8 būdai, kaip nuraminti verkiantį kūdikį

Kone kasdien mamai tenka nelengva užduotis – nuraminti verkiantį kūdikį. Kūdikiai verkia po kelias valandas per dieną dėl įvairių priežasčių: kai yra alkani, pavargę, sukaitę, šlapi, išsigandę, kai jiems nuobodu, jaučiasi vieniši. Mažylius kamuoja įvairūs negalavimai, pavyzdžiui, dažnai pirmaisiais gyvenimo mėnesiais atakuojantys pilvuko diegliai. Kūdikiai neverkia šiaip sau, o tėveliai turėtų pasistengti suprasti, kas nutiko. Kūdikio verksmas – tai jo kalba, kuria jis išreiškia nepasitenkinimą, tai pagalbos šauksmas, ir mažylis neturi ištisai raudoti ir kamuotis. Keletas patarimų padės numalšinti mažylio nerimą, baimę bei kitus erzinančius nemalonumus.

1. Paimkite ant rankų

Pirmaisiais mėnesiais kūdikiui labiausiai reikia saugumo jausmo. Jam gali būti baisu didelėje erdvėje, kurioje jis nesijaučia saugus ir apie tai tėveliams pasako verksmu. Paguosti mažylį mama gali paėmusi ant rankų – tai jį nuramins. Nieko nuostabaus, jog saugiausiai kūdikis jaučiasi būdamas arti mamos – jos glėbyje. Kad galėtumėte ramiai užsiimti namų darbais, nusipirkite nešioklę – daugiau laiko praleisite drauge.

2. Glauskite prie krūtinės

Tai gana veiksmingas būdas nuraminti kūdikį. Apgaubtas mamos šilumos mažylis atsipalaiduoja, sumažėja stresas. Šis nuraminimo metodas veiksmingas ir pas gydytoją – išsigandusiam vaikui po neįprastų ar skausmingų procedūrų. Priglaudusi mažylį panešiokite, paglostykite jo pilvelį, paguoskite. Nešiokite ar laikykite ant kelių kūdikį taip, kad jis jaustų šilumą, girdėtų raminantį jūsų širdies plakimą.
Tai geriau negu duoti jam čiulptuką, nors ir ritmiški čiulpimo judesiai nuramina, bet niekada nepakeis tėvų šilumos. Čiulptukas duodamas tik tada, kai nepadeda kitos priemonės.

3. Pasūpuokite mažylį

Iš tikrųjų, švelnus sūpavimas kūdikį apramina, bet jeigu tai nepadeda ir jis vis dar verkia, nedidinkite judesių amplitudės ir nekratykite. Dėl to gali ištikti trauma – sukrėsto vaiko sindromas, kuris pavojingas vaiko smegenims. Mažylis gali imti dusti, vemti, springti, net netekti sąmonės.

Kūdikis greitai priauga svorio ir jį vis sunkiau nulaikyti ant rankų. Daugiau sveriantį kūdikį lengviau sūpuoti atsisėdus.

4. Mažiau triukšmo ir nemalonių netikėtumų

Kartais mažyliui užtenka ramiai pagulėti tyloje ir jis nurimsta. Jeigu vaikas paverks minutę, nieko bloga nenutiks, bet tai nereiškia, kad reikia palikti jį išsiverkti. Kūdikį gali slėgti triukšmas. Televizoriaus garsai, tranki muzika, ryški šviesa, tėvų barnis ne tik suerzina mažylį, bet ir išgąsdina. Todėl saugokite namų ramybę – venkite bet kokio triukšmo ir kitokių dirgiklių. Kūdikį gali suerzinti šaltų rankų prisilietimas, garsus juokas, staigus ėmimas ant rankų arba padėties keitimas.

5. Pralinksminkite

Pasistenkite, kad sunerimęs mažylis nusišypsotų. Pabučiuokite pilvuką, po to, neatitraukusi lūpų, stipriau papūskite – kūdikis neliks abejingas lengvam kutenimui. Atsigulkite ant nugaros, kojas sulenkite per kelius, ant jų paguldykite mažylį ir pasupkite kaip sūpynėse. Jis greičiausiai pradės garsiai juoktis.

Šypsenėlę gali sukelti cypiantis žaisliukas, ant mamos galvos susuktas rankšluostis, plojimas rankomis, suradus dingusį daiktą. Linksmu žaidimu galite paversti krentančio žaisliuko gaudymą. Daug kas priklauso nuo jūsų reakcijos ir nuotaikos.

6. Sudominkite kuo nors, kad nukreiptumėte dėmesį

Kūdikis gali verkti ir dėl paprasčiausios priežasties, kad jam liūdna. Ypač nuobodu, jeigu jo erdvė apsiriboja lovelės šonais. Pritvirtinkite prie vaiko lovelės karuselę, kurią kartkartėmis įjungsite, pakabinkite virš kūdikio žaisliukų, rodykite jam įvairius daiktus ir leiskite juos paimti į delnukus. Pasukite mažylio lovelę taip, kad jis matytų jus arba jam naują daiktą. Nustebinkite mažylį kokia nors įdomybe, parodykite per langą, pavyzdžiui, šuniuką arba paukštį ant medžio šakos. Nepamirškite kalbėti su kūdikiu. Maloniu balsu pasakokite, ką šiuo metu darote, skaitykite eilėraštukus, dainuokite.

7. Padarykite masažą

Prisilietimai, apkabinimai, bučiniai labai svarbūs kūdikiui, jais pasakote, kaip stipriai jį mylite. Prisilietimai suteikia daug gerų emocijų, nuramina įsiaudrinusį ir verkiantį pypliuką, o pasyvų vaiką paskatina. Greičiau nurimti padeda netikėti pojūčiai: galima pakutenti kojų pirštukus, paglostyti galvytę, pakeisti kūno padėtį.

Masažas sukamaisiais judesiais padeda nuslopinti pilvuko dieglius, kuriuos galite atpažinti, kai kūdikis riečiasi į kamuoliuką, paraudonuoja ir spardosi. Ritmiški mamos judesiai sumažina įtampą, atpalaiduoja raumenis, padeda užmigti. Kūdikiui patinka, kai mama glosto pilvuką, nugarytę.

8. Nurimkite pati

Naujagimiai ir kūdikiai jaučia jiems artimiausio žmogaus – mamos nuotaiką. Jeigu mama dėl ko nors kremtasi ar pyksta, mažyliui darosi neramu ir jis pravirksta. Eidama prie verkiančio kūdikio išlikite rami, nesvarbu, kad jo įnirtingas riksmas jus tiesiog veda iš kantrybės, nurimti padeda tik teigiamos emocijos, švelnus mamos balsas. Mažylis gerai supranta mamos gestus, mimiką, balso intonacijas.

Kiekviena mama turi savo metodų, kurie padeda nuraminti kūdikį ir paskatina jį nusišypsoti. Ieškodamos ir bandydamos atrasite ir jūs. Pediatrų ir psichologų nuomone, pirmaisiais gyvenimo metais palikti verkiančio vaiko arba nereaguoti į jo verksmą negalima. Pastebėta, kad kūdikiai, į kurių verksmą tėvai nekreipia dėmesio arba delsia jam padėti, verkia ilgiau negu tie, kurie pagalbos sulaukia tuojau pat.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook