Stuburo iškrypimas

Stuburas sudarytas iš 24 slankstelių, diskų tarp jų ir jį palaikančių raiščių. Žiūrint iš šono, jis atrodo išlenktas panašiai, kaip S raidė. Iš priekio ir nugaros jis turi būti tiesus. Nepastebėjus, kad stuburas vystosi  netaisyklingai, vėliau jis gali sukelti daug problemų.

Kifozė

Kai stuburo krūtinės dalis iškrypsta į nugaros pusę, vadinama kifoze ( kupra). Taip atsitinka dažniausiai – po traumos arba stuburo infekcijos. Iš pradžių jokių nepatogumų nebūna. Kartais vaikui ima skaudėti nugarą, ypač po fizinio krūvio. Gydoma mankšta, masažu, fizioterapijos procedūromis. Vaikai dažniausiai pasveiksta.

Sergantis kifoze vaikas turi miegoti ant kieto lygaus čiužinio, padeda plaukiojimas. Vaiką reikia pratinti taisyklingai sėdėti ir vaikščioti.

Lordozė

Stuburo juosmens dalies iškrypimas į priekį vadinamas lordoze. Tai gali būti įgimtas stuburo defektas arba atsiradęs kompensuojant didelį iškrypimą sergant kifoze arba skolioze.

Skoliozė

Jeigu stuburas išlenktas į kairę arba į dešinę taip, kad matomas tik iš nugaros, tai – skoliozė. Skoliozė pasitaiko dažnai: paprastai iškrypsta krūtinės ir juosmens sritys. Dažnai skoliozės priežastys būna neaiškios. Jos išsivystymui įtakos turi paveldimumas, netaisyklingas sėdėjimas ir stovėjimas, skoliozė gali būti įgimta. Skoliozė paprastai atsiranda 10 -12 metų vaikams.

Įgimta skoliozę galima pastebėti jau kūdikystėje. Kai vaikas sėdi, matosi, kad jo stuburas iškreiptas. Ši stuburo deformacija iš pradžių nesukelia nei skausmo, nei kitų sunerimti verčiančių požymių. Jūs galite lengvai pastebėti, kad vaiko stuburas iškrypęs, jeigu jis atsistos tiesiai nugara į jus.

Išlinkusi gali būti bet kuri stuburo dalis. Paprastai būna du išlinkimai į skirtingas puses: antrasis išlinkimas formuojasi kaip atsvara pirmajam.

Vystantis skoliozei, išorinėje įlinkio pusėje pradeda formuotis kupra. Ji atsiranda dėlto, kad deformuojasi slanksteliai ir iš jų augantys šonkauliai pasislenka išorėn.

Rečiau negu išsivysčiusi pasitaiko – įgimta netaisyklingo stuburo vystymosi skoliozė arba ji išsivysto patyrus traumą arba persirgus stuburo raumenų infekcija ( pavyzdžiui, poliomielitu). Jeigu vaiko kojos skirtingo ilgio, stuburas iškrypsta šiam defektui kompensuoti.

Patiems mažiausiems skoliozė išsivysto labai retai ir dėl nežinomų priežasčių.

Ką daryti?

Kaip skoliozė vystysis toliau – individualus dalykas. Dažniausiai ši liga išnyksta savaime. Juosmens srities stuburo skoliozė lengviau išnyksta negu skoliozė, pažeidžianti krūtinės stuburo dalį. Skoliozę, kuri išnyksta tuo metu, kai vaikas susilenkia, neturėti kelti nerimo: tai tik netaisyklinga laikysena.

Sunkiais atvejais skoliozė vystosi toliau ir negydoma  gali sukelti nuolatinę progresuojančią stuburo deformaciją ir net apsunkinti kvėpavimą, nes normaliam plaučių darbui trukdo deformuota krūtinės ląsta.

Jeigu įtariate vaikui skoliozę ir stuburo iškrypimas neišnyksta jam susilenkus, kreipkitės į gydytoją.

Skoliozė gydoma mankšta, plaukimu. Gali prireikti nešioti specialų korsetą, vyresniam vaikui arba paaugliui gali prireikti operacijos.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook