Ar gali žindyti koronavirusu užsikrėtusi mama

Lietuvoje paskelbus karantiną besiruošiančioms kūdikio atėjimui šeimoms kyla įvairių klausimų. Iš karto po gimdymo mama galėjo glausti naujagimį prie krūtinės ir žindyti, tačiau, ar taip bus dabar, rūpi ne vienai besilaukiančiai moteriai ar jau ant rankų sūpuojančiai savo kūdikį mamai. Ar susirgus koronaviruso COVID-19 liga galima žindyti kūdikį? Kaip tuomet reikėtų saugiai žindyti? Ar pagimdžius naujagimis bus atskirtas nuo mamos? Atsako Kauno klinikų Neonatologijos klinikos Naujagimių ligų skyriaus vadovė, Žindymo komiteto narė ir sertifikuota tarptautinė žindymo konsultantė gydytoja neonatologė prof. Dalia Stonienė.

Ar koronaviruso (COVID-19) infekcija serganti žindanti mama kelia pavojų kūdikiui?

Žindymas ir motinos pienas suteikia apsaugą ir motinai, ir vaikui. Remiantis mokslo žiniomis, motinai susirgus COVID-19 liga, motinos pienas nelaikomas galimu infekcijos šaltiniu naujagimiui, panašiai kaip ir sergant kitomis oro lašeliniu būdu plintančiomis virusinėmis infekcijomis. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) netgi rekomenduoja, kad COVID-19 liga serganti  moteris žindyti pradėtų nuo pirmosios naujagimio gyvenimo valandos. Išimtinis žindymas turėtų būti tęsiamas iki 6 mėnesių, pradėjus primaitinimą – bent iki 2 metų.

Žinoma, yra aprašyti tik keli kūdikių koronaviruso (COVID-19) infekcijos lengvos klinikinės eigos atvejai. Tačiau gimdyvių, sergančių COVID-19 liga, vaisiaus vandenyse, virkštelės kraujyje, jų naujagimių gerklės tepinėliuose bei motinos piene infekcijos sukėlėjo nerasta. Nors dar nėra įrodyta, tačiau tikėtina, jog serganti mama su savo pienu gali perduoti naujagimiui specifinius COVID-19 antikūnus, jau praėjus kelioms dienoms nuo infekcijos.

Kaip reikėtų elgtis saugant naujagimį nuo koronaviruso (COVID-19) infekcijos?

Kaip jau esu minėjusi, žindant motinos pienu infekcija nėra perduodama, tačiau kaip ir visos kitos oro lašeliniu būdu plintančios infekcijos gali būti perduodamos artimo kontakto metu, todėl svarbu laikytis įprastų saugumo priemonių. Artimo kontakto metu arba žindant, motina turi dėvėti apsauginę veido kaukę, nebučiuoti kūdikio, kad ir kaip norėtųsi. Nepamiršti kruopščiai plauti rankas, ypač prieš maitinimą. Naujagimio lovytė turėtų būti dviejų metrų atstumu nuo motinos. Svarbu tinkamai vėdinti patalpas ir užtikrinti švarą namuose. Patarčiau svečių artimiausiu metu nepriimti.

Ar naujagimis gali būti laikinai atskirtas nuo motinos?

Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja nepaisant to, ar motinai, ar jos kūdikiui įtariamas ar patvirtintas COVID-19 virusas, jie nuo pat gimimo turėtų palaikyti oda prie odos kontaktą ir inicijuoti žindymą. Atskyrimas gali turėti neigiamą poveikį mamai ir jos vaikui, taip pat atskyrimas neužtikrina apsaugos, nes užsikrėsti galima ir besimptomėje ligos fazėje.

Žindyti nedera tik esant sunkiai motinos ligai. Jei ji karščiuoja, kosėja ar skrepliuoja, kūdikis turėtų būti atskirtas tol, kol sulaukiama COVID-19 infekcijos patvirtinimo iš laboratorijos. Jei atsakymas teigiamas, mama ir kūdikis laikomas atskirai, jei neigiamas, jie gali būti kartu. Sprendimas dėl mamos ir kūdikio atskyrimo priimamas individualiai, atsižvelgiant į mamos pageidavimą, ligoninės nuostatas ir epidemiologinę situaciją šalyje. Jei vaikas laikinai atskiriamas nuo mamos, jį rekomenduojama maitinti nutrauktu motinos pienu. Nutrauktas pasterizuotas pienas nėra tinkamas. Visais atvejais rekomenduoja palaikyti motinos laktaciją – pieno gamybą, kad būklei pagerėjus ji galėtų maitinti savo pienu.

Kauno klinikų informacija

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook