėja sekreto. Dažniausiai ūminio bronchito kaltininkai yra virusai,  rečiau – bakterijos, į šią ligą gali komplikuotis peršalimas, kai infekcija iš nosiaryklės nusileidžia  į bronchus.

Bronchitu, kaip ir kita kvėpavimo takų liga, vaikas užsikrečia nuo kosinčio ir čiaudinčio žmogaus. Darželyje ar mokykloje, pabendravęs su sergančiu draugu, silpnesnį imunitetą turintis vaikas grįžta namo jau susirgęs. Gydant sergantį bronchitu mažylį svarbu, kad jis neperšaltų pakartotinai ir į darželį išeitų tik visiškai sveikas.

Kaip atpažinti bronchitą?

Ši liga panaši į paprastą peršalimą – vaikui atsiranda sloga ir kosulys, pakyla temperatūra. Kosulys iš pradžių būna sausas, o po kelių dienų vaikas pradeda atkosėti gleivingų skreplių. Dažnas kosulys labai nukamuoja, neleidžia užmigti, todėl vaikas pasidaro neramus, praranda apetitą. Sunkiausiai šia liga serga kūdikiai ir vaikai iki 3 metų: jiems nelengva atsikosėti, kartais net vemia.

Ūminiu bronchitu sergantiems vaikams neretai atsiranda bronchų spazmai, kuriuos galime atpažinti iš švilpiamo kvėpavimo ir švokštimo. Taip atsitinka, kai bronchų gleivinė stipriai išburksta, nes sumažėja bronchų spindis ir gausiai išsiskiriantis sekretas užkemša kvėpavimo takus. Orui sunku patekti į plaučius, todėl vaikas švokščia ir dūsta. Toks bronchitas vadinamas obstrukciniu.

Jeigu obstrukcinis bronchitas kartojasi keletą kartų per metus, neretai prasideda ir bronchinė astma. Bronchų gleivinės uždegimas gali pažeisti dar ir trachėją, tuomet liga vadinama tracheobronchitu. Bronchitu susirgusį vaiką būtinai turi apžiūrėti gydytojas. Neverta eksperimentuoti ir gydyti savarankiškai, nes liga gali užsitęsti ir komplikuotis į plaučių uždegimą. Kai vaikas serga sunkiai, kreiptis į gydytoją reikia nedelsiant. Požymiai, kai reikia skubios pagalbos:

  • atsirado dusulys, vaikas kvėpuodamas steni;
  • kvėpuoja labai tankiai;
  • kosulys trukdo vaikui gerti arba kūdikiui žįsti;
  • savaitę kamuoja stiprus kosulys ir vaikas atkosėja žalsvai gelsvų skreplių;
  • mažylis labai prastai jaučiasi, abejingas ir žaidimams, ir bendravimui;
  • kelias dienas laikosi aukšta temperatūra.

Bronchito gydymas

Bronchitu vaikas gali sirgti 1–4 savaites. Karščiavimas praeina per keletą dienų, bet kosulys kamuoja ilgiau. Kosuliui sušvelninti ir kvėpavimui palengvinti vaikui skiriami kvėpavimo takų sekretą skystinantys bei atsikosėjimą lengvinantys vaistai, kartais gydytojas išrašo bronchus plečiančių vaistų. Antibiotikai dažniausiai neskiriami.

Kad vaikas galėtų lengviau atsikosėti, neturi išdžiūti kvėpavimo takų sekretas. Ligoniukui patariama gerti daug šiltų skysčių, savijautą  pagerina karštokas vištienos sultinys, kurio galima duoti kelis kartus per dieną. Jame esantis fermentas lizocimas slopina virusų ir bakterijų aktyvumą. Kvėpavimo takų sekretą išdžiovina netinkamas oras namuose, vaikas geriau jaučiasi ir lengviau atsikosėja, kai jo kambario oras drėkinamas.

Bronchitu sergančio vaiko būklė greičiau palengvės, jeigu gydytojo skirtų vaistų duosite įkvėpti per specialų prietaisą – inhaliatorių.

Inhaliacijos skubi pagalba užpuolus bronchitui

Inhaliacijos –  veiksmingas kvėpavimo takų ligų gydymo būdas. Jeigu šeimoje yra dažnai sergančių vaikų, toks prietaisas turėtų būti visuomet po ranka. Mažiems vaikams saugūs kompresoriniai inhaliatoriai, kuriuos drąsiai galima naudoti net naujagimiui. Šie prietaisai greitai sudrėkina kvėpavimo takų gleivinę, sekretas suskystėja, todėl lengviau pasišalina, išmesdamas iš organizmo virusus bei bakterijas. Paprasčiausias prietaiso užpildas, kurį mama gali naudoti inhaliacijoms, – negazuotas mineralinis vanduo. Liga užklumpa staiga, o kol atvyks gydytojas arba nuvažiuosite į gydymo įstaigą, inhaliacijos greitai padės mažyliui atsikvėpti bei atsikosėti. Tai yra pirmutinė pagalba sergančiam mažyliui, kurią drąsiai gali suteikti tėvai.

Paskui inhaliacijoms galėsite naudoti  gydytojo paskirtus vaistus. Kompresorinis inhaliatorius vaistinį preparatą išskaido į mikroskopines daleles, kurios tuojau pat pasiekia uždegimo pažeistą kvėpavimo takų vietą ir vaistas pradeda veikti būtent ten. Jis nepatenka į kraują, kaip išgėrus tabletę, ir nesukelia šalutinių negalavimų. Kompresorinio inhaliatoriaus paskleistas aerozolinis debesėlis kaipmat sudrėkina kvėpavimo takus ir mažyliui palengvėja. Inhaliacijas paprasta atlikti ir sėdinčiam, ir mamos glėbio nepaleidžiančiam arba miegančiam mažyliui.

Šis prietaisas pravers ne tik įvairiomis kvėpavimo takų ligomis sergantiems vaikams, bet ir sunegalavusiems kitiems šeimos nariams.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook