Ausų skausmas

Ausų skausmas kankina daugelį vaikų. Ausį gali skaudėti peršalus ir šis skausmas greitai praeina, kai vaikas patenka į šiltą patalpą. Kad ausytės neperšaltų šaltuoju metų periodu neišleiskite vaiko į lauką be kepurės.

Vidurinės ausies uždegimas (otitas)

Dažna ausies skausmo priežastis – infekcijos, ypač vaikams iki 8 metų. Populiariausia – vidurinės ausies (būgninės ertmės, ausies trimito ir speninės ataugos) uždegimas ( otitas). Tai labai dažnai pasitaikanti vaikų iki trejų metų liga. Otitu dažniausiai susergama esant viršutinių kvėpavimo takų uždegimui. Ūmų vidurinės ausies uždegimą sukelia bakterijos, kurios į vidurinę ausį patenka pro ausies trimitą, jungiantį būgnelio ertmę su nosiarykle. Mažylių trimitas (Eustachijaus vamzdelis) trumpas, paltus ir tiesus, todėl bakterijos greitai pasiekia vidurinę ausį.

Susirgus sloga ar prienosinių ančių uždegimu (sinusitu), ausies trimitas paburksta ir gali prasidėti vidurinės ausies uždegimas. Pro išorinę ausį bakterijos gali prasiskverbti tik tuomet, kai pažeidžiamas ausies būgnelis.

Otitas gali išsivystyti po kelių dienų vaikui peršalus. Ausų uždegimas gali prasidėti ir sergant gripu, laringitu, bronchitu ar plaučių uždegimu. Pakyla temperatūra, vaiką gali pykinti. Ausies skausmas gali sklisti į dantis ir smilkinį. Mažas vaikas, nesugeba pasakyti, ką jam skauda, paprasčiausiai verkia, rėkia, trina skaudamą ausytę. Ausies skausmas stiprėja čiulpiant, todėl pradėjęs žįsti kūdikis paleidžia krūtį ar čiulptuką ir ima verkti. Vaikui pakyla kūno temperatūra ( ji gali būti ir aukšta), iš ausies gali tekėti išskyros, vaikas gali viduriuoti arba vemti, pablogėja klausa.

Nusilpus vaiko imunitetui gali prisidėti komplikacijos: pūlinis meningitas, vidinės ausies uždegimas, veido nervo parezė.

Pažeista infekcijos vidurinė ausis prisipildo skysčio ir pūlių. Spaudimas joje gali pakilti ir tuomet plyšta ausies būgnelis ir ausyje susikaupusios išskyros išteka išorėn. Tuomet skausmas nuslūgsta, būgnelis nebespaudžiamas.

Otito gydymą gali skirti tik gydytojas. Paprastai ši ausų liga gydoma antibiotikais. Kartais atsitinka, kad išgijus ausyje lieka ligos metu susidariusių išskyrų, todėl  po 6–8 savaičių vaiką turėtų dar sykį apžiūrėti gydytojas. Jeigu ausyje liks skysčio, vaikas gali apkursti. (Klausos sutrikimai).

Jei įtariate, kad vaikui ūmus vidurinės ausies uždegimas, skubiai kreipkitės į gydytoją. Kol gydytojas neapžiūrės vaiko, negalima lašinti jokių vaistų.

Kaip padėti vaikui? Ausies skausmą malšina šildymas. Prie skaudamos ausies galima pridėti suvyniotą į rankšluostį šildyklę arba skaudamą ausytę užkloti storu vatos sluoksniu ir aprišti.

Gydytojo skirtus vaistus reikia būtinai vartoti visą jo nurodytą laiką. Negalima nutraukti gydymo, vos vaikui nustos skaudėti ausį.

Išorinės ausies uždegimas (otitas)

Išorinė ausis – tai ausies kaušelis ir išorinė klausomoji landa. Šia infekcija vaikai serga rečiau, bet vaiką gali kankinti stiprus ausies skausmas. Tai – išorinis otitas. Jį gali sukelti ne tik infekcija. Kartais išorinio ausies landos uždegimo priežastis būna dermatitas. Tuomet vaikui skauda ausį, bet nepakyla kūno temperatūra ir nėra kitų ausies uždegimo požymių, bet taip pat gali tekėti išskyros. Į gydytoją kreiptis būtina ir šiuo atveju.

Kai kurie vaikai išoriniu otitu serga dažnai. Jo priežastis gali būti ir į ausis patekęs baseino ar vonios vanduo. Gydoma ausų lašais, bet gali prireikti ir išvalyti ausies landą. Tai daroma poliklinikoje.

Išorinis otitas sukelia nemalonius pojūčius, bet jis neturi įtakos vaiko klausai ateityje.

Kitos priežastys

Skaudanti gerklė arba dantis gali  tai pat būti ausies skausmo priežastis, nes ausis pasižymi savybe – atspindėti skausmą.

Ausį skauda esant prienosinių ančių uždegimui (sinusitui).

Tikslią skausmo priežastį gali nustatyti tik gydytojas.

Šunvotė ausyje gali būti labai skausminga. Jeigu ji ne išorinės ausies landos viduje, ją lengva pastebėti.

Ausį vaikui gali skaudėti į ją patekus svetimkūniui, tuomet iš ausies teka daug skysčio. (Svetimkūniai). Nebandykite ištraukti svetimkūnį patys, nes galite jį nustumti dar giliau – būtinai kreipkitės į gydytoją.

Ausį gali skaudėti susidarius sieros kamščiui. Siera paprastai nesukelia papildomų problemų, tik gali kiek suprastėti klausa. Retais atvejais sieros gniužulėlis gali įsitvirtinti ausies kanalo sienelėse ir sukelti skausmą.

Ausį gali ilgai skaudėti po traumos, ypač, jeigu aplink ją yra mėlynė. Dėl stipraus smūgio į ausį plokščiu daiktu arba delnu gali plyšti būgnelis. Taigi, jeigu vaikas patyrė tokį smūgį ir skundžiasi zvimbimu ausyse arba suprastėjusia klausa, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook