Kaip padėti laringitu sergančiam mažyliui

Vaikui padės inhaliacijosRudenį ir žiemą vaikas dažnai persišaldo. Sloga, kosulys, šoktelėjusi temperatūra – įprasti mamos ir tėčio rūpesčiai. Susitaikai su mintimi, kad mažas vaikas serga dažnai ir teks kartkartėmis paslaugyti ligoniuką namuose. Tik dar gerai, jeigu tai paprasti peršalimo negalavimai ir jie lengvai praeina. Deja, paprastas peršalimas mažyliams gali sukelti rimtesnę ligą.

Vaiko nosiaryklė dar nepajėgia sulaikyti į ją patekusių virusų, todėl kenksmingi mikroorganizmai greitai nusileidžia į gerklas ir trachėją. Suaugusiųjų gerklos plačios, taigi gleivinės uždegimas paprastai tesukelia diskomfortą, o vaikams gali pridaryti rimtų problemų. Dažna šios ligos komplikacija – gerklų uždegimas (laringitas).

Laringito požymiai

Pagrindinės laringito priežastys – peršalimas, silpnas imunitetas bei virusinės infekcijos. Lėtinis laringitas atsiranda ir dėl neišgydytų ūminių infekcinių ligų: lėtinio kvėpavimo takų uždegimo, lėtinio nosiaryklės uždegimo, gripo, alergijų. Gerklų uždegimo priežastis gali būti sutrikęs kvėpavimas per nosį, balso stygų įtampa.

Laringitas vaikams kaip tik prasideda nuo paprastos slogos ir sauso kosulio. Paskui vaikas ima sunkiai ir dažnai kvėpuoti. Susiaurėja kvėpavimo takai ir įkvepiant orą atsiranda švilpiamas garsas. Mažylio balsas užkimsta, o kosulys panašus į lojimą. Labiausiai mažylis kankinasi naktį ir paryčiais. Vėliau vaikui prasideda dusinančio kosulio priepuoliai, dėl kurių jis darosi neramus, verkia. Sergantis mažylis išbalęs, gali pamėlti lūpos. Šiuo ligos periodu temperatūra gali pakilti iki 39 – 40 laipsnių.

Greitoji pagalba vaiko kvėpavimui

Negydykite vaiko patys, tik gydytojas rekomenduos tinkamus vaistukus. Vaiko kvėpavimą ir kosulį greitai palengvina inhaliacijos, kurios nuo seno naudojamos peršalimui gydyti. Kvėpavimas palinkus virš garuojančio puodo – jau praeities metodas. Veiksmingos ir saugios inhaliacijos atliekamos specialiu inhaliatoriumi, kurį pravartu turėti namuose ir galima panaudoti ne tik susirgusiam vaikui, bet ir visai šeimai.

Kompresorinio inhaliatoriaus pagalba vaistukai įkvepiami garų pavidalo, todėl smulkios jų dalelės lengvai pasiekia ir viršutinius, ir apatinius kvėpavimo takus bei efektyviai gydo. Inhaliacijos metu į smulkiausias daleles suskaidytos vaistinės medžiagos beveik nepatenka į kraują. Taigi, skirtingai nuo tablečių, inhaliacijos nesukelia šalutinio poveikio. Šioms procedūroms tinka visi gydytojo skiriami skysto pavidalo vaistai, taip pat – antibiotikai. Inhaliacijomis gydomos įvairios kvėpavimo takų ligos, gerklės uždegimai, sloga.

Laringitu sergančiam vaikui – tai puikus būdas greitai numalšinti kosulio priepuolius. Inhaliatorių paprasta ir patogu naudoti bet kurioje situacijoje ir namie, ir automobilyje. Jeigu vaikas dažnai serga, inhaliatorių verta pasiimti į kelionę. Kvėpuoti inhaliatoriumi gali ir miegantis vaikas, ir net pats mažiausias ant rankų laikomas ligoniukas.

Sergančio mažylio priežiūra

Gerklų uždegimu sergančio vaiko balso stygoms reikia ramybės: savaitėlę jam derėtų kalbėti pašnibždomis ir daugiau tylėti.

Vaiką gausiai girdykite šiltais švelniais gėrimais, maitinkite švelniais patiekalais. Laringitu sergančio vaiko gerklytę dirgina aštrūs, karšti ir šalti patiekalai, gėrimai „su burbuliukais“, dulkės, šaltas ir sausas oras. Nepalankiomis kvėpavimo takams sąlygomis ligoniukas pasijus dar prasčiau.

Priepuolio kankinamą vaiką kiek pasodinkite ir paremkite nugarytę pagalvėmis. Duokite mažyliui šilto pienuko su medumi ir jam kiek palengvės.

Ką turi žinoti mama ir tėtis

Netinkamai gydant laringitą, jis gali tapti lėtinis ir ligą bus dar sunkiau nugalėti. Todėl vaiką būtinai nuveskite pas gydytoją. Sergantį ligoniuką nuolat stebėkite, nes laringitas pavojingas dėl galimų komplikacijų. Gerklų gleivinė gali paburkti tiek, kad labai sumažės gerklų spindis ir vaikas gali uždusti. Jeigu vaiko būklė labai pablogėja, skubiai kvieskite greitąją pagalbą.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook