Vienuoliktasis Aurijaus mėnuo

Svoris –10600 g, ūgis – 74 cm. Pasiekimai. Tėčio dienos proga Aurijus tėveliui padarė dovaną – pradėjo ropoti. Toks jausmas, kad vaikui kažkas įdėjo elementus – atsistojo keturiomis ir PIRMYN! Išlandžiojo visus kampus, visur viską apžiūrėjo, pačiupinėjo. Pradėjęs ropoti Aurijus pamiršo apie savo žaislus, tiksliau pasakius, nebuvo kada su jais žaisti: vis ropodavo kaip užvestas. Laiko žaisliukams atrado tik po dviejų savaičių.

Po ilgų bandymų pagaliau pavyko atsistoti. Pirmi bandymai buvo lovytėje. Kai įvertino savo jėgas – pradėjo stotis visur, kur tik galima įsikibti rankytėmis (sugeba atsistoti įsikabinęs į mamos chalatą, kai mama plauna indus).

Virtuvėje jau patikrintos visos spintelės: viskas, kas jam atrodo nereikalinga toje spintelėje, yra metama žemėn.

Moka parodyti, koks jis stiprus – ištiesia rankytes į priekį ir visas įsitempia (net žandukai paraudonuoja, taip nuoširdžiai vaikas rodo, koks jis stiprus).

Dienotvarkė

Pabunda ryte apie 8 val. ir iš karto pradeda ropoti po visą tėvelių lovą. 11 val. maždaug valandėlę nusnaudžia ir 17 val. pamiega maždaug 1,5–2val. Vakare gulasi tarp 21–21.30 val. Ir tuomet prasideda cirkas – parodo visus savo gebėjimus. Užmiega tik išsidūkęs.

Maudosi du kartus per savaitę po dušu. Maudantis žaidžia su vandens žaislais ir vis bando pagauti iš dušo tekantį vandenį.

Kartais pavyksta visus gamtos reikaliukus atlikti į puoduką.

Kai nelyja, į lauką eina kiekvieną dieną, kartais net valgo lauke.

Kalba

Labai dažnai kartoja įvairius garsus arba lengvus žodelius. Kai tik namo ateina katė, pamatęs ją Aurijus pradeda krykštauti iš laimės ir sako: „fffff“ (katės vardas Frosia). Katė sumiaukia ir Aurijus kartoja: „Miau“, bet kartais vietoj „miau“ išeina „niau“. Visada jam parodau, kad katė: „Ca-ca“ ir reikia ją paglostyti. Vietoj glostymo išeina draugiškas patapšnojimas ir klykauja: „Tia-tia“. Kartais atneša savo knygutę, ant kurios nupieštas šuniukas ir sako: „Au-au“.

Daugelį daiktų, kurių jam negalima liesti (pvz.: dantų krapštukai) rodo pirštuku ir sako: „Ka-ka“. Kai mama kalba telefonu ir pokalbis užtrunka, atropoja arčiau ir sako: „Atia-atia“. Grįžus tėčiui iš darbo visada ropoja pasitikti tėvelio su plačiausia šypsena veide ir meiliai skambančiu žodžiu iš jo mažų lupyčiu – „Tete, tete, tete“.

Valgymas

Valgo daržovių ir kruopų košes, kartais atsikanda mamos arba tėčio sumuštinio. Prasidėjus uogų sezonui, Aurijus kiekvieną dieną valgo braškes ir žemuoges. Užkandžiams – jogurtas, varškytė, obuoliukas, kukurūzai, šviežias agurkas. Geria vandenį ir mamos pieną, kai tik užsinori.

 

Trumpai: gydytojai apie vienuoliktojo mėnesio ypatumus

Nebauskite mažylio, jeigu jis darys tai, kas jam draudžiama, nes nauji įspūdžiai jam būtini. Nebarkite jo, jeigu jis, pavyzdžiui, sudaužys puoduką: juk jo judesiai dar nepakankamai tobuli.

Sportiniame vežimėlyje ilgai sėdėdamas vaikas pavargsta. Todėl leiskite jam paeiti įsikibusiam į vežimėlį. Apaukite jį bukanosiais batukais elastingais, plonais bei minkštais padukais su pėdos skliauto išgaubimu. Batukai turi apimti kojos čiurnos sąnarį, būti erdvūs ir neperšlampami.

Vaiką aprenkite judesių nevaržančiais drabužėliais taip, kad neperkaistų ir nesušaltų. Geriausiai tinka trikotažiniai, vilnoniai kostiumėliai, o šaltesniu periodu – neperšlampamo audinio kombinezonas.

Šį mėnesį išdygsta dar keli dantukai. Parodykite mažyliui, kaip valote dantis: tegul ji jus mėgdžioja. Pratinkite vaiką valyti dantis tik išdygus pirmam dantukui. Švelniai pavalykite drėgnu marlės gabaliuku.

Mažylis nenori būti vienas, todėl leiskite jam žaisti ten, kur yra kitų šeimos narių.

Pradėjusį vaikščioti kūdikį priveskite prie šilto puodo ( be vandens, viryklės, jo pirštuku palieskite įšilusį daiktą ir pasakykite: „Karšta, negalima“. Tai bus pamoka mažyliui. Nedarykite to, ką draudžiate mažyliui, nes jis linkęs jus mėgdžioti.

Jau galite mokyti vaiką suprasti apibendrintas sąvokas. Pavyzdžiui, jei turite tris mašinėles, paprašykite mažylio atnešti vieną arba dvi. Rodykite į važiuojančią mašiną sakydama: „Mašina važiuoja“ arba „Šuniukas bėga“. Naujų dalykų mokykite tuomet, kai jūsų mažylis geros nuotaikos.

Svarbu

-Nekelkite gulinčio kūdikio už rankų arba už jų paėmę nesukite aplink save, nes galite išnarinti rankytes per peties sąnarį. Kelkite kūdikį paėmę už pažastų arba plaštakomis apėmę jo krūtinę.

-Nepalikite praverto lango, nes prisistūmęs kėdę, kūdikis gali užlipti ant palangės ir iškristi.

-Prieš išleisdamos vaiką į kiemą, apžiūrėkite, ar nėra kibirų, vonelių ar kitokių indų su vandeniu. Jei sodyboje ar kieme yra baseinas, tvenkinys, juos aptverkite tinklu taip, kad vaikas negalėtų prie jų prieiti.

-Nepalikite vežimėlyje miegančio kūdikio, nes atsibudęs jis gali iškristi.

Šaltinis: Algimanto Vingro knyga „ Jūsų kūdikis“

Susijusios temos:

[inpagepostlist_search kūdikio augimo kalendorius]

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook