Kai užklumpa rudeninis peršalimas

Vaiko peršalimas atneša ligasTik spėjus atšalti orui prasideda peršalimų periodas. Vaikai virusinę infekciją pasigauna gana dažnai. Drėgmė ir temperatūros svyravimai susilpnina mažųjų atsparumą, o suprakaitavusį ar kojytes sušlapusį vaiką greitai sušaldo vėjas. Tai labai patinka virusams. Viršutinių kvėpavimo takų ligomis vaikai serga iki 7-10 kartų per metus. Net ir beveik niekada nesirgusį mažylį virusai palaužia pradėjus lankyti darželį, nes jų ten gerokai daugiau negu namuose, o dar besiformuojančiam vaiko imunitetui sunku atsilaikyti. Virusines ligas darželyje vaikai vienas kitam perduoda žaibišku greičiu. Tėvams belieka padėti mažyliui greičiau pasveikti ir stiprinti vaiko imunitetą.

Ligos pradžia

Peršalimo simptomai paprastai atsiranda po 1-3 parų inkubacinio periodo. Šokteli temperatūra, vaikas pradeda čiaudėti ir kosėti, užgula nosį ir ima tekėti vandeningos ir gleivingos išskyros, dėl perštinčios gerklės jam sunku ryti, skauda galvą, parausta ir ima ašaroti akytės, padidėja kaklo, pažastų limfmazgiai. Mažylis tampa irzlus, mieguistas, greitai nuvargsta, netenka apetito, atsisako net mėgstamų žaidimų.

Suprasti, kas vaikui negerai, gali būti sunku, jeigu jis pats dar nemoka apibūdinti savo negalavimų. Išeitis tėveliams – žaidimas, susidedantis iš klausimų, kurie padės atpažinti ligos požymius. Pirmiausia vaiką nuraminkite, nes ilgai verkiant pakils dar didesnė temperatūra. Nors pakilusi temperatūra reiškia, kad vaiko imunitetas kovoja su liga, jei ji aukštesnė kaip 38,5 laipsnių, jau reikia duoti karščiavimą mažinančių vaistų.

Sergančiam vaikui būtinai iškvieskite gydytoją, nes tik specialistas tiksliai nustatys ligą ir paskirs tinkamus vaistus. Gydytojas padės ne tik greičiau nugalėti ligą, bet ir išvengti sunkesnių komplikacijų. Netinkamai gydoma infekcija iš viršutinių kvėpavimo takų gali nuslinkti į plaučius.

Jeigu vaikui didelė temperatūra

Temperatūros iki 38,5 laipsnių mažinti nereikia, nes trukdysime mažyliui nugalėti virusus. Karščiuojant gaminasi virusus naikinantis baltymas – interferonas. Be reikalo numušus temperatūrą, vaikas gali sirgti ilgiau. Taigi pradedame mažinti aukštesnę kaip 38,5 laipsnių temperatūrą, nes ji labai pablogina vaiko savijautą, slopina aktyvumą, sutrikdo miegą, vaikas nebenori nei valgyti, nei gerti. Be to, užsitęsęs karščiavimas gali sukelti traukulius. Namų vaistinėlėje reikia būtinai turėti vaistų nuo temperatūros – juk susirgti vaikas gali ir naktį.

Saugūs vaikams, be to, efektyviausi – ibuprofeno preparatai, jie veikia greitai ir ilgai. Tokie vaistai padės ir nuo skausmo bei uždegimo. Sirupo pavidalo vaikiškais ibuprofeno vaistukais patogu mažylį girdyti. Neapsiriksite dėl dozės, o ir skonis mažiesiems ligoniukams patiks.

Užgulta nosis ir kosulys

Gerai pažįstamas peršalimo simptomassloga. Užgulta nosyte sunku kvėpuoti, todėl kūdikiui ar mažam vaikui, kuris nemoka išsišnirpšti, reikia ją išvalyti specialiu siurbtuku. Vaistinėje nusipirkite purškiamą jūros vandens preparatą nosytei plauti. Mažos skysčio dalelės gerai sudrėkins nosies gleivinę ir gleivės lengviau pasišalins. Be to, gleivinė greičiau atsikurs ir nosytės neužkimš sukietėję gleivių gumulėliai. Jeigu nosytės išskyros pūlingos, prireiks antimikrobinių ir antivirusinių lašiukų, kuriuos patars įsigyti gydytojas. Tik prisiminkite, kad kraujagysles siaurinančių nosies lašų nedera vartoti dažniau kaip 4 kartus per dieną ir ilgai, nes jie ne tik mažina nosies paburkimą, bet ir išsausina gleivinę. Be to, prie jų įprantama.

Atsikosėti vaikui padės gleives skystinantys vaistukai, įvairūs tepaliukai, kurių įtrinsite į vaiko krūtinę, šiltos arbatėlės. Gerklės skausmą ir uždegimą nuramins čiulpiami vaistukai. Dar gerklę galima skalauti šiltu pasūdytu vandeniu ar specialiomis vaistinėse parduodamomis skalavimo priemonėmis.

Ligoniuko režimas

Ligoniukui kovoti su liga reikia suteikti geras sąlygas. Geriausia, jei sergantis mažylis gulės lovoje, bet mažą vaiką sunku nulaikyti. Pasiūlykite jam ramius žaidimus: pilies iš kaladėlių statybą, dėlionę, knygelę. Vaikas turi daug gerti, nors ir nesinorėtų, nes prakaituodamas jis netenka skysčių. Sugalvokite žaidimas, kurie paskatins mažylį gerti skanų kompotą arba arbatėlę drauge su lėlėmis, žaidimų žmogeliukais. Jeigu vaikas mėgsta, išspauskite jam šviežių sulčių, išvirkite obuolių kompotą arba spanguolių kisielių. Tinkamiausias lengvai virškinamas maistas, o valgyti vaikas gali pagal apetitą, bet ne per prievartą.

Prakaituojančio vaiko drabužėlius reikia nuolat keisti, mama turėtų kasdien plauti ir vėdinti kambarius. Sausas kambario oras dirgina ir džiovina nosies gleivinę, todėl prireikus patartina jį drėkinti.

Karščiuojantį vaiką renkite lengvais drabužėliais, užklokite plona antklode. Galima ištrinti vaiko odą drėgnu rankšluosčiu. Šilčiau užkloti reikia tik drebulio krečiamą vaiką, jeigu sušalo kojytės ir rankytės arba jis pat skundžiasi, kad šalta.

Liaudiškos priemonės nuo peršalimo

Gydymosi liaudiškomis priemonėmis nuo peršalimo patirtis perduodama iš kartos į kartą ir patikrinta laiko. Močiutės receptus sėkmingai galima derinti su vaistais. Be to, liaudiški metodai ne tik sveiki ir saugūs, bet dar padeda stiprinti imunitetą.

Negaluojančiam mažyliui pasiūlykite arbatos su aviečių uogiene arba šilto gėrimo su medumi. Peršalus padeda džiovintų aviečių arbata. Du valgomuosius šaukštus džiovintų aviečių užplikome 2 stiklinėmis verdančio vandens, 10-15 minučių palaikome termose ir duodame mažyliui gerti po pusę stiklinės 4 kartus per dieną.

Nuo seno močiučių mėgstamos vaistažolės peršalimo požymiams palengvinti – liepžiedžiai ir čiobreliai. Čiobreliai padeda lengviau atsikosėti, liepžiedžiai turi antibakterinių savybių, skatina prakaitavimą, juose yra uždegimą slopinančių medžiagų. Liepžiedžių arbatą galite pagardinti medumi. 1-2 šaukštelius džiovintų liepų žiedų užplikykite verdančiu vandeniu, po 10 minučių nukoškite ir gerai išmaišykite.

Galite užplikyti ramunėlių užpilą. 2-3 arbatinius šaukštelius džiovintų ramunėlių žiedų užpilkite stikline verdančio vandens ir palaikę termose dvi valandas nukoškite. Vaikui šios arbatos duokite pagal amžių – 2 valgomuosius šaukštus- trečdalį stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį.

Gerklės perštėjimą numalšins šiltas pienas su medumi ir sviestu. Peršalusio mažylio kojytes prieš naktį pamirkykite šiltame vandenyje su druska arba garstyčių milteliais ir apmaukite šiltas kojinytes.

Nepamirškite apsauginių svogūnų ir česnakų savybių. Žinoma, vaikas vargu ar valgys sumuštinį su česnako skiltelėmis, bet šiek tiek jų galima įmaišyti į mėgstamą patiekalą. Vyresniems vaikams galima paruošti tokį mišinį: į stiklinę šilto vandens įdėkite šaukštą tarkuotų krienų, po arbatinį šaukštelį medaus ir tarkuoto česnako. Prieš vaikui geriant mišinio, vis pamaišykite, kad nenusėstų krienai.

Jei negalavimai nestiprūs, pavyzdžiui, nedidelė sloga, kosuliukas, karščiavimas, dažniausiai vaikas pasveiksta per savaitę. Sunerimti būtina tada, jeigu sergančio vaiko būklė nepagerėja per 4-5 dienas. Taip pat, kai vaiką kamuoja stiprus kosulys, dažnas kvėpavimas, aukšta temperatūra, jam sunku atsikosėti, jeigu atsiranda dusulys, krūtinės skausmas. Bet kuriuo atveju reikia skubiai kviesti gydytoją, jeigu susirgo kūdikis – ypač pirmaisiais gyvenimo mėnesiais.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook