Susilaukti vaiko gali trukdyti skydliaukė

Nuolat nervinatės, kamuoja nuovargis, silpsta lytinė potencija, sutriko mėnesinių ciklas, prastai atrodote – pasitikrinkite skydliaukę. Šias problemas gali sukelti sutrikusi skydliaukės hormonų gamyba.

Mažytė drugelio formos endokrininė liauka kaklo priekyje –lyg gyvenimo laikrodis. Skydliaukė gamina hormonus, kurie būtini medžiagų apykaitai, gerai psichinei ir fizinei būklei, širdies ir kraujagyslių, kitų organų veiklai. Skydliaukės hormonai svarbūs intymiems santykiams.

Skydliaukės hormonai susiję su lytinių liaukų steroidiniais hormonais. Visi jie labai svarbūs kiaušidžių ir sėklidžių funkcijoms, taip pat – ir vaisingumui“, – sako Antakalnio poliklinikos Konsultacinio skyriaus vedėja gydytoja endokrinologė dr. Lina Zabulienė.

Blėsta aistra – sunkiau pastoti

Endokrinologė paaiškino, kad sutrikus skydliaukės veiklai moterims dažnai sutrinka ir mėnesinių ciklas, joms sunku arba neįmanoma pastoti, nėščia moteris dažniau serga. Vyrams – gali silpnėti libido ir potencija, įvykti priešlaikinė ar vėlyva ejakuliacija, pablogėja spermos kokybė ir kt.

„Tiriant minėtų negalavimų kamuojamus vyrus ir moteris, paprastai įvertinama ne tik skydliaukės, bet ir kitų endokrininių liaukų veikla. Anksti nustačius skydliaukės sukeltus sutrikimus ir pradėjus gydyti galima atstatyti reprodukcinę sveikatą“, – įsitikinusi docentė L. Zabulienė.

Skydliaukė labai jautri – lyg drugelio sparnai. Jos hormonų gamybai įtakos turi jodo stoka ar perteklius, padidėjusi radiacija, užteršta aplinka, lėtinės ligos, stresas, įtemptas darbas ir kt.

Susilpnėjus skydliaukės veiklai, sulėtėja medžiagų apykaita. Kamuoja nuovargis, žmogus mieguistas, pablogėja atmintis, auga svoris, slenka plaukai, išsausėja ir pleiskanoja oda, patinsta veidas bei prikimsta balsas.

Jei skydliaukė gamina per daug hormonų, ir vyras, ir moteris tampa jautrūs, nervingi, gali dažnai plakti širdis ar sutrikti ritmas, padidėja arterinis kraujospūdis, gali kristi svoris, atsirasti rankų drebulys, gausus prakaitavimas, ašarojimas, o ilgainiui apima silpnumas.

Autoimuninių skydliaukės ligų daugėja

Manoma, kad net ketvirtadalio Lietuvos gyventojų skydliaukės veikla sutrikusi. Negalavimų dėl skydliaukės hormonų iš pradžių dažniausiai nejaučiame.

Anksti nustatyti šios liaukos sutrikimus galima iš kraujo tyrimo. Pasak „Medicina practica“ laboratorijos vadovo gydytojo Svajūno Barakausko, paprastai tiriami pačios skydliaukės išskiriamų hormonų (tiroksino ir trijodtironino) bei ją reguliuojančio posmegeninės liaukos hormono (tirotropino) kiekis.

„Šiuo metu daugėja autoimuninių skydliaukės ligų. Todėl nustatant minėtų hormonų kiekį kartu vis dažniau ištiriami ir skydliaukės audinio antikūnai – mikrosominiai antikūnai (ATPO). Nuo jų koncentracijos priklauso gydymas ir profilaktika.

Amerikos skydliaukės draugija rekomenduoja kartą per penkerius metus profilaktiškai skydliaukės hormonus išsitirti vyresniems nei 35 metų, taip pat – sergantiesiems širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu, psichinėmis ligomis. Jeigu šeimos narys serga skyd­liaukės liga, tyrimą atlikti turėtų visi– net vaikai ir seneliai.

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook