Pilvuko bėdos pritrūkus gerųjų bakterijų

Ne tik pilvuko negalavimų, bet ir rimtesnių bėdų gali atsirasti tada, kai pakinta žarnyne esančių bakterijų sudėtis, t. y atsiranda disbiozė. Tai yra įvairių priežasčių pasekmė, kuriai būdingas žarnyno mikrofloros pažeidimas, kai sumažėja naudingųjų bakterijų. Šis negalavimas gali atsirasti kūdikiams nuo gimimo ir bet kuriame amžiuje. Mažylio bakterijų pusiausvyrą reikia laiku sureguliuoti, nes žarnyno mikroflora atlieka daug svarbių funkcijų.

Kūdikių disbiozės priežastys

Naujagimių žarnynas nėra sterilus, jie gauna mikroorganizmų dar būdami mamos įsčiose. Taigi, vaisiaus žarnyno mikrobiotą lemia ir mamos sveikata. Per pirmąsias vaiko gyvenimo valandas į jo žarnyną patenka mamos žarnyno ir makšties flora (natūralaus gimdymo metu). Mikrofloros formavimąsi skatina glaudimas prie mamos ir maitinimas krūtimi. Vaiko mikrobiota formuojasi maždaug iki 3 metų, tuomet žarnyno mikroorganizmų sudėtis pasidaro panaši į suaugusiųjų.

Naujagimio žarnyno ekosistemos vystymasis yra sudėtingas procesas, kurį gali paveikti daugybė veiksnių. Bakterijų disbalansas gali atsirasti dėl daugelio priežasčių. Natūraliu būdu gimusių naujagimių žarnyno mikrobiotoje vyrauja naudingosios bakterijos. Prasčiau yra gimdant operacijos būdu, kai į naujagimio žarnyną patenka ligoninės aplinkos ir medicinos personalo mikroflora.

Neišnešiotų kūdikių mikrobiota formuojasi vėliau, joje daugiau sąlyginai patogeninių bakterijų, kurios nekenkia tik tada, kai imunitetas yra stiprus. Todėl neišnešiotiems naujagimiams nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų ypatingai svarbus motinos pienas, kuris suteikia sveikatai naudingų bakterijų.

Mikrobiotos formavimąsi neigiamai veikia motinos ir vaiko atskyrimas, taip pat – ilgas naujagimio buvimas ligoninėje, dirbtinis maitinimas.

Sveikas vaikas, gimęs natūraliai, maitinamas motinos pienu ir laiku išleistas namo su mama, turi nedidelę disbiozės tikimybę. Tačiau ateityje dėl įvairių priežasčių bakterijų pusiausvyra gali pasikeisti ir įsivyrauti ligas sukeliančios bakterijos. Tai dažnai nutinka dėl antibiotikų vartojimo, streso. Disbiozė atsiranda dėl vidurių užkietėjimo, žarnyno infekcijų, alergijų.

 Kaip atpažinti mažyliui atsiradusią disbiozę?

 Apie bakterijų pusiausvyros sutrikimą gali byloti šie simptomai:

  • pakitusios spalvos, konsistencijos ir nebūdingo kvapo, putotos išmatos;
    • pilvo pūtimas, diegliai, skausmas, pirmaisiais mėnesiais žarnyno disbiozės kamuojamiems kūdikiams būdingi spazminiai pilvo skausmai;
  • dažnas verksmas, nerimas (vaikas rėkia, riečia kojytes prie pilvo);
  • dažnas atsirūginėjimas;
  • vidurių užkietėjimas, viduriavimas.

Jeigu pastebėsite kelis išvardytus simptomus, kreipkitės į savo pediatrą. Disbiozė yra dažna pirmaisiais gyvenimo metais.

Svarbu laiku atkurti bakterijų pusiausvyrą

Žarnyno mikroflora atlieka daug funkcijų: ji yra svarbi stipriam imunitetui, sintezuoja kai kuriuos vitaminus, neleidžia daugintis sveikatai žalingiems mikroorganizmams, padeda šalinti toksinus, dalyvauja virškinimo procese, skaido nesuvirškintas maisto liekanas. Sumažėjus gerųjų bakterijų, silpsta organizmo barjeras, saugantis nuo žalingų mikroorganizmų.

Todėl svarbu atkreipti dėmesį į mikroorganizmų disbalanso simptomus ir laiku imtis veiksmų. Nesirūpinant bakterijų pusiausvyros atkūrimu, disbiozė gali sukelti hipovitaminozę (vitaminų stoką), organizmas nepasisavina daug medžiagų, kaupiasi kenksmingos medžiagos.

 Gelbėja probiotikai ir tinkama mityba

Disbiozė nėra atskira liga, o kitų patologinių procesų organizme pasekmė. Todėl bakterijų pusiausvyros atkūrimas pagrįstas ne tik normalios mikrofloros atkūrimu, taip pat atsižvelgiama į šio negalavimo atsiradimą paskatinusias priežastis, kurias svarbu pašalinti.

Bakterijų disbalansui nustatyti gydytojas gali paskirti mikrobiologinį išmatų tyrimą, pagal kurį nustatomas gerųjų ir ligas sukeliančių bakterijų kiekis.

Mikroflorai atkurti skiriami probiotikų preparatai, kurių sudėtyje yra naudingųjų bakterijų, skirtų kompensuoti jų trūkumą organizme. Tai yra laktobakterijos ir bifidobakterijos. Gydytojas patars probiotikų preparatą, atsižvelgdamas į mažojo paciento amžių.

Naudingosioms bakterijoms daugintis reikalinga mitybinė terpė. Todėl būtini ir prebiotikai. Tai oligosacharidai, inulinas, pektinas, laktozė, skaidulos ir kitos medžiagos. Daug šių medžiagų turi ruginė duona, daržovės, vaisiai, ankštiniai augalai. Prebiotikai nėra absorbuojami plonojoje žarnoje ir į storąją žarną patenka nepakitę, o čia tampa probiotinių bakterijų maisto šaltiniu.

Svarbus disbiozės prevencijos ir bakterijų pusiausvyros atkūrimo veiksnys yra tinkama mityba. Bakterijų pusiausvyros sutrikimo priežastis žindomam kūdikiui gali būti mamos mityba. Dar negaunančiam papildomo maisto mažyliui itin svarbūs mamos vartojami maisto produktai, o dirbtinai maitinamam kūdikiui tinkamas mišinukas.

Disbiozės kamuojamiems vyresniems vaikams patariama neduoti aštraus, riebaus, rūkyto maisto, rinktis kuo natūralesnius produktus be daugybės įvairių maisto priedų, jiems reikėtų vengti saldumynų, rafinuotų maisto produktų. Patariama daugiau vartoti fermentuotų produktų, tokių kaip rauginti kopūstai, agurkai ir kefyras.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook