Šlapinasi į lovytę

Dalis penkiamečių vis dar šlapinasi į lovą, kai kuriems vaikams  ši problemėlė išlieka ir po penkerių metų. Pamažu ji praeina.

Priežastis, dėl kurios vaikas šlapinasi į lovą retai susijusi su fiziniu negalavimu, pavyzdžiui diabetu arba šlapimo takų infekcija. Gydytojas tai nustato pagal šlapimo tyrimus. Dažniausia problema, kad kai kurių vaikų nervai, kontroliuojantys šlapinimosi sistemą, vystosi ilgiau. Berniukams ši problema pasitaiko dažniau negu mergaitėms.

Staiga atsiradęs naktinis šlapinimasis (enurezė) paprastai yra emocinio streso pasekmė. Jį gali sukelti mažesniojo broliuko ar sesutės atsiradimas, persikėlimas į kitą vietą, pirmosios dienos vaikų darželyje ir t.t. Jeigu panašių priežasčių nėra, greičiausiai tai – ligos požymis ir reikia kreiptis į gydytoją.

Ką daryti?

Vaikas šiuo atveju negali savęs kontroliuoti, todėl jo negalima bausti ir gėdinti. Tokie veiksmai sukels papildomą stresą ir dar labiau pagilins problemą.

Jeigu norite, kad vaiko lovytė būtų sausa, jį reikia pažadinti po kelių miego valandų ir pasodinti ant puoduko arba nuvesti į tualetą. Tai nuramins jūsų jaudulį ir išvengsite kasdienio lovos baltinių skalbimo.

Vakarais duokite vaikui mažiau gerti. Ypač antroje dienos pusėje vaikui reikėtų vengti per didelės emocinės įtampos. Tik šie veiksmai nepadės greičiau atsikratyti šios problemos.

Kaip susidoroti su naktiniu šlapimo nelaikymu, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.

Yra keletas būdų, padedančių atsikratyti naktinio šlapimo nelaikymo. Galima vaiką skatinti. Pavyzdžiui, nupieškite mėnesio kalendorių ir pakabinkite jį vaiko kambaryje, kad jis žymėtų dienas, kuriomis atsibudo sausas. Už 5 ar 10 dienų skatinkite mažyli nedidele dovanėle.

Vyresnių vaikų pareiga turėtų tapti prišlapintų kovos baltinių tvarkymas. Šiuo atveju – sausa lova ryte bus dovanėlė jam. Taip pat jam nekils kaltės jausmas arba rūpestis, kad jis nuolat verčiamas nuimti ir skalbti prišlapintą paklodę.

Būtinai reikia šią pareigą pateikti taip, kad vaikas ją suvoktų ne kaip nuobaudą, o kaip didelio savarankiškumo suteikimą.

Gali būti naudinga pailginti pertraukas tarp apsilankymų tualete dieną. Tuomet vaikas įpras ilgiau išlaikyti šlapimą: treniruojantis jo šlapimo pūslė išlaikys didesnį skysčio kiekį.

Didesniems kaip septynerių metų vaikams galima naudoti signalizacijos prietaisą, kuri juos žadintų sušlapus lovai ( drėgmės jutiklis dedamas po paklode). Vaikas įpras atsibusti tuomet, kai jis ima šlapintis, o ilgainiui – ir prieš tai.

Gal būt gydytojas išrašys vaistų, stiprinančių vožtuvą, kuris sulaiko nevalingą šlapimo išsiskyrimą iš pūslės.

Jeigu per daug jautrus šlapimo pūslės raumuo, gali būti skiriama jo susitraukimą slopinančių vaistų. Naktinė enurezė gali būti gydoma šlapimo susidarymą mažinančiais vaistais ir antidepresantais.

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook