Laringitas – pavojus mažam vaikui

Mama turi atpažinti laringito simptomusKvėpavimo takų ligos – dažniausi vaikų negalavimai. Net normalų imunitetą turintis vaikas 4 kartus per metus suserga ausų, gerklės ir nosiaryklės ligomis. Nors tai ir įprastinės mažųjų bėdos, į jas reikėtų žiūrėti rimtai, nes kai kurios gali sukelti rimtų komplikacijų ir net pavojų vaiko gyvybei.

Jeigu vaikas užkimo, kiek pakilo temperatūra, jis skundžiasi gerklės skausmu arba kosėja, mama pernelyg nesibaimina, šiuos simptomus priskirdama paprasčiausiam peršalimui. Bet derėtų atkreipti dėmesį net į menkiausius negalavimus: prikimęs balsas gali būti vienas iš laringito požymių. Tai gana grėsminga liga, kurią reikia nedelsiant ir tinkamai gydyti.

Laringito priežastys

Laringitas – tai gerklų sudirginimas, kuris sukelia gleivinės uždegimą ir pabrinkimą. Sergantis vaikas gali labai kosėti, pakyla temperatūra, net gali netekti balso. Kai kuriais atvejais uždegimas persimeta į viršutinę trachėjos dalį. Tai vadinamasis laringotracheitas.

Maži vaikai dažnai serga laringitu, nes jų gerklų gleivinė švelni, joje daug kraujagyslių, todėl uždegimo metu ji lengvai paburksta. Dėl to sumažėja gerklų spindis ir vaikui pasidaro sunku kvėpuoti. Vaikui augant ir vystantis gerkloms, laringitas kamuoja rečiau.

Laringitą sukelia virusinės infekcijos. Pažeidę viršutinius kvėpavimo takus virusai kaupiasi balso stygų srityje. Tai sukelia gerklų audinių apsauginę reakciją. Ligos priežastis būna ir alergija. Alergenai gali būti maisto produktai, stiprus dažų arba lako kvapas, naminių gyvūnų plaukai, net namų dulkės. Šie ir kiti alergenai taip pat gali sukelti gerklų gleivinės uždegimą.

Gydant slogą ir gerklės ligas dažnai naudojami purškikliai. Išpurkšta stipri vaistų čiurkšlė sudirgina gerklų gleivinės nervų galūnėles, dėl to gleivinė paburksta ir gali atsirasti nevalingi spazmai.

Kai kurie vaikai imlūs laringitui nuo gimimo. Silpnesnė, labiau pažeidžiama gerklų gleivinė gali būti dėl mamos sveikatos problemų nėštumo periodu arba paveldėta.

Mama ir tėtis neturėtų pamiršti, kad susirgusiam infekcine liga vaikui reikia ypatingo dėmesio. Laringitą gali išprovokuoti ir stiprus stresas. Mažo vaiko psichika dar nebrandi, todėl nepalanki situacija gali jam sukelti didelį nervinį sukrėtimą. Tuomet dėl balso stygų spazmų vaikas gali prarasti balsą.

Laringito simptomai

Svarbu, kad mama iš karto atpažintų ligos simptomus. Akivaizdūs laringito požymiai: staiga užpuolęs sausas kosulys, dažnai priepuoliais, lojamas kosulys, ypač naktį, prikimęs balsas arba balso praradimas, šiek tiek pakilusi temperatūra, paraudusi gerklė, sausa burna, sunkus trūkinėjantis kvėpavimas, nedidelė sloga.

Jeigu laringito požymiai nestiprūs, vis tiek gydymą reikia pradėti nedelsiant, kitaip liga gali pereiti į sunkesnę formą.

Kaip gydyti laringitą?

Laringitas gali sukelti pavojingą vaiko gyvybei būklę – netikrą krupą. Vaikui pasidaro taip sunku kvėpuoti, kad jis ima dusti. Todėl svarbu, kad mama ir tėtis tuojau pat imtųsi priemonių, antraip vaikui gali prasidėti dusulys. Vaistus, žinoma, turi skirti gydytojas, bet staiga atsiradus laringito požymiams tėvai turi būti pasirengę tuojau pat padėti, kol atvyks medikai.

Jeigu vaikas kvėpuoja netolygiai arba kvėpavimas trūkinėja, vaikas dūsta, negali įkvėpti, sukasi galva, pamėlo lūpos arba pakilo aukšta temperatūra, skubiai kvieskite greitąją pagalbą. Kol atvyks medikai, vaiko būklę palengvins inhaliacija su fiziologiniu tirpalu. Sudrėkinkite kambario orą, pamirkykite pėdas šiltoje vonelėje. Neleiskite mažyliui gulėti – jam bus lengviau vertikalios padėties. Stenkitės, kad vaikas nekalbėtų, nes bet kokia gerklų ir balso stygų įtampa pablogins situaciją. Pabandykite nukreipti vaiko dėmesį ir sukurkite ramią atmosferą – išgąstis ar stresas gali sustiprinti priepuolį.

Veiksminga laringito gydymo priemonė – inhaliacijos

Inhaliacijos tiesiogiai veikia kvėpavimo takų gleivinę, todėl ši procedūra greitai sumažina gerklų gleivinės paburkimą bei sunaikina mikrobus, taigi susilpnėja uždegimas ir ligoniukui greitai palengvėja. Saugiausios inhaliacijos atliekamos specialiu prietaisu – inhaliatoriumi. Inhaliacijas mama atliks net miegančiam vaikui, taip pat ant rankų laikomam mažyliui. Tokiu inhaliatoriumi purškiami vaistai į kvėpavimo takus patenka smulkučių dalelių debesėlio pavidalo ir iš karto padeda pažeistiems kvėpavimo takams. Inhaliacijoms galima naudoti visus gydytojo skirtus vaistus, taip pat negazuotą mineralinį vandenį bei fiziologinį tirpalą. Kompresorinį inhaliatorių pravartu turėti namuose kiekvienai šeimai, juo greičiau išgydysite įvairias kvėpavimo takų, gerklės ligas bei slogą.

Patarimai ligoniuko mamai ir tėčiui

Kol visiškai pasveiks, vaikui geriausia nesikelti iš lovos. Būtinai duokite daug ne itin saldžių skysčių: arbatos arba kompoto. Skysčiai sudrėkins gleivinę ir padės iš organizmo pašalinti toksinus. Vaikui būtinas dietinis maitinimas: šiltas ir ne per daug kietas ir nesūrus maistas. Neduokite jam rūkytų ir marinuotų maisto produktų, rūgščių bei aštrių patiekalų.

Mažyliui padės ir švarus bei drėgnas kambario oras. Vaikas neturėtų daug ir garsiai arba pašnibždomis kalbėti – gydymo periodu reikia leisti pailsėti ligoniuko balso stygoms. Vaikas geriau jausis ramus ir atsipalaidavęs.

Laringitu vaikas gali sirgti pakankamai sunkiai, bet laiku pradėtas tinkamai gydyti greičiau atsikratys ligos ir išvengs sunkių jos pasekmių.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook