Vaikas ruošiasi į mokyklą – atmintinė tėvams

Pirmoko sveikataPrieš rugsėjo pirmąją tėveliams netrūksta rūpesčių: kokius drabužius, batus, kuprines ir mokyklinės kanceliarijos smulkmenas nupirkti. Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad mokyklinės priemonės turi būti ne tik spalvingos, patrauklios, bet ir saugios vaiko sveikatai.

Vaiko darbo stalas

Pirmiausia tėveliams derėtų pasirūpinti vaiko pamokų ruošos vieta. Ne visi gali įrengti ergonomišką vaiko darbo kambarį, bet derėtų pasirūpinti prie kokio stalo vaikas ruoš pamokas, ant kokios kėdės sėdės, kur pasidės mokymosi reikmenis bei apšvietimu. Stalas ir kėdė turi atitikti vaiko ūgį. Stalą pastatykite kuo arčiau lango taip, kad natūrali šviesa kristų iš kairės arba iš priekio. Prireikus pasirūpinkite staline lempa.

Svarbu ir tai, kaip vaikas sėdi prie stalo. Vaikas turi sėdėti tiesiai ir taisyklingai, taip mažiau apkraunamas stuburas. Savaime taisyklinga laikysena susiformuoja gana retai. Dažniausiai vaiką prireikia nuolat kontroliuoti. Kaip vaikas turi sėdėti? Pirmiausia – tiesiai, abiem kojomis tvirtai remdamasis į grindis, krūtinę ties „saulės rezginiu” jis turi priglausti prie pat stalo krašto, sąsiuvinį pasukti maždaug 30 laipsnių kampu (rašydamas vaikas nesisukinės). Galva virš sąsiuvinio turi būti palinkusi kuo mažiau. Laisva ranka galima paremti smakrą, bet galvos ir liemens nedera pasukti šonu. Stebėkite, kad vaikas neįprastų sėdėdamas užsikelti vieną koją ant kitos, laisvą ranką nuleisti žemyn arba sėdėti šonu į stalą.

Pradinuko apranga ir avalynė

Pradinukas mokykloje praleidžia daugiau nei trečdalį dienos, tad jo rūbai turi būti natūralaus (medvilnės, lino, viskozės ar vilnos) pluošto, praktiški, patogūs ir ne per ankšti. Sveikiausia patogi ir laidi orui odinė avalynė. Geriausias minkštas ir lankstus bato padas. Priekinė bato dalis turėtų būti platesnė, kad nespaustų pirštų, o pakulnė žema arba vidutinė (ne aukštesnė negu 3-4 cm). Patikrinkite, ar vaiko koja nepaaugo – galbūt reikia didesnių batų. Specialistai pataria 4-9 metų vaikų batus tikrinti kas 4 mėnesius, nuo 10 metų – kas pusmetį.

Moksleivėms nedera avėti batelių aukštesne pakulne, nes jie nuvargina kojas, nuo didelio krūvio deformuojasi pirštai, plokštėja pėda, sutrinka kraujo apytaka. Netinkama ir lakuotos odos avalynė, nes nepraleidžia oro. Berniukams negerai visą dieną mokykloje avėti sportinius batelius, nes prakaituoja ir drėksta kojos. Todėl kyla pėdos grybelio pavojus. Be to, sportiniai bateliai nuvargina pėdos raumenis, išsikreipia laikysena, silpsta dubens raumenys.

Vaikas renkasi kuprinę

Geriausia ergonomiška, fiziologinei vaiko stuburo formai pritaikyta kuprinė. Jei vaikas jaus kuprinės spaudimą iš viršaus – kūprinsis, ilgainiui pradės skaudėti pečių juosta ar ties juosmeniu. Kad kuprinė nekryptų nuo svorio, ties stuburu turi būti speciali pakietinta „pagalvėlė”. Ši „pagalvėlė” – lyg atrama, padeda išlaikyti taisyklingą stuburo padėtį. Kuprinė turi tvirtai priglusti prie vaiko nugaros, jos apačia turėtų būti 5-10 cm virš juosmens. Deformuotis kuprinei neleis plastmasinis karkasas, kuriuo ji sutvirtinta iš išorės. Su vaiko nugara besiliečianti kuprinės dalis bei karkasas turėtų būti pagaminti iš minkštos bei tvirtos, lengvai valomos medžiagos. Patogiausi minkšti, ne siauresni nei 3,5 cm kuprinės diržai. Reguliuojamo ilgio diržus pritaikysite prie skirtingo storio drabužių. Tuščių mokyklinių kuprinių svoris neturi būti didesnis negu 10-15 proc. vaiko svorio: pradinių klasių moksleivio kuprinė neturi sverti daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių – ne sunkesnė kaip 1000 g.

Mokinukas į kuprinę stengiasi sutalpinti daug reikmenų. Tėveliams pravartu bent kartą per savaitę patikrinti vaiko kuprinę. Prikrauta pradinuko kuprinė neturėtų būti sunkesnė kaip 600-800 gramų. Todėl išimkite nereikalingus daiktus: vaikui nereikia kasdien nešiotis daugybės pieštukų, rašiklių bei pešimo knygelių, o visų žaislų vieta – jo kambaryje. Nereikalingais daiktais užpildyta kuprinė nebeatlieka savo tiesioginės funkcijos.

Saugios mokyklinės kanceliarinės priemonės

Pirkdami mokyklines priemones pasidomėkite prekių ženklinimu. Svarbi ši informacija:

  • gaminio pavadinimas – jeigu jis neaiškus iš prekės išvaizdos;
  • gamintojo pavadinimas ar prekės ženklas – jeigu prekė susijusi su rizika sveikatai;
  • kilmės šalis, jeigu prekė importuota ne iš ES šalių;
  • naudojimo terminas – jeigu prekės savybės keičiasi;
  • gaminio paskirtis, jeigu ji neaiški iš išvaizdos;
  • naudojimo taisyklės – jeigu ši informacija reikalinga saugiam naudojimui;
  • nurodant chemines medžiagas, turi būti užrašytas jų pavadinimas, CAS Nr. ir/ar EB;
  • mokyklinių kanceliarinių prekių pakuotė turi būti saugi, kad vaikas nesusižeistų (Higienos norma HN 41:2003 „Mokyklinės prekės”, Nr. V-556.)

Gera mokinuko sveikata, žvali nuotaika

Moksleivio miegas. Stipriam imunitetui vaikas ir paauglys turi miegoti ne trumpiau kaip 9 valandas per parą. Nuolat neišsimiegantis vaikas prasčiau vystosi fiziškai ir protiškai, dažniau serga. Daugybė mokyklinukų neišsimiega dėl televizoriaus arba kompiuterio miegamajame. Vaiko miegamasis turėtų būti skirtas tik miegui. Pasistenkite nenukrypti nuo dienotvarkės ir mokyklinių atostogų metu arba tuomet, kai negaluojantis vaikas neina į mokyklą. Arba prie įprastinio grafiko grįžkite prieš keletą savaičių iki mokslo metų pradžios.

Judėjimas. Pradėjęs lankyti mokyklą vaikas paprastai juda dvigubai mažiau negu ikimokyklinukas. Jis sėdi mokykloje, rengdamas pamokas – namuose. Judėjimo stoka turi neigiamos įtakos vaiko sveikatai: sutrinka kraujotaka, kvėpavimas, susilpnėja raumenų tonusas. Ypač nukenčia nervų sistema: vaikas darosi dirglus, vangus, nedėmesingas, greitai pavargsta. Ilgainiui gali susiformuoti vienas iš blogiausių vaiko įpročių – jis stengsis išvengti kiekvieno nebūtino judesio. Mokykloje, žinoma, kontroliuoti vaiko negalime, bet tai galime daryti namuose. Ruošdamas pamokas, vaikas neturėtų per ilgai užsisėdėti, jam derėtų pailsėti kas 15 min. Skatinkite vaiko fizinį aktyvumą (pvz., aktyvų poilsį lauke).

Vaiko laikysena. Kokia laikysena normali? Tai įprastinė kūno padėtis, kai vaikas vaikšto ypatingai neįtempdamas raumenų, sėdi tiesiai laikydamas liemenį ir galvą. Įprastinė kūno padėtis – vaikas išsitiesęs, pečiai truputį atlošti atgal, kad mentės priartėtų prie stuburo, pilvas įtrauktas. Ši kūno padėtis priklauso nuo vaikui augant besiformuojančių stuburo linkių. Taigi laikysena priklauso nuo vaiko gyvenimo sąlygų. Jai daro įtaką auklėjimas, fizinis aktyvumas. Netinkamai laikysenai (pakumpę pečiai, atsikišęs pilvas) ir stuburo deformacijoms įtakos turi judėjimo aparato sutrikimai. Tai pečių, menčių, juosmens lankų asimetrija, deformuotas stuburas ar krūtinės ląsta. Pasirinkę tinkamas mokyklines priemones ir kontroliuodami vaiko elgseną ir dienotvarkę, pasirūpinsite gera vaiko sveikata.

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistų informacija

Susijusios temos:

[inpagepostlist_search mokinukas]

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook