Vaikas krapšto nosį: kaip jį atpratinti?

Vaikas krapšto nosįNosies krapštymas – tėvus itin erzinantis įprotis. Tai vienas iš tų įpročių, į kuriuos nereikėtų numoti ranka ir laukti, kol vaikas paaugs ir liausis tai daryti savaime. Krapštyti nosį ne tik negražu, bet ir pavojinga, nes galima pažeisti gleivinę.

Kiekvienas iš tėvų bent kartą gyvenime timptelėjo vaiką: „Ištrauk pirštą iš nosies! Nekrapštyk!” Bet ar kada susimąstėte, kodėl tai nėra gerai? Išskyrus tai, kad nemalonu kitiems. Pediatrai įspėja: šis blogas įprotis gali turėti žalingų pasekmių.

Visų pirma, nagai gali subraižyti vaiko nosies gleivinę. Įbrėžimai, žinoma, sugis, tačiau nuo nešvarių rankų į nosį patekę virusai ir bakterijos niekur nedings. Ir tada nesistebėkite, kodėl vaikas susirgo bakterine infekcija ar kuria nors virusine kvėpavimo takų liga. Taip į organizmą gali patekti net koronavirusas. Dėl pažeistos gleivinės gali kraujuoti iš nosies.

Kodėl vaikai krapšto nosį – 4 pagrindinės priežastys

  • Vaikas tyrinėja savo kūną. Tai būdinga daugumai mažylių, kurie būtinai susidomės staiga atrastomis skylutėmis.
  • Diskomfortą vaikui kelia gleivės. Jos kaupiasi nosyje, o jei nesilaikoma nosies higienos, išdžiūna ir susidaro plutelės. Vaikui atrodo, kad nosis užsikimšusi, kažkas joje trukdo, ir jis bando iškrapštyti tas pluteles. Tiesa, dėl to gleivinė dirginama ir gleivių gaminasi dar daugiau.
  • Nosį niežti. Gali būti, kad vaikui kas nors sukėlė alerginę reakciją.
  • Mažylis nervingas: šiuo atveju nosies krapštymas yra nesąmoningas mechaninis veiksmas, panašus į plaukų sruogelės sukimą ant piršto ir pan.

Tėvai sunerimę: ką daryti? Akivaizdu, kad paprasto drausminimo neužtenka. Gali šimtą kartų sakyti „nekrapštyk“, pabarti, bet tai nieko gero neduos. Tai tik privers vaiką jūsų bijoti ir slėpti šiuos savo veiksmus, taip pat jis gali dar dažniau tai daryti. Pediatrai aiškina, kad maži vaikai nesuvokia, kad tai yra netinkamas, nehigieniškas ir žalingas įprotis. Todėl reikia kantrybės ir gudrybių. Jokiu būdu neturėtumėte gėdinti ir peikti vaiko. Geriau pagirkite, kai vaikas naudojasi nosine. O jei įtariate, kad mažylis per dažnai jaudinasi ir dėl to krapšto nosį, kreipkitės į neurologą ar psichologą.

Jei tikrai reikia įkišti pirštukus į nosį, bent jau išmokykite vaiką tai daryti su servetėle.  Paaiškinkite, kad pakrapščius nosį reikia nusiplauti rankas. O geriausia, jei gleivinė išsausėja, nosį skalauti specialiu purškikliu ar skysčiu. Be to, nuo 2 – 3 metų vaikai gali būti mokomi nosies higienos, taisyklingai išsipūsti nosį, paaiškinkite, kodėl tai būtina.

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook