Mažuliukas, bet asmenybė nuo pirmųjų dienų

Kūdikio gimimas – didelis stebuklas ir tolimesnė rūpesčių grandinė tėvams, žinoma, paprastai didžiausia našta tenka mamai. Kūdikis reikalauja nuolatinio rūpinimosi ir dėmesio.Tai natūralu. Juk pirmuosius 9 vystymosi mėnesius komforto sąlygomis mamos pilvelyje gyvenęs mažylis turi prisitaikyti prie naujų egzistavimo sąlygų.Taigi naujagimių labai dideli rūpinimosi, dėmesio ir meilės bei bendravimo poreikiai.

Naujagimystė trunka keturias savaites, po to prasideda kūdikystės
periodas ir trunka – kol mažyliui sukaks vieneri metai.

Gydytojai trumpai apie kūdikių priežiūrą

„Mokslininkų įrodyta, kad naujagimiai nuo pat gimimo yra labai protingos asmenybės. Jie aiškiai mato iš arti – 20-25 cm atstumo, dėl to juos laikyti reikia arti žmogaus veido. Naujagimiai skiria judančius ir nejudančius, didelius ir smulkius daiktus. Pasaulį jie mato raudonai oranžinės spalvos. Trijų- keturių mėnesių kūdikiai skiria spalvas taip pat kaip ir
suaugusieji.

Jei mama laiko mažylį veidu į save ir apie 3 min. su juo nešneka, nejuda – jis pravirksta, t.y. pradeda protestuoti. Jis negali pakęsti „akmeninio veido“, nes nori bendrauti.

Dirgikliai, į kuriuos labiausiai reaguoja naujagimis, yra veidai ir garsai, primenantys žmogaus balsą. Todėl specialistai siūlo būdraujančiam naujagimiui rodyti kuo daugiau dėmesio.

Mokslininkai nustatė, jog 4 dienų naujagimis ne tik užuodžia kvapus, bet ir juos skiria…. Dešimties dienų naujagimis jau suka galvą į tą pusę,kurioje padėtas skudurėlis , suvilgytas jo motinos pienu, ir nereaguoja, jei pienas svetimos moters.

Savo motinos balsą naujagimis pradeda skirti greičiau negu jos kvapą. Nustatyta, kad naujagimio poreikis čiulpti tiesiogiai priklauso nuo to, kokį balsą jis girdi…..

Naujagimiai ateina į pasaulį su visais jausmais, padedančiais įsisavinti informaciją ir prisitaikyti naujoje aplinkoje.

Naujagimio ženklų sistemą sudaro nemažas gestų, pozų ir veido išraiškų arsenalas. Pavyzdžiui, į kumštukus suspaustos plaštakos reiškia pyktį ir įtampą. „Nesupykęs“ ir ramiai nusiteikęs kūdikis žinda godžiai…“ ( ištrauka iš medicinos mokslų daktaro Algimanto Vingro ir vakų gydytojosVilijos Černiauskienės knygos „Pirmieji penkeri
gyvenimo metai“)

Antrasis mėnuo

Mažylis keičiasi kiekvieną dieną. Vis trumpiau miega, nors dar pakankamai daug paros laiko praleidžia lovelėje; daugiau spardosi kojytėmis, mosikuoja rankytėmis.

Guldyti mažylį reikia ant lygaus paviršiaus čiužinio ir paklodės.Stenkitės, kad naujagimis negulėtų visą laiką ant nugaros, ne jo pakaušis gali pasidaryti plokščias: vartykite jį pakaitomis ant abiejų šonų.

Kūdikis pradeda domėtis aplinka, todėl jis turi gulėti taip, kad matytų įvairius daiktus ir šeimos narius.

Žaiskite su juo: pabarškinkite įvairius barškučius, padainuokite jam. Tai darykite priartėjant ir nutolstant nuo mažylio. Jis seks jus, sukinės galvytę ir taip bus lavinamas.

Guldykite mažylį ant pilvuko: jis ims kelti galvytę ir vis ilgiau ją sugebės išlaikyti. Kalbinkite ant pilvuko gulintį kūdikį, iš skirtingų pusių rodykite jam didelį ryškų žaislą: kūdikis sukinės galvytę ir stiprės jo kaklo raumenys.

Trečiasis mėnuo

Kūdikis vis daugiau bendrauja su suaugusiaisiais. Jis jau nebegali pakęsti šlapių vystyklų. Taigi, jeigu verkia, patikrinkite, ar nereikia juos pakeisti.

Migdykite mažylį vėsesnėje vietoje, arčiau lango ir nepratinkite prie absoliučios tylos.

Kūdikio raumenys ir stuburo slanksteliai vis dar silpni, todėl laikydama mažylį ant rankų, jo nesodinkite. Laikomo ant rankų kūdikio pakaušis, nugara ir sėdmenys turi sudaryti vieną liniją, ir nepamirškite prilaikyti stuburo. Nedera ilgai laikyti kūdikio vienoje padėtyje, nes jo silpni raumenys greitai pavargsta.

Jeigu verkiantį mažyli raminsite ant rankų, jis įpras ir reikalaus to iš jūsų.

Mažylis labai judrus, gali pats apsiversti, todėl jo nepalikite vieno ant sofos ar vystymo gulto.

Dainuokite kūdikiui ir šnekėkite su juo. Kūdikiai, su kuriais daug šnekama daugiau guguoja, dažniau ir stipriau mosikuoja rankytėmis ir kojytėmis, yra ramesni ir geresnės nuotaikos. Todėl bendravimas skatina jų fizinę bei protinę raidą.

Trečio mėnesio pradžioje laikomą už pažastų mažylį galima trumpam statyti ant kieto pagrindo, kad jis kiek įsiremtų kojytėmis.

Trečiuoju mėnesiu burna mažyliui- viena svarbiausių pažinimo įrankių. Jis kiša įvairius daiktus į burną, todėl nuolat plaukite žaislus ir kruopščiai valykite kambarius.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook