Nesuteikime virusams šanso

Apsauga nuo gripo ir COVID-19Žiema – gripo ir kitų virusinių ligų metas. Sirgti labai nesinori, deja, pasislėpti namuose nuo virusų negalime – reikia eiti į darbą, mokyklą ir pan. Kaip apsisaugoti nuo sezoninių negalavimų?

Virusai skirtingi, saugotis reikia taip pat

Kaip ir bet kuri kvėpavimo takų infekcija, gripas ir COVID-19, perduodamos per ore tvyrančius lašelius, tačiau šios ligos yra labai užkrečiamos. Viruso šaltinis – sergantis žmogus, o jam kosint ar čiaudint virusų sklidini lašeliai oru nukeliauja pas netoliese esančius žmones, kurie juos įkvepia. Todėl gripu ir COVID-19 lengva užsikrėsti ten, kur yra daug žmonių – mokykloje, darbe, autobuse ir pan. Taip pat galima užsikrėsti kontaktiniu būdu, pavyzdžiui, palietus durų rankeną, turėklus, paspaudus ranką. Todėl, palietę paviršius prekybos centre ar viešajame transporte, nelieskite rankomis veido, akių, nosies, burnos, nes virusai lengvai plinta per gleivines.

Didelės rizikos žmonėms gripas ir COVID-19 gali sukelti sunkią ligą arba mirtį. Šioms grupėms priklauso pagyvenę žmonės, nėščios moterys, sergantieji tam tikromis lėtinėmis ligomis (širdies ir kraujagyslių, plaučių ligomis, cukriniu diabetu ir kt.).

Stipri apsauga nuo virusų ir sunkiausių sezono ligų – gripo ir COVID-19 – skiepai. Gripo vakcinos sudėtis kasmet keičiama pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, atsižvelgiant į cirkuliuojančių viruso padermių prognozę. Žinoma, vakcinos  nėra šimtaprocentinė apsauga nuo virusų, bet susirgus paskiepytam žmogui jos gali apsaugoti nuo sunkių ligos formų ir sumažina komplikacijų bei mirties tikimybę.

Saugodamiesi virusinių ligų turime naudoti daugybę kitų priemonių, kuriomis neleisime virusams mūsų pasiekti.

Apsisaugoti nuo gripo, COVID-19 ir kitų ligų padeda higiena

Virusai išlieka ant daiktų ir perduodami bendrai juos naudojant, taip pat – per nešvarias rankas. Sergančio žmogaus rankos yra ne mažiau svarbus viruso šaltinis nei burna ir nosis. Palietus veidą, virusas patenka ant rankų, o nuo jų ant aplinkos daiktų, kuriuos palietęs gali užsikrėsti sveikas žmogus. Todėl po apsilankymo viešose vietose, taip pat grįžę namo iš gatvės, kruopščiai nusiplaukite rankas. Jeigu sergate sloga, audinio nosinę pakeiskite popierinėmis servetėlėmis, kad kišenėje nesinešiotumėte mikrobų.

Laikykitės higienos taisyklių ir mokykite jų vaikus: paaiškinkite, kad būtina plauti rankas su muilu ir vandeniu apsilankius tualete, paglosčius gyvūną, pažaidus su kitais vaikais ir pan. Kuo dažniau plausite rankas, tuo mažesnė tikimybė, kad užsikrėsite virusu. Jeigu rankų nusiplauti negalite, turėkite specialų valomąjį skystį ar servetėlių.

Vėdiname namus

Tikimybė pasigauti virusą gerokai padidėja prastai vėdinamose patalpose. Sausame, šiltame ir nejudančiame ore virusai išlieka ilgai, tačiau vėsiame ir cirkuliuojančiame ore jų sumažėja. Todėl patalpas būtina vėdinti bent tris kartus per dieną, dažniau atlikti drėgną valymą.

Atsargiau bendraujame

Epidemijos metu venkite vietų, kuriose daug žmonių, visur laikykitės saugaus atstumo. Kuo mažiau kontaktuosite su kitais, tuo mažesnė tikimybė užsikrėsti. Užsidaryti namuose nereikia, tačiau virusinių ligų epidemijos laikotarpiu geriau rinktis ne prekybos centrą, o atokesnę vietą pasivaikščiojimui gamtoje.

Jeigu namuose yra kūdikis, virusų siautėjimo sezoną geriau rečiau susitikti su šeimos draugais ir giminaičiais, nesiveskite vaiko į parduotuvę ir pan.

Apsauga nuo virusųtinkamai dėvimos medicininės kaukės

Labai svarbios ir efektyvios COVID-19 ligos, taip pat ir gripo prevencijos priemonės yra medicininės kaukės ir respiratoriai. Pagal Europos standartus pagamintos veido apsaugos priemonės mažina užsikrėtimo riziką, nes geriausiai sulaiko žmogaus į aplinką iškvepiamus seilių lašelius.

Nepamirškite, kad veiksmingą apsaugą suteikia tik tinkamai dėvima kaukė: vienkartinę kaukę galima dėvėti tik vieną kartą, ji turi dengti nosį, burną bei smakrą, turi būti keičiama kas 3–4 valandas arba kai sudrėksta. Nepamirškite, kad apsaugines kaukes reikia keisti kas dvi valandas, kitaip apsauga nuo virusų gerokai susilpnės.

Stipriname organizmą

Stiprinkite imuninę sistemą: laikykitės sveikos mitybos taisyklių, valgykite daugiau šviežių ir termiškai apdorotų daržovių ir vaisių. 80 % mūsų imuniteto sukuria žarnynas, t. y. žarnyno mikroflora. Kad galėtų gyventi naudingos bakterijos, kurios rūpinasi mumis ir mūsų imunitetu, reikia vartoti pakankamai maistinių skaidulų ir skysčių. Virusinių infekcinių ligų piko metu nebadaukite ir atsisakykite griežtų dietų. Nepamirškite, kad daugelio kvėpavimo takų infekcijų rizikos veiksniu yra laikomas rūkymas.

Vienas iš svarbiausių ligų prevencijos veiksnių, stiprinančių apsaugines organizmo savybes, sveikas gyvenimo būdas. Žinoma, sveika gyvensena, kaip ir daugybė apsaugos nuo gripo, COVID-19 ir kitų virusinių ligų priemonių, nėra garantija, kad nesusirgsite. Tačiau sveikam ir stipriam organizmui lengviau susidoroti su virusu ir išvengti komplikacijų. O nuolat neišsimiegantys ir prastai besimaitinantys arba besilaikantys organizmą silpninančių dietų – ilgiau ir dažniau serga.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook