Ką turėtų žinoti laringitu sergančio vaiko mama ir tėtis?

Ką daro mama, jei vaikui netikras krupasPermainingas pavasario oras taip pat greitai gali susargdinti vaiką kaip ir žiemos šaltis. Paprastai tėvai labai nesibaimina, kai vaikas pradeda kosėti, sloguoja ar ima skaudėti gerklytę. Mat šaltojo sezono kvėpavimo takų ligos – nuolatinis vaikystės palydovas. Po savaitėlės vaikas bus vėl sveikas ir linksmas. Neramu pasidaro susidūrus su sunkesne liga – gerklų uždegimu laringitu. Maži (6 mėnesių – 5 metų) vaikai dažnai serga virusiniu gerklų uždegimu – stenozuojančiu laringitu, kuris dar vadinamas obstrukciniu laringitu arba virusiniu krupu ir netikru krupu.

Kas per baubas – tas netikras krupas?

Per nosį ir nosiaryklę patekusi infekcija išplinta į gerklas ir trachėją. Ūmus stenozuojantis laringitasvirusinis gerklų uždegimas, kaip ir laringotracheitas, kai gerklų uždegimas pažeidžia ir trachėją. Dėl infekcijos paburksta gleivinės ir kamuoja spazmai, todėl vaikui sunku kvėpuoti ir gali ištikti dusulio priepuoliai. Gerklų stenozę (tinimą) dažniausiai sukelia virusai: paragripo virusas, respiracinis sincitijaus virusas (RSV) ir adenovirusas.

Netikruoju šis krupas pavadintas todėl, kad skirtume nuo tikrojo krupo, kuris ištinka sergant difterija. Abiejų negalavimų simptomai labai panašūs. Tik sergant difterija, orui sunku prasiskverbti dėl kvėpavimo takuose išplitusių balkšvai pilkų apnašų, o ne dėl balso klosčių ir poklostinės srities audinių paburkimo, kaip ištikus netikram krupui.

Pavojaus signalai mamai ir tėčiui

Ūmaus stenozuojančio laringito simptomai: lojamas kosulys, užkimęs balsas, švilpimo garsas įkvepiant, viršutinių kvėpavimo takų uždegimo požymiai: pakilusi kūno temperatūra, sloga, kosulys. Lojamo pobūdžio kosulio priepuoliai kamuoja dažniausiai naktį ir paryčiais. Vaiką gali ištikti stridoras – garsus dusulys įkvepiant, triukšmingas kvėpavimas, gali sustiprėti kvėpavimo raumenų susitraukimai.

Mama turėtų prisiminti, kad netikro krupo požymiai atsiranda ir staiga, atrodytų, vaikui esant sveikam, ir palaipsniui – praėjus keletui dienų nuo ūmios kvėpavimo takų infekcinės ligos pradžios.

Efektyvi pagalba – inhaliacijos

Jeigu vaikas ima dusti stipraus kosulio priepuolio metu, mama turėtų veikti ramiai ir stengtis, kad ir vaikas išliktų ramus. Paimkite mažylį ant rankų, kalbėkite su juo. Kuo ramesnis vaikas, tuo jam lengviau kvėpuoti. Paprasčiausia liaudiška pagalbos priemonė – kvėpavimas garais. Vonioje atsukite karšto vandens čiaupą ir pabūkite su vaiku garuose.

Pagrindinė ir rimčiausia pagalbos priemonė laringitu sergančiam vaikui – inhaliacija. Dažnai sergančiam vaikui pravartu nupirkti inhaliatorių. Staiga ištikus priepuoliui juo galėsite atlikti negazuoto mineralinio vandens arba fiziologinio tirpalo inhaliacijas.

Daug privalumų turi kompresorinis inhaliatorius. Jis skystį paverčia aerozoliu, todėl vaistai nenunešami į kitus organus, nes nepatenka į kraują – veikia reikiamą vietą, būtent – kvėpavimo takus. Inhaliacijoms tinka visi gydytojo išrašyti skysti vaistai. Procedūras patogu atlikti ir sėdinčiam, ir gulinčiam žmogui. Tai ypač patogu, jeigu serga mažas vaikas arba kūdikis. Inhaliacijos padės vos tik atsiradus pirmiesiems slogos, tonzilito ar faringito požymiams, bronchitu sergančiam vaikui ar suaugusiajam.

Duokite vaikui pakankamai skysčių – jie suskystins ir gleives. Labai svarbu vaikui daug gerti po priepuolio, nes patyrus stresą ir stiprią įtampą sutrinka skysčių organizme pusiausvyra. Ekstremaliu atveju tai gali sukelti kraujotakos sutrikimus.

Pasirūpinkite, kad kambario, kuriame miega kūdikis arba vaikas, oras būtų drėgnas. Jeigu neturite oro drėkinimo prietaiso, prie vaiko lovelės pakabinkite drėgnus rankšluosčius.

Mama, prisimink, ko daryti nevalia

Nenaudokite garstyčių kompresų ir tepalų įtrinimams su aštraus kvapo eteriniais aliejais. Jie gali sukelti refleksinius gerklų spazmus. Venkite medaus, citrusinių vaisių sulčių – alergiškam vaikui šie produktai gali padidinti gerklų paburkimą.

Jokiu būdu neduokite vaikui kosulį slopinančių vaistų. Kosulys atlieka apsauginę organizmo funkciją, todėl reikia skatinti gleivių atkosėjimą.

Jeigu vaikas linkęs sirgti laringitu, mama ir tėtis turi skirti ypatingą dėmesį profilaktikai ir būti pasirengę tuojau pat padėti vaikui, kol atvyks gydytojas.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook