Atmintinė tėvams – ką daryti pakilus temperatūrai?

Pakilusi temperatūra – dažnai nerimą tėvams keliantis vaiko ligos požymis. Tačiau karščiavimas yra apsauginė organizmo reakcija, rodanti, kad jis kovoja su virusine ar bakterine infekcija. Tėveliai turėtų stebėti vaiko būklę ir mokėti įvertinti, kada reikia vaistų nuo temperatūros ar skubios medikų pagalbos. Žinoma, gydyti vaiką turėtų specialistas (gerai, jei gydytojas, tik prasidėjus ligai, apžiūrėjo ligoniuką ir išrašė vaistų). O jei karščiavimas trunka ilgiau nei 3 dienas, vaikas turi būti dar kartą parodytas pediatrui.

Kada reikia mažinti temperatūrą?

Pakilus temperatūrai gaminasi daugiau su infekcija kovojančių antikūnų, baltųjų kraujo kūnelių – leukocitų, susidaro virusus neutralizuojantis baltymas interferonas. Taigi, aukštesnė temperatūra slopina ligos sukėlėjų dauginimąsi, mažėja toksinų gamyba, ir tai padeda pasveikti.

Jeigu vaikas žvalus, žaidžia, užtektinai geria, oda neišberta, galima gydytis namuose ligos simptomus slopinančiomis priemonėmis – vaistais nuo skausmo ir temperatūros, slogos. Kreiptis į gydytoją būtina, jeigu vaiko oda pabalo, pasidarė marmurinė, padažnėjo kvėpavimas, sumažėjo aktyvumas, šąla rankos ir kojos, išsausėjo gleivinės, sumažėjo šlapinimasis.

Kūdikiams iki 3 mėnesių reikia mažinti temperatūrą nuo 38 laipsnių, tokia temperatūra jiems yra laikoma aukšta. 3– 6 mėn. mažyliams būtina mažinti temperatūrą, kai ji pakyla iki 39 laipsnių.

Vyresniam vaikui, pakilus temperatūrai iki 39 laipsnių, jeigu jis gerai jaučiasi, skubėti duoti vaistų nereikėtų, tik būtina stebėti, kad ji nepasiektų 40 ir daugiau laipsnių.

Taip pat reikėtų atsižvelgti į išskirtines ypatybes.

– Padidėjusi temperatūra turi būti numušama nuo mažesnių skaičių, jei vaikas ją sunkiai pakelia. Tai yra, jei jis pasidaro vangus arba pernelyg neramus, jei karščiavimas anksčiau yra sukėlęs traukulius.

– Karščiavimas gali būti pavojingesnis sergantiems sunkiomis įgimtomis širdies ir kraujagyslių ar nervų sistemos ligomis vaikams. Kada tokiam vaikui mažinti temperatūrą, geriausia pasitarti su gydytoju.

Pagrindinė taisyklė – pakilusi temperatūra mažinama tada, kai vaikas itin prastai jaučiasi arba ji labai didelė. Kitais atvejais leidžiama organizmui pačiam susidoroti su ligos sukėlėjais.

 Vaistai nuo temperatūros

Vaikams nuo temperatūros duodama paracetamolio arba ibuprofeno. Svarbu vaiko amžių ir svorį atitinkanti dozė (jos nepadidinkite ir nesumažinkite). Vaikams negalima duoti aspirino, nes jis gali sukelti gyvybei pavojingą Rejė sindromą, pažeidžiantį smegenis ir kepenis.

Vaistai nuo temperatūros vartojami ne tik karščiavimui mažinti, jų prireikia nuo skausmo, pavyzdžiui, galvos skausmui, kuris dažnai atsiranda karščiuojant, malšinti ir savijautai pagerinti.

Poveikio, sugirdžius karščiavimą mažinančių vaistų, reikia palaukti iki 60 minučių, kol jie pradės veikti. Tačiau nedera stengtis numušti temperatūros iki normalios, svarbu, kad ji sumažėtų.

Normali šiluma ir skysčiai

Krečiant šalčiui, vaiką aprenkite šiltesniais drabužiais ir užklokite šiltesne antklode, bet tik kol liausis šaltkrėtis. Tada drabužius pakeiskite plonesniais, antklodę keiskite lengvu užklotu, nes per šiltai apmuturiavus šiluma negalės išsiskirti per odą, todėl vaikas neatvės ir temperatūra gali dar labiau pakilti.

Sumažinti temperatūrą padeda aptrynimai drungname vandenyje suvilgytu rankšluosčiu. Vaiko aptrynimams nedera pilti į vandenį degtinės ar praskiesto spirito. Mažylių oda yra labai pralaidi ir visos kenksmingos medžiagos per ją greitai patenka į kraują.

Aptrynimai ir vėsinantys kompresai ant kaktos ar blauzdų yra tik pagalbinės priemonės ir nepakeičia temperatūrą mažinančių vaistų. Be to, jie tinka tada, kai vaiko oda šilta, jos spalva nepakitusi, galūnės nėra šaltos, t. y. nėra kraujotakos sutrikimo požymių.

Karščiuojantis vaikas prakaituodamas praranda daug skysčių, o jų trūkstant blogiau pasišalina toksinės medžiagos. Pakilus temperatūrai vaikui reikia duoti užtektinai skysčių, tačiau gerti būtina dažnai, po truputį. Tinka praskiestos vaisių ir uogų sultys, arbatos (liepžiedžių, čiobrelių, aviečių, ramunėlių). 

Kada reikia greitosios pagalbos?

Kvieskite greitąją medicinos pagalbą:

  • karščiuojančiam iki 3 mėnesių amžiaus kūdikiui;
  • bet kurio amžiaus vaikui, kai nepavyksta numušti temperatūros vaistais;
  • pakilus aukštesnei kaip 40 laipsnių temperatūrai;
  • jeigu karščiuojant sutrinka sąmonė ir elgesys – staiga atsiranda mieguistumas ir silpnumas;
  • kai kartu su temperatūros padidėjimu atsiranda traukuliai, haliucinacijos, vaiką išberia, jis vemia;
  • sunkiai karščiuojantiems vaikams, sergantiems širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemos ar nervų sistemos ligomis (įgimtos ligos, ydos, bronchinė astma, epilepsija, cerebrinis paralyžius).

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook