Megaloblastinė anemija – pavojus nėščiajai

Megaloblastinė anemija ir nėštumasNėštumo metu įvairių medžiagų, tarp jų ir vitaminų, poreikis padidėja. Moters organizme gausėja eritrocitų ir kraujo plazmos, nes jų turi užtekti ir vaisiui. Eritrocitų masė padidėja 18–25%, kraujo plazmos tūris 40–60%, todėl net ir padidėjus eritrocitų masei, hemoglobino koncentracija ir vertė sumažėja. Mažesnė hemoglobino koncentracija kraujyje ir hematokrito dydžiai dar nėra anemijos įrodymas. Anemija Lietuvoje serga 35–50 proc. visų nėščiųjų, geležies stokos mažakraujyste – apie 80–90 proc., 10–20 proc. nustatomos kitos priežastys. Viena jų – megaloblastinė anemija.

Įtariant anemiją svarbiausia nustatyti pagrindines priežastis, kokio vitamino ar mikroelemento konkrečiai trūksta. Dažniausia klaida, kad geležies preparatai yra vartojami nenustačius priežasties.

Megaloblastinė anemija – tai savita anemijos forma, kuri išsivysto nėščiosioms dėl įvairių veiksnių, susijusių su nėštumo fiziologija. Įrodymais pagrįsta medicina teigia, kad megaloblastinę anemiją (mažakraujystę), turinčią labai rimtų pasekmių, gali sukelti folio rūgšties ir vitamino B12 trūkumas.

Pagrindiniai požymiai, kad Jums trūksta folio rūgšties ir vitamino B12

– Pakrikusi psichika, nuovargis, nerimas, neviltis, baimė, gyvenimo džiaugsmo stoka, išsiblaškymas, silpna atmintis.

– Miego sutrikimai.

– Augimo sutrikimai.

– Virškinimo sutrikimai, liežuvio apnašos.

Anemija (mažakraujystė), per mažas hemoglobino kiekis kraujyje.

– Šiurkštūs, slenkantys plaukai, skilinėjantys nagai, šerpetojanti oda.

– Išsiblaškymas, silpna atmintis.

– Pabalusi oda.

– Galūnių (ypač kojų) dilgčiojimas, nutirpimas, skysčių kaupimasis.

– Nemalonus kūno kvapas.

Mėnesinių sutrikimai.

– Raumenų ir sąnarių skausmas.

Anemijos pasekmės – komplikuotas nėštumas

– Hipertenzija.

– Preeklampsija (aukštas arterinis kraujospūdis, pabrinkimai ir baltymas šlapime (proteinurija).

– Savaiminis persileidimas.

Priešlaikinis gimdymas.

– Sulėtėjęs vaisiaus augimas.

– Įvairūs vaisiaus nervinio vamzdelio defektai (pavyzdžiui, įskilęs stuburas, besmegenystė)

Kokia tyrimo nauda nėščiai moteriai?

Jeigu megaloblastinė anemija nepatikslinta, nėščiosios gydyti vien tik folio rūgštimi nerekomenduojama, nes kai nenustatyta vitamino B12 stoka, gali išsivystyti kai kurie negrįžtami neurologiniai simptomai. Prieš pradedant gydyti, reikėtų išsiaiškinti, kurio būtent elemento trūksta. Tuo tikslu tiriama vitamino B12 ir folio rūgšties koncentracija kraujo plazmoje.

Laboratorijoje atliekamas bendrasis kraujo tyrimas. I ir III nėštumo trimestrais anemija diagnozuojama, kai hemoglobino (Hb) koncentracija kraujyje mažesnė kaip 110 g / l, II nėštumo trimestrą – kai mažesnė kaip 105 g / l. Svarbūs ir kiti kraujo analizės duomenys: geležies kiekis kraujo serume, hematokrito vertė, eritrocitų spalvinis indeksas, eritrocitų skaičius, sumažėjęs kraujo serumo feritino kiekis ir padidėjęs transferino kiekis. Kraujo tyrimas – greitas ir paprastas būdas nustatyti folio rūgšties ir vitamino B12 atsargas Jūsų organizme.

SosdiagnostikaVitamino B12, folatų tyrimus ir kitus rekomenduojamus tyrimus nėščiosioms galite atlikti modernioje ir šiuolaikiškoje laboratorijoje UAB „Sosdiagnostika“.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook