Kada kūdikiui prireikia mišinuko?

Kūdikio maitinimas, kai mama neturi pienoŽindymas – unikalus, nepakeičiamas ir geriausias kūdikio maitinimo būdas. Mamos pienas suteikia kūdikiui reikiamą vitaminų, mikroelementų ir riebalų kiekį. Iš mamos pieno puikiai įsisavinamos visos kūdikiui būtinos medžiagos. Jame yra biologiškai aktyvių medžiagų – fermentų, hormonų, imunoglobulinų ir leukocitų. Dirbtinai sukurti identiškų komponentų visumą neįmanoma. Natūraliai maitinamas kūdikis gerai auga bei atsparus ligoms. Neabejotina ir psichologinė žindymo svarba – nuo pat pirmųjų dienų formuojamas abipusis ryšys. Iki 6 mėnesių kūdikio vystymuisi pakanka vien motinos pieno. Žindyti vaiką pediatrai pataria iki 2 metų, nuo 6 mėnesių primaitinant kitu maistu.

Kada mamos pieno neužtenka

Deja, žindymas ne visada įmanomas. Pieno paprasčiausiai gali gamintis per mažai, kūdikis nepriauga pakankamai svorio, o pastangos paskatinti pieno gamybą nesėkmingos. Nerekomenduojama žindyti vartojančiai vaistus, infekcine liga sergančiai mamai. Tuomet mama priversta primaitinti kūdikį mišiniais

Kartais mama turi kuriam laikui palikti kūdikį su tėčiu arba kitu artimu žmogumi, o nutraukto pieno nepakanka. Daugelis jaunų mamų mokosi, kitos, bijodamos prarasti gerą darbą arba dėl finansinės situacijos, į darbovietę sugrįžta daug anksčiau negu baigiasi kūdikio žindymo periodas.

Vis dėlto dirbtinis maitinimas – atsakingas žingsnis. Todėl prieš įvedant mišinukus į kūdikio mitybos racioną, mama turėtų išbandyti visus įmanomus būdus, kad galėtų tęsti kūdikio maitinimą krūtimi. Geriausia visais atvejais pasikonsultuoti su pediatru.

Kaip suprasti, kad kūdikiui trūksta pieno?

Neapsirikite: jeigu kūdikis neramus, nenori paleisti krūties, dar nereiškia, kad jam per mažai mamos pieno. Be to, kad vaikas priauga mažai svorio, mitybos trūkumą rodo du pagrindiniai požymiai: kūdikis retai šlapinasi (mažiau nei 6 kartus per parą) ir tuštinasi žaliomis, vadinamosiomis – bado išmatomis. Prieš pradedant mišriai maitinti kūdikį, būtinai reikia įsitikinti, ar jam tikrai trūksta pieno ir ieškoti jo trūkumo priežasčių.

Pieno mišiniai – kai mamai reikia pagalbos

Jeigu trūksta mamos pieno, svarbiausia kūdikiui iki vienerių metų neduoti karvės pieno ir jo mišinių, pagamintų namuose. Karvės pienas – vertingas produktas, kuriame gausu vitaminų, mineralų, baltymų, amino rūgščių, angliavandenių ir įvairiausių fermentų. Bet kūdikiui karvės pienas gali pakenkti. Motinos piene baltymų ir angliavandenių virškinimui reikalingų fermentų tiek, kiek reikia kūdikio žarnynui. Karvės piene šių fermentų daug daugiau, todėl jis sunkiau ir ilgiau virškinamas, be to, šis pienas dirgina kūdikio skrandį. Karvės piene esantis fermentas kazeinas – alergenas kūdikiui. Jis gali sukelti kvėpavimo takų negalavimus bei odos bėrimus. Karvės pienas dar ir per riebus, todėl ilgai virškinamas labai apkrauna kūdikio organizmą. Be to, šiame piene nėra kai kurių kūdikiui svarbių naudingųjų medžiagų.

Pieno mišiniai – panašesni į mamos pieną, juose daug kūdikiui reikalingų vitaminų, mineralų ir kitų medžiagų. Vietoj kazeino pieno mišiniuose naudojamos pieno išrūgos. Juose esanti laktozė pagerina virškinimą bei padeda įsisavinti kalcį ir geležį. Į mišinių sudėtį įeina baltymų sintezei reikalinga amino rūgštis taurinas. Nuo jos priklauso regėjimas ir nervų sistema. Yra mišinių su probiotikais ir prebiotikais. Probiotikai reikalingi susidoroti su blogosiomis bakterijomis ir gerųjų bakterijų kiekiui padidinti. Prebiotikai padeda virškinimui ir imunitetui.

Maitinanti kūdikį pieno mišiniu mama turi laikytis taisyklių. Mišinių, skirtingai nuo motinos pieno, negalima duoti kūdikiui pagal pareikalavimą. Reikia laikytis mitybos režimo ir mišinuko proporcijų: per skystas ar per tirštas mišinys kūdikiui netinka.

Konkretų pieno mišinuką pagal kūdikio amžių bei sveikatą geriausiai rekomenduos pediatras.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook