Pirmasis vaiko mobilusis telefonas

Vaikas ir išmanusis telefonasSvarbus tėvų pirkinys prieš naujų mokslo metų pradžią – telefonas vaikui. Labiausiai tėvai domisi išmaniaisiais telefonais, kuriuos pirmą kartą perka moksleiviui. Tik tėvai neturėtų pamiršti, kad telefonas ne tik padės susisiekti su vaiku, bet ir pareikalaus atsakingo jo elgesio”, – sako Arūnas Mickevičius, „Bitės Lietuva” privačių klientų vadovas.

Vaikui nereikia brangaus telefono. A. Mickevičius patarė, perkant pirmąjį telefoną vaikui nesirinkti flagmanų ir pačių brangiausių modelių. Tiesa, paprastas telefonas taip pat nebus geras pasirinkimas – vaikas negalės pilnai išnaudoti mobiliojo telefono teikiamų lavinamųjų funkcijų. Nūdienės mokyklos taip pat naudojasi technologijų galimybėmis, tad vaikas turėtų mokėti naudotis švietimo programėlėmis ir mobiliuoju internetu. Lengvai rasite ne itin brangių išmaniųjų telefonų, pavyzdžiui, naujųjų LG modelių. Vertėtų pasidomėti ir operatorių pasiūlymais, pavyzdžiui, šiuo metu „Bitės” klientai, pirkdami vieną išmanųjį telefoną, antrąjį gaus nemokamai. Jeigu pasinaudosite draudimo paslauga, nesibaiminsite, kad vaikas pames ar sugadins naująjį telefoną.

Įteikdami telefoną vaikui, pasikalbėkite. Pradinukui vertėtų paaiškinti telefono paskirtį bei pagrindines jo naudojimo taisykles. Pavyzdžiui, susitarkite, kad vaikas atsilieps į skambučius ar atsakys į žinutes, atėjusiais tik iš pažįstamų abonentų. Taip pat paaiškinkite, kad rašydamas žinutę vaikas turi laikytis tų pačių mandagumo taisyklių, kaip ir bendraudamas įprastai.

Sutarkite ką galima viešinti. Pagrindiniai socialiniai tinklai („Facebook”, „Instagram” ir kiti) neleidžia kurti paskyrų jaunesniems negu 13 metų, bet vaikai greitai randa būdą nepaisyti šių apribojimų. Taigi, iš anksto susitarkite su vaikais, kad socialiniuose tinkluose ar kitur, negalima be atodairos skelbti asmeninės informacijos (pavyzdžiui, gimimo datos, namų adreso, girtis brangiais pirkiniais) ir paaiškinkite kodėl. Aptarkite, kokios nuotraukos ar filmuota medžiaga neprivers raudonuoti ne tik patį vaiką, bet ir užfiksuotus draugus.

Pademonstruokite išmaniojo telefono naudą. Vaikas puikiai supranta, kad mobiliuoju galima paskambinti ir žaisti žaidimus, tačiau vertingos ir programėlės ar žaidimai, padedantys lavinti jo gebėjimus. Vaikas mielai naudosis tokiomis programėlėmis, kaip „ABC Mokomės skaityti”, mokysis užsienio kalbos su „Learn & Play”, o „Whiz Kid” lavina logines ir matematines pradinukų žinias. Stenkitės, kad vaikas suprastų, kad jam telefonas gali pagelbėti ir mokantis. JAV atliktas tyrimas parodė, kad kas trečias vidurinės mokyklos moksleivis namų darbus ruošia pasitelkęs mobilųjį įrenginį bei tokie vaikai labiau domisi gamta, technologijomis, inžinerija ir matematika.

Kontroliuokite išlaidas. Pirmą kartą gavęs mobilųjį telefoną vaikas paprastai nesuvokia, kiek kainuoja viena pokalbio minutė, SMS žinutė draugui ar penktą kartą žiūrimas „YouTube” klipas. Pasistenkite išaiškinti ir sutarti, kiek pinigų jis gali išnaudoti per mėnesį. Vaikas ne tik greičiau išmoks skaičiuoti, bet ir išsiugdys atsakomybę bei finansinį raštingumą. Pasak A. Mickevičiaus, nuo netikėtų išlaidų galima apsidrausti. Pirmasis būdas –„Bitės” išlaidų kontrolės paslauga. Ji leidžia nustatyti sumą, kurią išnaudojus automatiškai liks prieinamos tik nemokamos minutės ir kitos neišnaudotos paslaugos. Antrasis būdas – išankstinio apmokėjimo kortelė.

Nustatykite ribas. A. Mickevičius pataria pirmaisiais mėnesiais pasinaudoti daugumoje mobiliųjų telefonų esančia „Tėvų kontrolės” funkcija. Nustatysite, kokias programėles vaikas gali įsidiegti, ar gali pirkti mokamus žaidimus, apribosite prieigą prie tam tikrų interneto svetainių ir t.t. Papildomos programėlės leis matyti telefono buvimo vietą bei žinosite, kokius veiksmus vaikas atlieka telefonu. Tai ypač svarbu 7-10 metų vaikų tėvams. Susitarkite, kuriuo paros metu galima naudotis telefonu. Tiesa, vyresniems vaikams nevertėtų nustatyti pernelyg griežtos kontrolės – santykius su paaugliais ir jaunuoliais verta grįsti abipusiu supratimu ir pasitikėjimu.

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook