Kad ausų skausmas nesugadintų vaikui vasaros

Ausų skausmasAtėjus vasarai viliamės, kad šaltojo periodo ligos pasitraukė, deja, šilčiausias metų sezonas taip pat palankus ir peršalimams, ir ausų uždegimams. Ausų skausmas vaiką gali užklupti ir po maudynių jūroje, ežere arba skrendant lėktuvu.

Kodėl vasarą nesiliauja ausų uždegimai?

Ausų uždegimas (otitas) gali būti dažnai vasarą pasitaikančio alerginio rinito komplikacija. Vasarą ausų ligomis vaikai taip pat serga dėl peršalimų, kuriems palankios sąlygos temperatūrų skirtumai lauke ir patalpose su oro kondicionieriumi. Liga gali prasidėti, kai saulėje įkaitęs vaikas pasimaudo šaltame vandenyje, neretai mažieji peršąla pernelyg ilgai būdami vandenyje. Be to, maudantis į ausis patekus vandens, uždegimą sukelia jame esančios bakterijos.

Ausų negalavimai yra susiję ir su slėgio pokyčiais už ausies būgnelio esančioje ertmėje. Tai gali nutikti, pavyzdžiui, nardant. Dažnai ši problema užklumpa besimaudant dar nuo slogos ar kitos peršalimo ligos neišgijusiam vaikui.

Ausies skausmą gali išprovokuoti skrydis lėktuvu, ypač – staigūs slėgio pokyčiai kylant ir leidžiantis lėktuvui, kai oro slėgis ausyse ir aplinkoje pasidaro skirtingi. Tuomet ištinka barotrauma, kuri pajuntama iš ausų skausmo, užgulimo, spengimo, kartais ir pykinimo. Barotrauma gali pažeisti ausies būgnelį, išorinę ir vidurinę ausį, prienosinius ančius.

Dėl slėgio pokyčių atsiradęs vidurinės ausies pažeidimas vadinamas barotrauminiu otitu. Ypatingai jo saugotis derėtų esant net ir nedidelei slogai, dėl kurios taip pat paburksta nosies gleivinė. Todėl prieš skrydį reikėtų įlašinti vaistukų nuo slogos. Pagerinti savijautą skrendant galima ryjant seiles, kramtant gumą, vaikui patariama duoti čiulpti ledinuką ant pagaliuko.

Mažų vaikų liga – vidurinės ausies uždegimas

Ausies uždegimas gali pažeisti išorinę, vidurinę ir vidinę ausį. Pagrindinės ausies uždegimo formos yra išorinės ir vidurinės ausies infekcija. Išorinis ausies uždegimas išsivysto išorinėje jos landoje. Jis gali atsirasti vaikui sužalojus ausies landą kokiu nors daiktu, taip pat maudantis bei plaukiojant į ausį patekus bakterinei infekcijai. Tuomet ausį niežti, skauda, gali tekėti išskyros.

Dažniausiai vaikai serga vidurinės ausies uždegimu – otitu, kuris apima būgninę ertmę ir klausomąjį vamzdį, liga neretai prasideda sloguojančiam mažyliui. Otitas yra dažniausia peršalimo komplikacija, kurią paspartina ir netinkamas nosies šnypštimas.

Vidurinės ausies uždegimu sergantys kūdikiai ir maži vaikai nuolat verkia, irzlūs, griebiasi už ausytės, kartais viduriuoja, vemia, gali pakilti kūno temperatūra. Sergant otitu dažnai suprastėja vaiko klausa, o kūdikiui sunku net valgyti, nes čiulpiant skausmas stiprėja.

Dažniausiai otitu serga mažyliai nuo šešių mėnesių iki trejų metų. Ūminį vidurinės ausies uždegimą vaikams paprastai sukelia bakterijos ar virusai, kurie į vidurinę ausį patenka per klausomąjį (Eustachijaus) vamzdį, jungiantį vidurinę ausį su nosiarykle. Kūdikių ir mažų vaikų klausomasis vamzdis yra trumpas, platus ir horizontalios padėties, todėl nosyje esantis užkratas lengvai patenka į vidurinę ausį.

Esant nosies ir nosiaryklės uždegimui, adenoidų išvešėjimui ar dėl kitų priežasčių užblokuojama oro cirkuliacija per Eustachijaus vamzdį. Dėl to vidurinėje ausyje už būgnelio ima kauptis nebegalintis ištekėti skystis arba pūliai. Ausies būgnelis gali parausti, sustorėti, kartais išsipučia ar pratrūksta. Taip nutinka sergant pūliniu otitu. Prieš trūkstant būgneliui kamuoja stiprus ausies skausmas, o jam trūkus simptomai susilpnėja ir iš ausies teka išskyros.

Daugumai liga praeina be pasekmių, juo labiau, kad pūliniu otitu vaikai serga retai, tačiau pasveikęs mažylis gali laikinai neprigirdėti, nes kurį laiką vidurinėje ausyje išlieka skysčio ar gleivių.

Iš kur atsiranda nepakeliamas ausų skausmas?

Stiprus skausmas – pagrindinis ir nemaloniausias otito požymis. Sergant vidurinės ausies uždegimu, paburkęs ar dėl išvešėjusių tonzilių blokuojamas Eustachijaus vamzdis užsikemša ir vidurinės ausies ertmėje besikaupiantis skystis čia padidina slėgį, dėl to ir atsiranda stiprus skausmas. Sergant ūminiu otitu, vidurinėje ausyje susikaupusiame skystyje dauginasi virusai ar bakterijos, ir jų sukeltas uždegimas yra dar viena skausmo priežastis.

Ausų skausmas laikomas vienu stipriausių, stipriau skauda tik dantis. Ausies skausmas tėvams parodo aiškią negalavimo priežastį. Sergant otitu net nestiprus prisilietimas prie ausies kriauklės gali sukelti didelį skausmą, kuris plinta į visą galvą. Tokį skausmą pakelti mažam vaikui ypatingai sunku ir apie didžiulį diskomfortą jis praneša klyksmu ir dirglumu. Pagrindinė pagalba otitu sergančiam vaikui ir yra skausmo malšinimas.

Pagalba ausų skausmą kenčiančiam vaikui

Pirmoji pagalba, kurią gali suteikti tėvai skausmo kamuojamam vaikui, yra sugirdyti vaistų nuo skausmo ir įlašinti specialių vaikams skirtų ausų lašiukų. Tai galima daryti kartu ir veiksmingai padeda. Pavyzdžiui, ausų lašai, kurių sudėtyje yra lidokaino ir fenazono, ne tik greitai malšina skausmą, bet ir mažina uždegimą. Skausmui malšinti galima aplink kaušelį uždėti šildomąjį kompresą arba šiltai aprišti ausį. Bet šis būdas tinka tik tuomet, kai ausys nepūliuoja.

Ausų lašai su lidokainu bei fenazonu padės nuslopinti ir skrydžio metu ar nardant barotraumos sukeltą ausies skausmą.

Jei vidurinės ausies uždegimas nesunkus, temperatūra neaukšta, keletą dienų galima gydyti vaiką patiems. Dažniausiai užtenka duoti geriamųjų nuskausminamųjų vaistų ir lašinti ausų lašus. Vidurinės ausies uždegimas dažniausiai nėra pavojingas ir praeina per 7–14 dienų.

Jei gydant vaiką vaistais nuo skausmo ir ausų lašais po keleto parų otito simptomai nepraeina, vaikui negerėja, važiuokite pas gydytoją. Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei iš ausies ėmė tekėti sekretas, sutriko vaiko pusiausvyra.

Be pagrindinių rekomendacijų vengti staigaus temperatūros kritimo, peršalimų, maudynių nešvariuose tvenkiniuose, patariama laiku išgydyti slogą, nes nosies gleivinės paburkimas ir pasunkėjęs kvėpavimas skatina ausų uždegimą. Todėl susirgus ausų uždegimu svarbu kartu gydyti slogą ir nosiaryklės uždegimą.

Otitas užklumpa staiga, o padėti vaikui reikia tuojau pat, atsiradus ausies skausmui. Todėl namų vaistinėlėje turėkite ir nuskausminamųjų vaistų, ir skausmą bei uždegimą mažinančių ausų lašų, atostogaudami su vaikais, tokių preparatų nepamirškite įsidėti į kelioninę vaistinėlę.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook