Vaikas susižeidė: ką turime daryti?

Dviračiai, paspirtukai, riedlentės, riedučiai vasarą vilioja vaikus kone visą dieną praleisti lauke. O tėveliams neramu, nes dažnai mažieji nenuoramos nusibrozdina kelius ir alkūnes, gali pasitempti raumenis ar susitrenkti galvą.

„Šiltuoju sezonu kur kas dažniau prireikia pleistrų, tvarsčių, antiseptikų, tepalų bei gelių sumušimams gydyti, taip pat vaistų nuo skausmo. Svarbu žinoti, ką daryti vaikui patyrus vieną ar kitą traumą. Net ir nesunkus sužalojimas, tinkamai nepadėjus, gali baigtis liūdniau: uždegimu ar kraujo užkrėtimu. Tinkamai suteikus pirmąją pagalbą sužeista vieta greičiau sugis“, – pasakoja BENU vaistininkė Inga Norkienė.

Vaistininkė primena pirmosios pagalbos taisykles, kurias žinodami nepasimesite ir tinkamai padėsite susižeidusiam vaikui.

Žaizdą pirmiausia dezinfekuojame

Dažnai iš lauko vaikas grįžta nubrozdintomis ir žaizdotomis rankomis ar kojomis. Nukritus nuo riedlentės ar dviračio gali atsiverti kraujuojanti žaizda.

„Kuo žaizda gilesnė, tuo pavojingiau, tačiau net ir į negilią žaizdą lengvai patenka infekcija. Žaizdą užteršia nešvarumai nuo grindinio, todėl pirmiausia ją reikia tinkamai išvalyti ir apsaugoti nuo užkrėtimo“, – sako I. Norkienė.

Pirmiausia žaizdą nuplaukite šiltu švariu tekančiu vandeniu su muilu, lauke tiks ir vanduo iš butelio. Tada nusausinkite, bet neskubėkite stabdyti nedidelio kraujavimo,– kraujas išplaus bakterijas.

„Švarią žaizdą dezinfekuokite antiseptiku, kuris sunaikins užkrėtimą sukeliančius mikroorganizmus. Nepamirškite, kad vandenilio peroksidas tinka tik labai negilioms, silpnai kraujuojančioms žaizdoms, nes jis išplauna ir kraujavimą stabdančius krešulius. Negalima ant žaizdos pilti jodo, spirito ar briliantinės žalumos, valyti jos vata, nes gali likti plaušelių“, – pataria vaistininkė.

Dezinfekavę žaizdą, ją apsaugome steriliu tvarsčiu. Negilioms žaizdoms galima naudoti purškiamus pleistrus, per kurių plonytę plėvelę pažeista oda laisvai kvėpuoja.

Patemptų ar sumuštų raumenų negalima iš karto šildyti

Mažieji nenuoramos neišvengia ir raumenų traumų ar sumušimų. Taip susižalojus skauda, sunku vaikščioti ir gali tekti atidėti pramogas lauke. Patempti audiniai dėl uždegimo sutinsta, todėl nedera laukti, kol sužeista vieta sugis savaime.

Anot vaistininkės, pasitempus raumenis ar susimušus, skaudama vieta pirmiausia šaldoma. Šaltis sumažina skausmą, tinimą ir uždegimą. Tinka ir maisto produktai iš šaldiklio, suvynioti į rankšluostį, šaltame vandenyje sudrėkintas rankšluostis. Tokį kompresą laikykite apie 15 min., darydami pusvalandžio pertraukas, iki 6–8 kartų per dieną.

Šildoma patempta ar sumušta vieta gali labiau tinti ir skaudėti, todėl šildomąjį kompresą vaistininkė pataria dėti ne anksčiau kaip po dviejų parų.

Skausmą numalšins ir uždegimą sumažins geriamieji vaistai, kurių veiklioji medžiaga, pavyzdžiui, ibuprofenas. Greičiau nuslopinti skausmą ir uždegimą, atsikurti pažeistiems audiniams padeda geliai ir tepalai. Tokiu preparatu pateptą vietą pridenkite nuo saulės, nes ten oda jautresnė. Jeigu skausmas nepraeina per kelias dienas, patariama kreiptis į gydytoją.

Itin pavojingos – galvos traumos

Mėlynė pargriuvus – nebaisi bėda, kur kas pavojingiau susimušti galvą. Krentant iš didesnio aukščio galima patirti sunkią galvos traumą, pavyzdžiui, smegenų sukrėtimą. Todėl neišleiskite vaiko be šalmo važinėtis dviračiu, paspirtuku ar riedučiais.

Nestipriai stukteltą galvą gali užtekti pašaldyti – nuslopinsite tinimą. Tačiau stipriai susitrenkus galvą reikėtų kuo skubiau kreiptis į medikus.

Kada būtina gydytojo pagalba?
• Skauda galvą.
• Sutriko regėjimas.
• Pablogėjo orientacija ir pusiausvyra.
• Sušlubavo atmintis, dėmesio koncentracija.
• Pykina, kamuoja vėmimas.
• Svaigsta galva.

Atsiradus nors vienam iš šių požymių, kuo skubiau kvieskite medikus ir suteikite pirmąją pagalbą.

Pagalba galvos traumą patyrusiam žmogui

Netekusį sąmonės žmogų reikia gaivinti. Jeigu jis vemia, nepalikite gulėti ant nugaros – paverskite ant šono. Esant atvirai kraujuojančiai žaizdai, kraujavimą stabdykite spausdami žaizdą švariu audeklu. Įtarę kaukolės lūžį, žaizdos nelieskite ir laukite medikų“, – pasakoja I. Norkienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad patyrus galvos traumą neretai pažeidžiamas ir stuburas. Todėl sužeistojo nejudinkite ir laukite medikų, kurie imobilizuos stuburą ir apsaugos nuo dar didesnės bėdos.

Vaistininkė pataria skubėti pas gydytoją net tada, kai atrodo, kad galvos sumušimas nestiprus, bet galvos skausmas nepraeina arba atsinaujina.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook