Drauge su kosuliu – varome ligą lauk

Kosulys – įprastinis peršalimo ligos požymis, antra vertus, tai ne blogis, o organizmo  gynyba. Jį sukelia įvairūs į kvėpavimo takus patekę svetimkūniai, kurie dirgina šių takų receptorius, ir staiga triukšmingai išsiveržęs oro pliūpsnis kartu išmeta laukan ir dulkes, maisto daleles, sekretą, bakterijas bei virusus. Todėl ima kosėti užspringęs maistu ar žaislo detale vaikas, taip pat – jei iš nosiaryklės į kvėpavimo takus patenka gleivių sergant sloga, faringitu ar sinusitu. Peršalęs vaikas kosėja dėl kvėpavimo takų uždegimo, kurį sukelia virusinės infekcijos, o jomis mažyliai šaltuoju metų periodu serga dažnai.

Kaip padėti kosėjančiam vaikui?

Uždegimas gali atsirasti įvairiose kvėpavimo takų vietose. Viena iš kosulio priežasčių gali būti viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Kai pažeidžiama gerklė, vaikas suserga faringitu, jei uždegimas apninka gerklas – laringitu,  pasiekus jam trachėją – tracheitu. Sunkesniais atvejais  infekcija nusileidžia dar giliau ir vaikas suserga bronchitu, net plaučių uždegimu. Kosulio pobūdis priklauso nuo jį sukėlusios ligos: jis gali būti sausas, drėgnas, kai atkosėjama gleivių, priepuolinis, lojamas, paviršutiniškas, gilus. Pagal kosulį gydytojui lengviau nustatyti ligą. Pavyzdžiui, lojamas kosulys yra balso stygų uždegimo – laringito požymis, peršalimo kosulys iš pradžių sausas, vėliau pasidaro drėgnas. Užklupus kosuliui reikia pasitelkti jį į pagalbą, kad infekcija nepasiektų gilesnių kvėpavimo takų vietų.

Sauso kosulio kamuojamam mažyliui palengvės, jeigu sudrėks kvėpavimo takų gleivinė. Šiltas ir sausas oras išdžiovina gleives, o kai oras drėgnesnis, atsikosėti lengviau. Sudrėkinti orą namuose galite ant radiatoriaus užmetę šlapią rankšluostį arba įjungę oro drėkinimo prietaisą. Ligos periodu stenkitės apsaugoti vaiką nuo staigių oro temperatūros svyravimų.

Jeigu kosulio priežastis – viršutinių kvėpavimo takų uždegimas, padeda šilti gėrimai (arbata, kompotas, kisielius), gurkšnoti derėtų dažnai ir nedideliais kiekiais. Mokančiam skalauti gerklytę vaikui, nemalonius pojūčius nuramins vaistažolių nuoviros – ramunėlių, šalavijų, eukaliptų.

Vaistai į pagalbą kosuliui

Esant sausam kosuliui vaikui dažniausiai skiriami sekretą skystinantys bei jo išsiskyrimą skatinantys vaistai. Jeigu vaikas atkosėja gleivių (drėgnas kosulys), skatiname atsikosėjimą. Kosulys pasidaro drėgnas tuomet, kai vaiko kvėpavimo takuose susikaupia skreplių, kuriuose gausu gleivių bei dėl uždegimo susidariusių pūlių. Skrepliuose yra ir virusų bei mikrobų, todėl jeigu vaikas nuolat jų neatkosėja, šios išskyros nuteka į gilesnes kvėpavimo takų vietas ir infekcija išplinta. Vadinamieji vaistai nuo kosulio iš tikrųjų yra vaistai kosuliui, kurie skatina atsikosėjimą stimuliuodami kosulio refleksą ir padeda pašalinti žalingas išskyras. Tik tokiu būdu išvalius kvėpavimo takus, atlikęs savo darbą kosulys liaujasi.

Sausą kosulį slopinantys vaistai vaikams skiriami tik išimtiniais atvejais. Jeigu jų duosite savo nuožiūra, ligoniuko būklė gali pablogėti ir liga komplikuosis. Šių vaistų vaikui duokite tik gydytojui patarus. Jie skiriami, kai sausas, dirginantis kosulys užsitęsia, labai išvargina, vaikas vemia, alpsta, sutrinka miegas.

Tik vaikiški vaistai

Daugumą suaugusiesiems skirtų veiksmingų vaistų nuo kosulio gamintojai pritaiko vaikams. Vaikiškuose preparatuose parinkti atskiroms amžių grupėms reikalingi veikliųjų medžiagų kiekiai. Be to, mažylių vaistai skanūs, maloniai kvepia, todėl tėvams nereikia įkalbinėti jų išgerti. Populiariausia tokių vaistų forma – sirupai, kurie ne tik padeda kosuliui, bet ir sudirgusiai gerklytei.

Iš cheminių medžiagų pagamintų preparatų mažyliui duoti neskubėkite. Švelnesni ir tausojantys – augaliniai preparatai, vieni jų gaminami iš gebenės lapų ekstrakto. Natūralių augalinių vaistų pakanka įvairiomis kvėpavimo takų infekcijomis sergantiems vaikams. Jie padės suskystinti išskyras, kurias bus galima lengviau atkosėti, greičiau iškosėti teršalus esant drėgnam, pavyzdžiui, bronchito, kosuliui.

Gebenės galios

Nuolat žaliuojanti gebenė – ne vien tik dekoratyvinis vijoklis, puošiantis namus, balkonus ir sodybas. Liaudies medicinoje šis augalas jau seniai naudojamas kosuliui gydyti. Dėl gebenės lapuose esančių gydomųjų savybių turinčių medžiagų iš jų gaminami vaistai. Augalas turi veikliųjų medžiagų saponinų, todėl sirupai ir tirpalai iš gebenės lapų ekstrakto atpalaiduoja bronchų spazmus, padidina jų spindį ir gleivės lengvai pašalinamos. Taip pat šios medžiagos skystina gleives, kurias tokio pavidalo lengviau iškosėti. Kvėpavimo takai greičiau išsivalo ir ligoniukas gali lengviau kvėpuoti. Gebenių lapų ekstrakte esančios medžiagos pasižymi ir uždegimo slopinamuoju veikimu, taigi  atlieka dar vieną gerą darbą – sumažina gleivinės uždegimą ir pagreitina gijimą.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook