Kūdikio odelės priežiūros taisyklės

Švelni ir gležna kūdikio odelė skiriasi nuo suaugusiųjų odos ir specifinės fiziologinės savybės lemia tai, kad ji itin pažeidžiama. Kūdikio oda dar galutinai nesusiformavusi, bet turi atlikti daug svarbių funkcijų, pavyzdžiui, apsauginę, taip pat reguliuoti kūno temperatūrą, gaminti itin svarbų mažyliams vitaminą D. Įveikti šias užduotis gali tik sveika oda, o kad ji tokia išliktų, turėtų pasirūpinti tėveliai.

Plonytei odelei tik švelnūs prisilietimai

Kūdikio oda, kaip ir suaugusiųjų, susideda iš kelių sluoksnių, bet jie daug plonesni ir tokia odelė gerokai jautresnė. Ją greitai pažeidžia net silpna trintis. Todėl mažylio drabužėliai turi būti iš ypatingai kokybiškų natūralių audinių, su nespaudžiančiomis siūlėmis. Pasirinkite tinkamo dydžio sauskelnes – pernelyg apspaustos trina ir dirgina odelę. Maudynėms nepatariama naudoti kempinių, brūžinti šlapos odelės rankšluosčiu – ji atsargiai nusausinama. Kūdikio higiena besirūpinantys suaugusieji turėtų kruopščiai prižiūrėti savo nagus.

Nerengiame per šiltai

Plona odelė nesugeba reguliuoti kūno temperatūros taip gerai kaip suaugusiųjų. Keičiantis aplinkos sąlygoms, naujagimiai labai greitai perkaista ar atvėsta. Dauguma tėvelių labiausiai bijo, kad mažylis nesušaltų, todėl pernelyg šiltai aprengia ir apkloja. Sukaitusio kūdikio odelę greitai išberia, nes joje yra mažai prakaito liaukų. Tėvai turėtų kruopščiai stebėti mažylio temperatūrą, parinkti drabužius pagal oro sąlygas.

Kovojame su išsausėjimu

Kūdikio odoje žymiai daugiau vandens negu suaugusiojo, bet ji yra daug plonesnė, todėl greitai netenka drėgmės. Išsausėjusi oda pasidaro ypatingai jautri išorės poveikiui: dulkėms, šalčiui ir karščiui, ant jos patenkančioms cheminėms medžiagoms, taip pat įvairiems pažeidimams.

Pirmuosius du gyvenimo mėnesius odelės drėgmę palaiko mamos hormonai, reguliuojantys odos riebalų kiekį. Vėliau hormonai nebeveikia ir būtent tuo metu, praėjus dviem mėnesiams, gali prasidėti problemos.

Odelė netenka drėgmės dėl įvairių priežasčių, tai:

  • skysčių stoka organizme (kūdikis nedaug valgo, viduriuoja arba karščiuoja);
  • aukšta aplinkos temperatūra arba mažylis pernelyg šiltai aprengtas;
  • per šalta (žemoje temperatūroje sutrinka odos kraujotaka);
  • sausas oras, kurio santykinis drėgnis mažesnis negu 40 proc.;
  • mažylio odelei nepritaikytos higienos priemonės: muilas, šampūnas, losjonas ir kt.

Ką daryti, kad odelė neišsausėtų? Pirmiausia, namuose reikia palaikyti optimalią temperatūrą – nuo 18 iki 22 laipsnių, palankus santykinis oro drėgnis – 40–70 proc. Tokį mikroklimatą sukursite reguliuodami šildymą ir drėkindami kambarių orą. Nepamirškite, kad kūdikis turi gauti užtektinai skysčių. Nuolat siūlykite atsigerti karščiuojančiam, vemiančiam ar viduriuojančiam mažyliui, kuris netenka daug vandens.

Puiki ne tik higienos, bet ir drėkinamoji procedūra odai – maudynės. Vaiką maudykite ne karštame, o šiltame vandenyje. Kaskart nenaudokite muilo, šampūno ar kitų prausiklių, nes jie sausina odą. Iš karto po maudynių dar šiek tiek drėgną odelę patepkite drėkinamuoju kremu ar losjonu – tuomet šios priemonės bus efektyvesnės.

Saugomės saulės

Vaikų oda labai jautri ultravioletiniams spinduliams. Mamai ir tėčiui saugus saulės spindulių kiekis gali labai pakenkti kūdikio odai. Ir ne tik todėl, kad plonytė odelė lengvai praranda drėgmę. Pagrindinės problemos susijusios su melaninu. Melaninas – pigmentas, kuris suteikia odai patrauklią įdegio spalvą, sugeria ultravioletinius spindulius bei apsaugo odą nuo pažeidimų. Bet šį pigmentą gaminančios ląstelės vaikų odoje dar nesubrendę, todėl melanino joje mažai. Vienintelė išeitis – apsaugoti kūdikio odą, kad jos nenualintų saulė.

Gelbėjamės nuo užpakaliuko bėdų

Sauskelnių trinama kūdikio odelė gali išlikti sveika, jeigu ji nuolat bus sausa ir švari. Odą itin dirgina šlapimas ir išmatų fermentai, todėl būtina kuo dažniau keisti sauskelnes ir kiekvieną kartą apiplauti užpakaliuką. Muilą naudokite tik tuomet, kai vaikas pasituština. Švarią odą patepkite specialiu tepalu ar kremu, turinčiu raminamąjį poveikį. Kiekvieną kartą keisdami sauskelnes trumpam palikite kūdikį nuogą, kad odelė pailsėtų nuo jų ir prasivėdintų.

Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kūdikio oda išskiria mažai riebalų ir prakaito, kurie būtini hidrolipidinei pėvelei formuotis, todėl odelė menkai apsaugota. Dažnos pirmųjų gyvenimo metų problemos – bėrimai, iššutimai ar paraudimai. Išvengti šių odelės pažeidimų padeda kruopšti higiena ir tinkamos priežiūros priemonės.

Kūdikiui reikia saugių ir veiksmingų gydomųjų ir kosmetinių priemonių, kurios drėkina odą ir neleidžia jai išsausėti. Tokie yra, pavyzdžiui, kremai, turintys  provitamino B5 (dekspantenolio). Ši medžiaga padeda sulaikyti drėgmę, minkština, skatina odos atsinaujinimą. Tepalas ar kremas su provitaminu B5 padės atsigauti paraudusiai ar išbertai odelei.

Rinkitės iš natūralių komponentų pagamintas kūdikių odos priežiūros priemones, kuriose nėra konservantų, kvapiklių ir dažiklių, nes jas naudojant itin maža tikimybė, kad jautri odelė sudirgs.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook