Tėvus gąsdinantis laringitas

Gležnas vaiko organizmas nepajėgia kovoti su jį puolančiais virusais. Todėl vaikai dažnai ir ilgai serga bemaž visais sezonais. Drauge su virusine kvėpavimo takų infekcija dažnai pasitaikanti mažų vaikų liga yra laringitas – gerklų gleivinės ir balso stygų uždegimas. Mažų vaikų kvėpavimo takų spindis siauresnis negu suaugusiųjų, todėl šios ligos eiga jiems sunki.

Laringito priežastys

Į vaiko nosiaryklę patekęs virusas nusileidžia žemyn, iki gerklų, ir čia vystosi. Pirmasis laringito simptomas sloga, gerklės perštėjimas. Po poros dienų mažylį užklumpa dar ir sausas kosulys, vaikas užkimsta. Mažylis sunkiai ir dažnai kvėpuoja, ypač naktį ir ankstyvą rytą. Dar po keleto dienų sausas kosulys tampa lojamas, išbąla oda. Temperatūra paprastai nebūna aukšta: tik retais atvejais ji siekia 39–40 laipsnių.

Laringitas būna dviejų rūšių – ūmus ir lėtinis. Ūmaus laringito priežastys – nusilpęs organizmas, peršalimas ir bakterinė arba virusinė infekcija. Šią ligą gali paskatinti dulkių sklidinos patalpos, karštas ir sausas oras, balso stygų pertempimas, pavyzdžiui, garsiai rėkaujant, arba lėtinio uždegimo židiniai nosiaryklėje, kvėpavimo per nosį sutrikimas.

Dažniausiai pasitaikančios lėtinio laringito priežastys – nuolat besikartojančios ir ne iki galo išgydomos ūmios ligos, kvėpavimo takų uždegimai bei alergijos.

Netikras krupas (stenozuojantis laringitas)

Ūmus laringitas gali būti toks stiprus, kad paburkusi gerklų gleivinė užkerta kelia orui. Tai jau pavojingas netikras krupas. Vaikui darosi vis sunkiau įkvėpti, o kvėpuojant išsiplečia nosies šnervės, įdumba tarpšonkauliniai tarpai ir viršraktikauliniai raumenys. Oda aplink lūpas pamėlsta. Vaikas negali kvėpuoti gulėdamas: jis mieliau sėdi arba stovi. Gerklų spazmai dar labiau sumažina jų pralaidumą ir vaikas gali pradėti dusti. Vaikas tampa abejingas aplinkai, jo veidas išblykšta. Laiku nesuteikus pagalbos, vaikas praranda sąmonę, kvėpavimas pasidaro vos girdimas.

Netikro krupo atveju būtina nedelsiant kreiptis gydytojo pagalbos.

Kaip gydyti laringitu sergantį vaiką

Ištikus ūmiam laringitui reikia vaikui duoti gerti daug šarminių skysčių, mirkyti kojas karštame vandenyje, padeda šildomieji kompresai ant krūtinės, kaklo, garstyčių lapeliai. Svarbu neleisti vaikui pertempti balso stygų, jis turi laikytis maitinimosi dietos be aštrių patiekalų. Lėtinį laringitą gydyti daug sunkiau, abiem atvejais gydoma iš pradžių gleives skystinančiais ir atsikosėjimą skatinančiais vaistais. Veiksmingiausios yra vaistų inhaliacijos.

Greita pagalba mažajam ligoniukui -inhaliacijos

Jeigu vaikas dažnai serga, verta įsigyti inhaliatorių, kurį patogu naudoti ir namie, ir automobilyje.

Inhaliatoriumi greitai įpurškiamas didelis vaistų kiekis. Tai vienintelė priemonė, padedanti vaistinei medžiagai pasiekti alveoles, puikus aerozolinės terapijos metodas vaikams iki 5 metų. Įkvepiant vaistukus aerozolio pavidalu, jie gerai įsisavinami ir greitai palengvėja ligoniuko būklė.

Inhaliatorius tinka vartoti visiems skystiems vaistams – antibiotikams, suspensijoms ir net negazuotam mineraliniam vandeniui.

Be gydytojo mama ir tėtis neišsivers

Jeigu pastebėjote, kad vaikas užkimo ir kosti lojamu kosuliu arba pasikeitė jo balsas, skubiai kreipkitės į gydytoją. Savigyda pasikliauti neverta. Bet jei požymiai stiprėja ir trinka kvėpavimas, nedelsiant reikalinga greitoji pagalba.

Parengė sveikos gyvensenos specialistė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

One Thought to “Tėvus gąsdinantis laringitas”

  1. Ramūnas

    SVARBU ŽNOTI !
    Mūsų patirtis turime tris vaikus.
    Kai vaikas miega gulėdamas horizontaliai, susikaupę skysčiai išbrinkina gerklytę ir maždaug tarp 1 ir 5 val. nakties prasideda ūmus dusulys.
    Vaikeliui susirgus arba jaučiant, kad prasidės LARINGITAS svarbu jau iš vakaro vaiką (kūdikį) guldyti ant labai AUKŠTOS PAGALVĖS 40 – 70o laipsnių kampu, vaikas (kūdikis) turi miegoti beveik sėdėdamas. Taip miegant laisviau nuteka ir nesikaupia gleivės ir seilės, kurios išbrinkina gerklas ir balso stygas bei sukelia dusulį.
    Pagalvės arba kažkoks kitas pakaitalas turi būti kietas, kad vaikas apsivertęs neuždustų. Vaiko, ypač iki 2 metų, negalima palikti paremto pagalvėlėmis be priežiūros.
    Taip pat reiktų per naktį vaiką pavartyti, kad vaikas keistų padėtį, kelis kartus per naktį pakelti statmenai, duoti atsigerti vandens, galima truputį įdėti druskos (kelias smilteles).
    Tikiuosi šis patarimas išgelbės nevieną vaiką ir sutaupys nervų ir sveikatos tėveliams…

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook