Karpos

Karpos – tai odos infekcija, kurią sukelia papilomos virusai. Karpos atsiranda dažniausiai 5–10 metų vaikams.

Iš pradžių atsiranda kūno spalvos dariniai ant veido, delnų, kitų kūno vietų, kurie gali išlikti nepakitusios spalvos. Dažniausiai karpų forma kinta, jos tamsėja ir didėja. Vienoje vietoje gali atsirasti kelių karpų plotelis. Atsiradusios kurioje nors kūno vietoje, karpos gali išplisti visame kūne. Jų gali būti ant vaiko pėdų ir sukelti skausmą vaikščiojant. Padų karpos būna kietos, suragėjusiu paviršiumi.

Plokščiosios karpos – vos pakilusios nuo odos, 1-5 mm skersmens dažniausiai atsiranda ant veido ir nugarinio plaštakų paviršiaus.

Karpos nekenksmingos, bet jomis galima užsikrėsti kontaktuojant, per namų apyvokos daiktus, žaislus, vonioje arba duše.

Ką daryti?

Gydyti karpas dažnai nėra būtina, nes jos gali išnykti savaime. Jeigu karpos ilgai neišnyksta, jos gydomos antivirusiniais ir raginį odos sluoksnį tirpdančiais tepalais. Gydant tepalais, siekiama pašalinti kiek įmanoma daugiau karpą dengiančios suragėjusios odos. Kad šie tepalai nenudegintų sveikos odos aplink karpą, reikia stengtis kad jie patektų tiesiai ant darinio. Tepalus naudokite atsargiai, kad neliktų randų, geriausia, iš pradžių pasitarę su gydytoju. Plokščiąsias karpas veide reikia gydyti ypač švelniai, nevartoti stiprių vaistų.

Jeigu tepalai nepadeda, karpos gydomos skystu azotu, kol pabąla. Po šių procedūrų gali atsirasti pūlių. Procedūros kartojamos kas 3 savaites, kol karpos visiškai išnyksta. Po kurio laiko jų gali vėl atsirasti.

Užkrečiamasis moliuskas

Panašius odos pakitimus vaikams sukelia kitas virusas – užkrečiamasis moliuskas (Molluscum contagiosum). Tai dažna vaikų liga, nors ja gali sirgti ir suaugusieji. Vaikams odos dariniai dažniausiai atsiranda ant veido, liemens, galūnių. Užkrečiamojo moliusko požymis –  maži rausvi blizgūs odos iškilimai, paprastai – su įdubimu viduryje. Jie auga lėtai ir paprastai nebūna didesni kaip 0,5 cm. Kaip ir karpos, jie dažnai atsiranda ploteliais po kelis, kartais įvairiose kūno vietose. Jų neskauda ir neniežti, bet jautrią odą turintiems vaikams jie gali parausti ir atsirasti uždegimas.

Tai odos infekcija, kurią sukelia skirtingas negu karpas, virusas. Kaip ir karpos, šie odos pažeidimai paprastai išnyksta per metus. Ši odos liga užkrečiama, ja gali sirgti keletas šeimos narių.

Ką daryti?

Kaip ir esant karpoms, gydymo dažnai neprireikia. Jeigu vis dėlto reikia gydyti, tai priemonės panašios, kaip ir karpų , dar gali būti gydoma lazeriu arba pašalinama operaciniu būdu.

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook