Intymioji higiena nėštumo metu apsaugo būsimą kūdikį

Intymioji higiena svarbi moters sveikatai visais gyvenimo periodais, bet nėštumo metu – ypatingai, nes turi įtakos būsimam vaikeliui. Tai viena iš sėkmingo nėštumo sąlygų, nes netinkama higiena gali paskatinti įvairias infekcijas. Dėl hormoninių pokyčių nėštumo metu padaugėja išskyrų, pakinta makšties gleivinės mikroflora ir greičiau prilimpa infekcijos. Todėl šiuo periodu patariama naudoti specialias higienos priemones, padedančias palaikyti ne tik švarą, bet ir normalią makšties terpę.

Dėl pagausėjusių išskyrų dažnesnė higiena

Tik užsimezgus vaisiui, moters organizme prasideda pokyčiai – kuriamos sąlygos vaikeliui išnešioti. Gimdos kaklelio kanale susidaro gleivių kamštis, užkertantis kelią į gimdą mikrobams. Padaugėja lytinio hormono – progesterono, todėl į dubens organus priteka daugiau kraujo ir pagausėja makšties išskyrų. Jos gali būti baltos arba gelsvos, bet neturi kelti jokių nemalonių pojūčių ir skleisti specifinio kvapo. Dėl bekvapių išskyrų baimintis nereikia, nes jomis organizmas apsaugo nuo infekcijų gimdą ir besivystantį vaisių. Bet atsiradus nemaloniems požymiams, derėtų  pasitikrinti pas gydytoją dėl infekcijos.

Kad pagausėjusios išskyros nekeltų diskomforto ir nebūtų terpė infekcijoms plisti,  užtenka dažniau negu įprastai apsiprausti lytinius organus.

Kalčiausias pakitęs pH ir nusilpęs imunitetas

Sveikos moters  makšties terpė rūgštinė (pH 3,5 – 4,5) – dėl joje esančios pieno rūgšties. Įprastinėmis sąlygomis makšties gleivinės ląstelėse gausu ypatingos medžiagos – glikogeno, kuri būtina čia esančioms laktobakterijoms. Glikogeno kiekį lemia moteriški hormonai estrogenai. Šiai medžiagai skylant ir susidaro pieno rūgštis, sukurianti rūgštinę makšties terpę, kurioje negali daugintis infekcijas sukeliančios bakterijos.

Nėštumo metu, vykstant hormoniniams pokyčiams ir dėl to sumažėjus makšties rūgštingumui, natūralus apsauginis mechanizmas susilpnėja. Ši gleivinės apsauga atkuriama iš lėto, o kol ji atsinaujina, gleivinė yra jautresnė įvairiems dirgikliams.  Dar labiau makšties terpę nualina netinkamos higienos priemonės. Tuomet makštyje pradeda sparčiai daugintis patogeninės bakterijos ir nėščioji tampa imlesnė infekcijoms.

Būtent taip gali lengvai nutikti nėštumo metu dar ir todėl, kad būsimą kūdikį nešiojančios moters imunitetas nusilpęs – taip gamtos sutvarkyta, kad jis yra slopinamas. Lytinių organų ligos ypatingai pavojingos pirmąjį nėštumo trimestrą, nes gali sukelti persileidimą.

Sutrikusi makšties mikrofloros pusiausvyra kelias į grybelines ir bakterines infekcijas

Dėl sutrikusios makšties mikrofloros pusiausvyros priešais gali tapti ne tik infekcijos iš išorės, bet ir savi, įprastinėmis sąlygomis taikiai gyvenantys mikroorganizmai, kurių pagausėjus atsiranda ligos. Sutrikus makšties pH ir sumažėjus pieno bakterijų sparčiai ima daugintis patogeninės bakterijos ir grybeliai.

Infekcija priklauso nuo įsigalėjusių mikroorganizmų rūšies. Vyraujant grybeliams išsivysto  grybelinė infekcija (liga kitaip vadinama pienlige, grybeliu, kandidoze), o įsigalėjus bakterijoms – bakterinė, kuri dar kitaip vadinama bakterine vaginoze.

Vienas iš tokių mikroorganizmų, kuriam susidaro palanki terpė daugintis, yra baltasis balkšvagrybis (Candida albicans), jis sukelia makšties kandidozę (pienligę). Daugelis moterų šia liga pirmą kartą suserga nėštumo metu. Pienligei prasidėjus, makštį peršti bei niežti, atsiranda varškinių išskyrų. Ši grybelinė liga nustatoma maždaug pusei besilaukiančiųjų. Pienligė linkusi kartotis, išsigydyti  ją  labai svarbu ne tik dėl būsimos mamos, bet ir vaikelio sveikatos. Negydomas grybelis gali sukelti priešlaikinį gimdymą, o gimdymo takais keliaujantis vaikelis užsikrės burnos pienlige. Todėl įtarus ligą būtina kreiptis į gydytoją.

Dėl pakitusios makšties mikrofloros ir susilpnėjusio imuniteto nėščiosioms dažnokai pasitaiko kita infekcija – bakterinė vaginozė. Jos požymis – žuvies kvapo išskyros, gali niežėti aplink makštį, perštėti šlapinantis. Liga pavojinga nėštumui, nes gali sukelti  persileidimą arba priešlaikinį gimdymą, ja sirgusių būsimų mamų kūdikiai dažniau gimsta nedidelio svorio.

Apsisaugoti nuo infekcijų gali padėti ir tinkamas intymios higienos prausiklis

Išvengti infekcijų ir apsaugoti būsimą kūdikį nėščioji gali ne tik dažniau apsiprausdama intymias vietas, bet ir naudodama specialius intymios higienos prausiklius.

Nėštumo metu patariama vengti net mažiausio lytinių organų sudirginimo. Įprastinis kūno prausiklis, muilas gali išsausinti intymių vietų gleivinę, išbalansuoti makšties pH bei bakterijų pusiausvyrą,  ypač jeigu jame yra galinčių suerzinti aromatizuojančių medžiagų.

Nėščia moteris turėtų rinktis specialius intymios higienos prausiklius, kurie ne tik pašalina nešvarumus, suteikia gaivumo pojūtį visai dienai, bet ir dėl jų sudėtyje esančių specialių ingredientų (tokių kaip antivaginolizinas, pieno rūgštis). Jie padeda palaikyti normalią bakterijų pusiausvyrą, neišbalansuoja lytinių organų pH ir nesudaro palankios terpės patogeniniams mikroorganizmams daugintis.

Renkantis tinkamą intymios higienos prausiklį rekomenduojama atkreipti dėmesį į šias savybes.

  • Prausiklio pagrindą turi sudaryti natūralūs komponentai, turintys apsauginių, raminamųjų ir drėkinamųjų savybių.
  • Svarbu, kad prausiklio pH lygis būtų apie 4 ir jis padėtų atkurti nėštumo metu sumažėjusį makšties rūgštingumą, bakterijų pusiausvyrą. Vienas iš tokių prausiklių komponentų – natūraliai makštyje egzistuojanti pieno rūgštis, kuri neleidžia daugintis infekcijas sukeliantiems mikrobams.
  • Nėščiajai skirtuose prausikliuose turėtų būti minimalus sudedamųjų dalių kiekis – tik tai, kas būtina.
  • Rekomenduojama, kad pasirinktas intymios higienos prausiklis būtų patikrintas dermatologų.
  • Patariama rinktis intymios higienos prausiklį, kurio sudėtyje nėra SLS, SLES, aromatinių medžiagų, alkoholio, dažiklių, parabenų.

Intymiosios higienos taisyklės

Kad higienos procedūros padėtų apsisaugoti nuo lytinių infekcijų, rekomenduojama:

  • Intymias vietas prauskite švariomis rankomis, todėl pirmiausia su muilu plaukite jas. Nenaudokite kempinių, nes jomis galite pažeisti gležną lytinių vietų gleivinę
  • Nėštumo metu venkite maudynių vonioje, nes tai didina infekcijų tikimybę, karšta vonia gali sudaryti persileidimo pavojų. Prauskitės po dušu.
  • Prauskitės pradėdamos nuo priekio išangės link, kad į makštį nepatektų mikrobų iš išangės. Vanduo turi būti šiltas, nes karštas ar šaltas gali sudirginti, sukelti uždegimą ir sudaryti persileidimo pavojų.
  • Jokiu būdu negalima plauti makšties, jeigu tokios procedūros nepaskyrė gydytojas, nes suardysite natūralią mikroflorą ir padidės infekcijų tikimybė.
  • Intymių vietų netrinkite, o atsargiai nusausinkite atskiru minkštu rankšluosčiu, kurį skalbkite alergijų nesukeliančiais skalbikliais, pavyzdžiui, skirtais vaikų drabužėliams. Oda ir gleivinė besilaukiant kūdikio labai jautri, ją gali sudirginti skalbiklyje esančios cheminės medžiagos, kurių lieka net gerai išskalautame audinyje.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook