Kas padeda atopinio dermatito kamuojamai odelei?

Išbėrė vaiko skruostusJeigu vaikui išbėrė skruostus, kaklą, rankas ar kojas – nedelskite apsilankyti pas gydytoją. Tai gali būti atopinio dermatito požymis. Ši liga dažnai užklumpa vaikus, o tėveliams tenka ne tik ją gydyti pagal specialisto rekomendacijas, bet ir tinkamai prižiūrėti odelę.

Kodėl vaikui atsiranda atopinis dermatitas?

Atopinis dermatitas arba egzema yra lėtinė uždegiminė odos liga. Egzema dažnai atsiranda kūdikystėje ir ankstyvoje vaikystėje. Ligai gali turėti įtakos genetika, imunitetas ir išoriniai veiksniai. Didesnę tikimybę susirgti turi alergiškų tėvų vaikai.

Viena iš pagrindinių šios ligos priežasčių – susilpnėjusios epidermio barjerinės funkcijos. Per odą į organizmą prasiskverbę alergenai ir kitos medžiagos provokuoja uždegimą ir imunines reakcijas. Kita svarbi priežastis – sutrikęs įgimtas imunitetas. 

Dažna vaikų atopinio dermatito priežastis epidermio struktūrinio baltymo filagrino mutacijos, taip pat epidermio lipidų sluoksnio pakitimai. Dėl to oda pasidaro sausa ir jautresnė įvairiems dirgikliams. 

Pagrindiniai vaikų atopinio dermatito sukėlėjai gali būti suskirstyti į dvi grupes, tai alergenai ir aplinkos veiksniai. Ligą ar jos paūmėjimą gali išprovokuoti maisto alergenai (jūros gėrybės, šokoladas, riešutai ir kt.), dulkės (konkrečiai – dulkių erkės), pelėsis, gyvūnų kailis ar žiedadulkės. Aplinkos veiksniai, turintys įtakos atopiniam dermatitui, yra sausas ir karštas oras, karštas vanduo arba prastos kokybės vanduo su dideliu chloro kiekiu, klimato kaita, stresinės situacijos, ūmios infekcijos, mechaniniai dirgikliai, skalbimo milteliai ir kita buitinė chemija, sauskelnės, ankštų ar odą dirginančių drabužių dėvėjimas, stresas.

Po kurio laiko liga gali pasitraukti, bet vėliau ir vėl atsinaujinti, ją gali išprovokuoti nepalankūs veiksniai – stresas, nesveika gyvensena ir kt. Atopinio dermatito eigai būdingi besikaitaliojantys simptomų paūmėjimo ir susilpnėjimo periodai.

Vaikų atopinio dermatito simptomai ir pavojai

Pagrindiniai vaikų atopinio dermatito simptomai:

  • odos bėrimai, gali atsirasti žaizdelių, šlapiuojančių vietų, skysčio pripildytų pūslelių;
  • paraudusi, sudirgusi, sausa oda, kuri nuolat pleiskanoja, gali būti patinimų;
  • nuolat kamuojantis niežulys, ypač sustiprėjantis naktį.

Gali išberti atskiras kūno vietas: veidą, sėdmenis, kelių ir alkūnių linkius, riešus, čiurnas, plaštakas, šlaunis, bėrimai gali apimti kelias kūno vietas vienu metu.

Niežtinti sausa oda dar labiau sudirginama kasantis, o per pažeistą jos sluoksnį lengvai patenka bakterijos ir alergenai. Be to, dėl nuolatinio odos niežulio sutrinka miegas, vaikas tampa neramus, irzlus.  

Atskira šios ligos problema – vadinamasis atopinis maršas. Tai prie atopinio dermatito prisijungiančios kitos alerginės ligos: šienligė ar ištisus metus trunkantis rinitas, alerginis konjunktyvitas ir net bronchinė astma.

Gydant atopinį dermatitą svarbi tinkama odos priežiūra

Pastebėjus atopinio dermatito požymius, vaiką būtina nuvežti pas gydytoją, kuris skirs tyrimus ligą sukėlusioms priežastims nustatyti ir parinks gydymą.

Pirmas dalykas, kurį svarbu padaryti sergant atopiniu dermatitu, yra pašalinti provokuojančių veiksnių ar alergenų įtaką. Jeigu ligos ar jos paūmėjimo priežastis yra maisto produktai, jie pašalinami iš mitybos raciono. Jeigu dėl ligos kalti prausikliai ar skalbimo priemonės, jos keičiamos į švelnias, neturinčias agresyvių medžiagų.

Odos sausumas yra vienas iš pagrindinių atopinio dermatito požymių, o tokioje odoje susidaro mikroįtrūkimai, kurie pasitarnauja kaip vartai patogeniniams mikroorganizmams, įvairioms dirginančioms medžiagoms ir alergenams. Jeigu oda išberta, sausa ir nukasyta, kyla antrinės infekcijos pavojus. Kad išvengtumėte tokios infekcijos, vaiko oda reikia tinkamai rūpintis. Nuolatinė odos priežiūra leidžia išlaikyti jos drėgmę ir barjerines funkcijas. Sausai odai prižiūrėti naudojamos įvairios drėkinamosios ir minkštinamosios, lipidinį epidermio sluoksnį atkuriančios kosmetikos priemonės.

Derėtų įsigyti specialius kremus, skirtus atopinės odos priežiūrai. Juos reikia tepti reguliariai, o ne tik paūmėjimo metu: 2–4 kartus per dieną ir po vandens procedūrų. Tokios kosmetikos priemonės sudrėkina odą, padeda sumažinti jos paraudimą ir niežėjimą.

Atopiniu dermatitu sergantį vaiką reikia maudyti kelis kartus per savaitę, nes sausa oda turi būti švari, prausiant pašalinami ir alergenai. Tinkamiausias maudynėms šiltas vanduo. Įprastas muilas ar dušo gelis atopinei odai netinka, nes gali pažeisti epidermio barjerą ir dar labiau išsausinti. Naudokite specialų atopinei odai skirtą skystą švelnų prausiklį ar muilą, kurio PH neutralus. Tokioje jautriai odai skirtoje kosmetikos priemonėje neturi būti jokių kvapiklių, dažiklių ir kuo mažiau konservuojamųjų medžiagų, nes jos sausina ir dirgina odą.

Iš karto po maudynių per 3 minutes odelę būtina patepti atopinei odai pritaikytu kremu. Jį tepkite ant nusausintos rankšluosčiu šiek tiek drėgnos odos.

Sveikstanti vaiko oda taip pat išlieka sausa ir jautri mechaniniams dirgikliams bei infekcijoms. Taigi būtina toliau naudoti drėkinamąsias ir minkštinamąsias kosmetikos priemones.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook