Sveikas vaikas – nuo pirmųjų mokslo metų dienų

Vaiko sveikatos pažyma prieš mokslo metusArtėjant rudeniui tėvams rūpi ne tik nupirkti vaikui mokyklinius reikmenis, bet ir apsaugoti jį nuo ligų. Gydytojai ir vaistininkai pastebi, kad sugrįžę į darželius ir mokyklas mažieji pradeda sloguoti, kosėti, užklumpa utėlės. Todėl specialistai įsitikinę, kad profilaktinis vaikų sveikatos tikrinimas prieš mokslo metus tikrai naudingas ir pataria tėveliams apsilankyti poliklinikose kuo anksčiau. Tuomet neteks gaišti laiko eilėse ir vėliau nerimauti dėl vaikų sveikatos.

Gydytojų teigimu, baigiantis vasarai vaikas tradiciškai ima labiau sirgti. Dažniausiai mažyliai suserga todėl, kad jų imunitetas nesugeba susidoroti su žalinga aplinka, virusais ir bakterijomis. „Vienas dažniausių vaikų negalavimų rudenį – kvėpavimo organų ligos. Jų priežastis – nepakankamai subrendusi imuninė sistema. Šiomis ligomis susergama ne tik peršalus, bet ir bendraujant užsikrečiama nuo negaluojančių aplinkinių. Todėl „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Greta Latakė būsimų darželinukų ar pirmokėlių tėveliams pataria pasirūpinti vaikų sveikata.

Gydytoja pastebi, kad dėl nepakankamo imuniteto vaikus puola ir alergijos. „Alergija -XXI a. rykštė. Vaikus ji plaka dažniau nei suaugusiuosius. Pavyzdžiui, alerginę slogą, akių negalavimus dažnai sukelia žydintys augalai, įvairios gėlės, taip pat šienaujama žolė bei vabzdžių įkandimai. Dėl to dažnai vaikus išberia, jie suserga alerginiu dermatitu“, – teigė G. Latakė.

Taigi, kaip sustiprinti vaiko imunitetą? „Svarbiausia – grynas oras ir fizinis aktyvumas. Grūdintis padeda ir atsparumą ligoms didina pasivaikščiojimai, bėgiojimas, sportas, fiziniai žaidimai. Geriausia vaikui pramogauti už miesto, kur mažiau ligas sukeliančių bakterijų. Svarbi ir tinkama drėgmė. Jei namuose per sausa, džiūsta oda, burnos gleivinė, didėja nosies užgulimas bei greičiau susergama kvėpavimo takų ligomis. Jei oras namuose pernelyg sausas, pastatykite indą su vandeniu“, – pataria „Camelia“ vaistininkė Jūratė Švarcaitė.

Vaistininkai primena, kad stipriam imunitetui labai svarbi pilnavertė mityba. „Švieži vaisiai ir daržovės – pagrindinis vitaminų šaltinis, o jie būtini imuninei sistemai. Padeda ežiuolių, aviečių, ramunėlių, medetkų arbatos. Nepamirškite ir kalcio – jis labai svarbus vaiko organizmui. Daugiausiai kalcio yra pieno produktuose“, – sakė J. Švarcaitė.

Anot vaistininkės, posakis „visos ligos – nuo nervų“ galioja ir vaikams. „Todėl mažyliui reikia pilnaverčio poilsio ir miego. Pasitarus su gydytoju ir vaistininku, galima įsigyti ir preparatų, padedančių stiprinti imunitetą. Nuo tam tikrų ligų gali efektyviai apsaugoti skiepai prieš peršalimo periodą“, – teigė J. Švarcaitė.

Ji sako, kad nevalia pamiršti higienos svarbos. Tad tėveliai nuolat turėtų priminti, kad vaikas nusiplautų rankas. Nepaisant higienos gali užklupti tokie nemalonūs negalavimai kaip viduriavimas ar pykinimas. „Net ir idealiai švariuose namuose gyvenantis vaikas po atostogų kitur, kontaktuodamas su kitais vaikais, namo gali parsivežti nepageidaujamų parazitų – utėlių. Jei sužinojote apie pedikuliozės protrūkį tose vietose, kuriose buvo vaikas: mokykloje, stovykloje ar kaime, apžiūrėkite jo galvos odą. Radę parazitų, skubiai imkitės gydymo. Atsiminkite, kad galvos utėlės, patekusios ant aplinkos daiktų, išgyvena ten iki 48 val., todėl svarbu nepamiršti jų priežiūros“, – aiškino J. Švarcaitė.

Šeimos gydytojos G. Latakės tvirtinimu, daugelio sveikatos problemų galima išvengti profilaktiškai tikrinant darželinukų bei mokinių sveikatą prieš naujus mokslo metus.

„Pagal dabar galiojančią tvarką vaiko sveikatos pažyma galioja vienerius metus. Pavyzdžiui, jei sveikata patikrinta pavasarį, pažyma galioja iki kitų metų pavasario ir prieš naujus mokslo metus kitos pateikti nereikia, jei vaikas eina į tą pačią mokyklą. Jei vaikas pakeičia mokyklą, prieš rugsėjo 1 – ąją, sveikatą patikrinti ir į naują mokyklą pristatyti sveikatos pažymą būtina. Geriausia sveikatos pažyma pasirūpinti jau dabar, kad vėliau negaištumėte laiko eilėse“, – pataria G. Latakė.

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook