Vijolė: kaip nepavargti auginant vaiką ir suspėti suktis versle

Instagramo erdvėje aktyviai veikianti nuomonės formuotoja Vijolė Jočienė  darbuose sukasi augindama dar vienerių neturintį sūnelį Oskarą. Ir tai nėra vienintelis Vijolės verslas: į dienotvarkę dar įsiterpia finansų ekspertės darbas ir „Sąmoningumo renginių“ projektai. Bet moteris nesamdo nuolatinės auklės ir išsiverčia savo jėgomis. Dauguma mamų paklaustų: „Kaipgi įmanoma tiek dirbti auginant mažylį?“ Vijolė sako, kad tai nėra taip sunku kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio, ir savo įžvalgomis dalinasi su kitomis mamomis.

Gimus sūneliui toliau tęsiate savo darbus, kurių turite nemažai, kaip spėjate suderinti juos su šeimos rūpesčiais?

Iš pradžių viskas buvo paprasčiau, nes Oskaras dažnai miegodavo ir galėdavau daug ką nuveikti. Dabar reikia jam skirti daugiau laiko ir dėmesio, todėl aplink mane atsirado daugiau dirbančių žmonių, o aš daug darbų atsisakau.

Padeda tai, kad daugumą darbų darau namuose nuotoliniu būdu. Kai Oskaras miega, dirbu su ausinėmis, kai nubunda, su juo žaisdama dar prie kompiuterio atsakinėju į laiškus. Kartais jis vienas pažaidžia ir leidžia man užsiimti rūbų ar aksesuarų projektais. Per pietus, jeigu turiu važiuoti į biurą, miegantį vaiką pažiūri teta, auklytė, arba vyras atvažiuoja namo. Visada buvau veikli ir man nėra sunku.

Po pusės metų Oskaras eis į darželį, tada laiko bus daugiau. Gal iš pradžių reikės pratinti po pusdienį, bet suprantu, kad vaikui tikrai to reikia. Kai su Oskaru nuvažiuojam į svečius pas kitus vaikus, matau, kad vienas vaikas draugiškesnis, o kitas pradeda verkti tik palietus jo daiktą. Vaikui reikia išmokti bendrauti, būti draugiškam.

Gali pasirodyti, kad aš visą laiką dirbu, bet vakare padedu telefoną. Nors instagramo  istorijos įkeliamos, bet viskas yra suplanuota iš anksto. Man padeda du asistentai, kurie žino, kurią valandą, kokią istoriją įdėti. Kai kurios jų būna filmuotos prieš dieną ar savaitę.

Nemažai laiko reikia makiažui, šukuosenai ir pačioms fotosesijoms – per valandą neapsisuksite, kokią išeitį tada randate?

Viską įmanoma susiderinti. Pavyzdžiui, makiažą pasidarau, kai vaikas miega, šukuoseną – iš pat ryto.  Arba atsikeliu šeštą, kad Oskaras užsimanytų po kelių valandų miegoti, o jam miegant, per valandą plaukų stilistė padaro šukuoseną. Į fotosesiją važiuoju su vaiku, pasiimu kartu draugę arba kolegę, kurios mielai sutinka su juo ten pabūti. Mano fotosesijos trumpos – trunka apie valandą: moku greitai išgauti reikiamą kadrą. Be to, nesu reikli smulkmenoms nuotraukose – nesijaudinu dėl kažkokios neidealios detalės.

Instagramas buvo mano hobis, kuris tapo darbu ir atneša nemažas pajamas. Tačiau projektus atsirenku, bet kokios reklamos nesiimu. Nereklamuoju daikto, kurio nenaudočiau, pavyzdžiui, papildų, kurių man daug siūlo, bet ne visus galiu dabar vartoti žindydama. Negaliu pasakyti, kad juos vartoju, parodyti, kad baigiasi pakuotė.

Instagrame bendraujate su daug mamų, kokią nuomonę susidarėte, ko labiausiai trūksta šiuolaikinei mamai?

Stebėdama moteris instagrame supratau, kad yra labai mažai veiklių mamų. Mama, pavyzdžiui, ryte pagamina maistą, išeina su vaiku į lauką, ir jau 4 valandą popiet pasakoja, kokia ji pavargus, kiek daug darbų padarė nuvažiavus į parduotuvę vaikui rūbelių nupirkti. O viskas priklauso nuo psichologijos, tačiau trūksta viešų asmenų, kurie ragintų mamas tuo domėtis.

Aš irgi negimiau pasiruošus dirbti 10 darbų. Jei nori turėti verslą su 10 mėn. vaiku ant rankų, nebūtinai tai duota tau ar ne. Supranti, kad stengiantis tai yra įmanoma. Manau, pravartu pasikonsultuoti su psichologais, kaip nepavargti, kaip neįklimpti į depresiją. Ar ne todėl mane stebi tiek daug mamų, kurios nesupranta, kaip aš viską spėju?

Nežinau, iš kur tas mano noras, pavyzdžiui, 8 valandą skubėti į masažą, o tam, kad suspėčiau tai padaryti, atsikelti šeštą. Ne kiekviena mama, maitindama naktį, atsikels dėl savo grožio, ar ne? Svarbiausia, galvoti apie tai, kad po šio masažo visą dieną jausiesi geriau. Pagerės tavo kraujotaka, limfotaka, smegenys veiks visai kitaip negu pamiegojus tiek, kiek vaikas, o ir atsikelsi vis tiek pavargus.

Manau, kad mamoms tiesiog trūksta motyvacijos, todėl daugelis jų netiki, kad gali pavykti, tik stebisi, kaip viena ar kita nusiperka brangesnį daiktą, kaip visur spėja. Gerai būtų, kad ragintų kreiptis daugiau specialistų, galinčių padėti mamoms kūdikystės metu. To labai reikia šiuolaikiniam gyvenime, kai yra daug kur nukeliaut, pamatyt, daug ką nusipirkt.

Apmaudu matyti, kaip kita už kelių namų gyvena daug geriau, o tau nepavyksta ir nežinai, kaip tai padaryt. Man parašo daug mamų, kurios turi 15–18 tūkst. sekėjų ir klausia, kaip aš viską spėju. To galima pasiekti – idėjos ir sprendimai gimsta galvoje.

Jelenos Kurbatovos nuotrauka, Modestos Akstinės makiažas

Kas padeda išvengti streso turint tiek darbų?

Yra dienų, kai jaučiuosi pavargus, tada padeda psichologai. Kiekvieną ketvirtadienį skiriu pokalbiams su psichologu apie kai kuriuos įvykius, savijautą dėl tam tikros situacijos, konfliktus, kaip išspręsti vieną ar kitą problemą. Būna ir taip, kad nėra apie ką šnekėt, tada tiesiog pakalbam, kaip praėjo savaitė. Tai padeda nebūti impulsyviai, išlikti ramiai nemaloniose situacijose, ir visada pagalvoti į priekį ir apie kitą, priimti teisingus sprendimus.

Pavyzdžiui, supranti, kad nespėji atlikti kokio darbo, o vaikas reikalauja dėmesio ir vyras pavėlavo grįžti iš darbo. Kai daug dirbi, aplinkiniai gali nervinti dėl smulkmenų. Vieną kartą gali nutylėti, bet nervus gadina mintis, kad nori greičiau atlikti tą darbą. Tokia situacija nervina, bet nenori sukelti konflikto. Kaip elgtis? Dažnai moterys puola į visokias depresijas. Bet, ar kas atsitiktų, jei tą darbą padarytum kitą dieną? Tiesiog išmoksti į daug dalykų nekreipti dėmesio, tada ir nesinervini, ir konfliktų išvengi.

 Instagramo paskyroje užsimenate apie greitai pasirodysiantį naują projektą – „Vijolė15“. Gal papasakotumėte apie jį?

Sekėjai dažnai parašydavo, kad būtų patogu visus mano siūlomus prekių ženklus pamatyti vienoje vietoje. Taigi ir sugalvojau šį projektą, o toks bus pirmasis Lietuvoje. Tai internetinė platforma, per kurią galima įsigyti prekes panaudojant nuolaidos kodą. Jame bus ne tik prekių, bet ir paslaugų pasiūlymų, pavyzdžiui, restoranų. „Vijolė15“ jau mano sekėjams žinomas kodas, kurį taiko ir internetinės, ir fizinės parduotuvės.

Aktyviai dalyvaujate socialiniuose tinkluose, dalinatės patarimais. Kas įkvepia, teikia džiaugsmo šioje veikloje?

Neturiu nei giminaičio, nei draugės, nei kito žmogaus, kuris skatintų. Tiesiog pats gyvenimas pastūmėja. Pavyzdžiui, negaliu tylėti, jeigu sutinku mamą, kuri sako: „Šiandien neploviau galvos, bet tiek to,“ – ir išeina į parką pasivaikščioti. Mano požiūris yra kitoks, ir ne dėl to – ką kiti pagalvos. Ar sunku atsikelti anksčiau ir išsiplauti galvą? Vyras ateina iš darbo ir tu pasitinki jį nesusitvarkiusi, o administratorę biure jis mato su šukuosena. Po to skundiesi, kad vyras nemyli ar dėmesio neskiria ir t. t.

Kai nuvažiuoju pas draugę, kuri pasitinka su apdrabstytomis kelnėmis – ir ne tik mane, bet ir savo vyrą, visada pasakau savo nuomonę. Nemanau, kad namuose reikia puošnios suknelės, bet tvarkingų, kad ir sportinių rūbų, tikrai. Jeigu tokios moters paklaustum: „Ar norėtum, kad tavo vyras vaikščiotų su purvinom kelnėm ar murzina galva“, – manau, kiekviena atsakytų: „Aišku, kad – ne.“ Lygiai taip pat ir vyras.

Galbūt ir tos mamos draugės tokios pat, ir nėra į ką kreiptis, o jeigu kas ją paskatintų, galbūt ir pasikeistų. Internete daug visko parduoda – rūbų, daiktų, bet nėra skatinančių nepamiršti moteriškumo, noro tobulėti. Kad visko neužgožtų vaiko auginimo rūpesčiai. Tai ir yra mano įkvėpimas. Nereikia manyti, kad gali būti liekna ir graži, jeigu turi pinigų lankytis sporto klube. Aš galiu atiduoti vaiką auklei ir eiti į sporto klubą, bet to nedarau – paguldau Oskarą miegoti į vežimėlį ir einu pabėgioti į Vingio parką.

Dirbate ir projekte „Sąmoningumo renginiai“, papasakokite plačiau apie jį.

Sąmoningumo renginiai tėvams padeda įvairiose situacijose, tarkim, kaip tėvams ugdyti vaiko sąmoningumą 6, 8, 14 metų tarpsniais, kai sunku su juo susišnekėti, kada keičiasi jo charakteris arba turi įtakos mokykla, draugai ir t. t. Dalyvavusieji patenkinti: vyksta diskusijos, tėvai gali bendrauti su lektorium. Renginiai vyksta nuotoliniu būdu, kartu su kolegėm kviečiam patyrusius lektorius ir su būriu savo sekėjų organizuojamės. Renginiai mokami, bet nebrangūs: kainuoja iki 20 eurų.

Ar vyras nepriekaištauja dėl gausybės darbų? Koks jūsų šeimos gyvenimo būdas?

Vyras priprato, tik sako: „Gal pailsėk, tu tiek daug dirbi.“ Nuo pat pradžių jam daug ką patikiu. Kai vyras peržengia namų slenkstį, vaikas yra jo: ir maitina jį, ir košę verda. Jų abiejų ritualas – kas vakarą eiti kartu į vonią, o ten išbūna ištisą valandą. Kelis kartus per savaitę vakare išeiname pabėgioti arba pasivaikščioti, pakalbėti apie darbus, praėjusią dieną.

Daug laiko susitaupo, nes negaminu maisto. Nusprendėm, kad geriau daugiau dirbsim ir užsakinėsim subalansuotą maistą į namus. Per mano instagramo paskyrą panaudota daug nuolaidos kodų šiam maistui, tai turbūt ir kitoms moterims patiko jo privalumai. Žinoma, kainuoja nepigiai, bet kiek nusiperki produktų, iš kurių nepagamini ir išmeti! O užsisakius patiekalus, 5 kartus per dieną valgai šviežią, ne vakarykštį, ir įvairų maistą. Neįsivaizduoju, kas yra problemos dėl nesuvirškinto maisto: skrandžio skausmas, rėmuo.

Ir Oskarą pratiname prie kai kurių patiekalų, pavyzdžiui, duodam moliūgų sriubos. Gaila, kad Lietuvoje nėra siūlančių vaikiško maisto užsakymų į namus. Kol kas Oskaras dažniausiai valgo tyreles, nes su savo 4 dantukais tiesiog nenori kramtyti. Konsultavausi dėl tyrelių su specialistais, kurie patvirtino šiuolaikinių tyrelių kokybę. Auga Oskaras puikiai, kraujo tyrimų rezultatai geri. Žinoma, kai ką pagaminu, ko nėra tyrelėse, pavyzdžiui, išverdu kiaušinius, padarau bulvių košę ir sumaišau su tyrele.

Kai kurios mamos pyksta, kai siūlau tyreles. Žinoma, pirkti produktus ir gaminti pigiau, bet nemanau, kad turint galimybę būtina atsisakyti.

Kalbėjosi Neringa Grabauskienė

Kitų nuotraukų fotografė Gabrielė Gudkovaitė, Modestos Akstinės makiažas, Živilės Klimašauskienės šukuosena

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook