Pirmąjam vaikų ligoninės neišnešiotukui – 20

Spaudos konferencijoje „Neišnešiotas naujagimis: iššūkis medicinai ir visuomenei“ buvo pristatyti dvidešimties metų Vaikų ligoninės ,Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo, Neonatologijos centro laimėjimai, darbai ir iššūkiai, su kuriais susiduria medikai ir tėvai, padėdami užaugti mūsų mažiausiesiems.

Vaikų ligoninės Neonatologijos centro duomenimis, mažiausio amžiaus neišnešiotas naujagimis buvo gimęs 22 savaičių, o mažiausias ligoniukas svėrė 450 g.Vienas iš dešimties naujagimių dienos šviesą išvysta per anksti ir per mažas. Tokių naujagimių pasaulyje per metus gimsta apie 13 milijonų, o daugiau kaip milijonas jų neišgyvena. Lietuvoje apie 2000 naujagimių per metus taip pat ateina į šį pasaulį per anksti…

Vaikų ligoninėje 1991 m. įkurtoje Neonatologijos klinikoje (dabar – Neonatologijos centras), sujungusioje neonatologijos mokslo laimėjimus ir klinikinės praktikos patirtį, jau dvidešimt metų sunkiai sergantiems ir neišnešiotiems mažyliams teikiama visokeriopa medicinos pagalba, kad jie išgyventų, pasivytų savo bendraamžius ir taptų sveikais, visaverčiais visuomenės nariais.

Šiandien labai mažų, nė kilogramo nesveriančių neišnešiotų naujagimių išgyvenamumas, palyginti su pirmaisiais Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metais, išaugo nuo 12 proc. iki 57 proc., o didesnių, sveriančių daugiau nei kilogramą (1000-1499 g), – nuo 48 proc. iki 94 proc.

Į Neonatologijos centrą ištyrimui ir specializuotam gydymui pervežami sunkiai sergantys ir labai maži neišnešioti naujagimiai iš Vilniaus perinatologijos centrui priklausančių gimdymo stacionarų: Vilniaus, Panevėžio, Utenos, Ukmergės ir kitų Lietuvos ligoninių.

Čia gydomi naujagimiai su įgimtomis raidos ydomis, kuriems reikia skubios chirurginės pagalbos, sudėtingų diagnostikos ir gydymo metodų. Naujagimius perveža speciali pervežimo brigada – gydytojas neonatologas ir slaugytoja, o pervežimo automobilis – „intensyviosios terapijos vieta ant ratų“ – turi visą reikalingą modernią įrangą: inkubatorių, dirbtinio kvėpavimo aparatą ir kt.

Per šiuos metus keitėsi ne tik neišnešiotų naujagimių diagnostikos, gydymo ir slaugos galimybės, bet ir požiūris į slaugančiuosius. Pasak Neonatologijos centro direktorės doc. dr. Nijolės Drazdienės, profesionalūs gydytojai bei slaugytojos kasdien pasirengę suteikti ne tik kvalifikuotą pagalbą, bet ir išklausyti, suprasti, patarti bei užjausti, sukurti sąlygas sergančio naujagimio tėvams būti šalia savo sergančio mažylio ištisą parą.

Vaiko raidos centro direktorės dr. Jovitos Petrulytės teigimu, „vaikai, kurie gimsta neišnešioti, turi daug raidos ypatumų, dėl kurių įvairūs specialistai turi juos stebėti iki pat paauglystės. Nedidelei daliai vaikų nuo gimimo taikoma ankstyvoji reabilitacija, apimanti pagalbą vaikui ir šeimai“.

Per dvidešimt veiklos metų Neonatologijos centras tapo vienas moderniausių naujagimių sveikatos priežiūros centrų Lietuvoje. Neabejotinas ir Neonatologijos centro gydytojų bei slaugytojų indėlis mažinant Lietuvos naujagimių ir kūdikių mirtingumą bei gerinant vaikų sveikatingumą.

Šaltinis: www.vaikuligonine.lt

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook