Kokios arbatos paruošti mažam vaikui?

Mažylio gėrimų asortimentas neapsiriboja sultimis ir vandeniu. Duodame kompotų, užplikome ir arbatų. Šilta arbatėlė – malonus gėrimas žvarbią žiemą, ja girdome sunegalavusį mažylį. Bet kūdikiams dauguma arbatžolių netinka, nes jose yra taninų, trukdančių pasisavinti geležį ir kitas mineralines medžiagas. Kūdikio organizmas jautresnis vaistažolėse esančioms cheminėms medžiagoms, todėl vaistažolių arbatos jiems duodamos, jeigu pataria gydytojas.

Patiems mažiausiems geriausia duoti specialiai jiems pagamintų arbatų. Vaikiškų arbatų žaliavos yra kokybiškos ir parinktos mažyliui saugios žolelės, nepridėta jokių saldiklių ir cukrų.

Arbatėlės kūdikiams

Žindomiems kūdikiams iki 6 mėnesių neduodama jokių papildomų gėrimų, nes reikiamą skysčių kiekį jie gauna iš mamos pieno. Tokiam kūdikiui galima sugirdyti nebent kelis arbatinius šaukštelius pilvo pūtimą ar dieglius mažinančios arbatos.

Dirbtinai maitinamam mažyliui galima duoti specialių vaikiškų arbatų, kurių sudėtyje nėra apetitą mažinančio kofeino ar taninų. Tokios arbatos yra visiškai saugios vaikui, malonaus skonio ir turi įvairių naudingų savybių: ramina, padeda virškinimui ir pan.

Nuo 6 mėnesių kūdikiui galima drąsiai duoti jo amžiui tinkamų vaikiškų arbatų, kurios yra daug silpnesnės ir švelnesnės negu suaugusiųjų. Tokių specialiai kūdikiams ir mažiems vaikams pagamintų arbatų galite įsigyti prekybos centruose ir vaistinėse. Ant pakuotės rasite informaciją, kurio amžiaus mažyliams arbata tinka.

Mažiems vaikams netinka suaugusiesiems skirti žolelių mišiniai. Vaikams gaminamos natūralios, skanios arbatėlės, parenkami mažylių organizmui tinkamiausių žolelių deriniai. Bet jeigu jūsų vaikas alergiškas bent vienai iš sudėtinių dalių, tokio gėrimo jam neduokite.

Ant pakuotės nurodyta, kaip ruošti ir vartoti arbatėlę. Mažyliui kiekvieną kartą ruošiama šviežia arbatėlė, ji geriama šilta – kūno temperatūros. Arbatėlių duodama mažiausiai likus valandai iki miego.

Vaistažolių arbatos sunegalavusiam mažyliui

Vaikiškos vaistažolių arbatos bus ne tik gardus gėrimas mažyliui, bet ir padės įveikti kai kuriuos negalavimus: pilvuko pūtimą, vidurių užkietėjimą, kosulį, numalšins gerklės skausmą, taip pat padės sumažinti nerimą, dirglumą, nurimti neužmiegančiam vaikui.

Peršalimo ligų sezoną namuose pravartu turėti įvairius negalavimus palengvinančių vaistažolių arbatų. Mažiausiesiems tinka ramunėlių žiedai, kurių arbata padeda sergant peršalimo ligomis, mažina uždegimą ir karščiavimą, skatina prakaitavimą, naikina bakterijas. Liepų žiedai taip pat pasižymi prakaitavimą skatinančiu, karščiavimą mažinančiu, atsikosėjimą lengvinančiu, antibakteriniu ir raminamuoju poveikiu. Be to, liepų žiedai turi imunitetą stiprinančių medžiagų.  

Siauralapiai gysločiai, įeinantys į arbatėlių patiems mažiausiems sudėtį, turi bakterijų dauginimąsi slopinančių medžiagų. Šio augalo sudėtyje esančios medžiagos  švelniai  ramina uždegimo pažeistą gleivinę, padeda mažinti gerklę draskančio sauso kosulio priepuolius.

Tūbių žiedai lengvina atsikosėjimą sergant viršutinių kvėpavimo takų gleivinės uždegimu, persišaldžius. Susirgus peršalimo liga padeda ir šeivamedžių žiedai, kurie skatina prakaitavimą ir mažina karščiavimą.

Melisų lapų ir mėtų arbatėlė nuramins įsiaudrinusį mažylį ir padės užmigti. Kmynuose esančios medžiagos gerina apetitą, virškinimą, mažina pilvuko pūtimą. Vidurių pūtimą gali padėti sumažinti ir pipirmėčių lapai. Užkietėjus viduriams mažyliui tinka, pavyzdžiui, balkšvųjų gysločių sėklų luobelės, linų sėmenys, įeinantys į šiai problemai skirtų arbatų sudėtį.

Kada galima duoti suaugusiųjų arbatos?

Juodosios, žaliosios ar kitos arbatos, kurias geria tėveliai, vaikui galima duoti ne anksčiau kaip nuo 2 metų ir tik praskiestos vandeniu. Tokioje arbatoje, net ir silpnoje, yra nervų sistemą stimuliuojančio kofeino, todėl nedera jos gerti prieš miegą. Jeigu mažylis išgers jos vakare, gali kamuoti nemiga ir nervingumas. Vakare geriau duoti, pavyzdžiui, erškėtrožių ar ramunėlių, arbatos. Juodosios ir žaliosios arbatos mažam vaikui nereikėtų gerti daugiau kaip vieną kartą per dieną, geriausiai – ryte. Pažintį su suaugusiųjų arbatomis patariama pradėti nuo juodosios be jokių priedų. Arbatėlė turi būti silpna ir be cukraus.

Parengė Dalia Petrutytė

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook